با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

لشکرکشى کوروش

لشکرکشى کوروش

نویسنده:
لشکرکشى کورش یا بازگشت ده هزار نفر اثر گزنفون سردار و مورخ یونانى سده چهارم قبل از میلاد، درباره لشکرکشى کورش کوچک در سال 401 پیش از میلاد علیه برادرش اردشیر دوم، به امید دست ‏یابى به تاج و تخت ایران است که در حدود صد و ده سال پیش به فارسى درآمده است.
تاریخ تحریر کتاب مورد اتفاق نظر نویسندگان نیست، بدون تردید مطالب آن مبتنى است بر یادداشت‏ هایى که گزنفون ضمن بازگشت ده هزار نفر تهیه کرده بود و تألیف نهایى آن مربوط به زمانى است که خاطرات آن هنوز در ذهن نویسنده و هموطنانش تازه بوده است.
کتاب فاقد ابواب بوده و حوادث را به صورت داستان، از شرح حال کورش آغاز کرده و تا بازگشت سربازان یونانى به کشورشان ادامه داده است.
سادگى سبک، لطف کلام و لحن شور انگیز این اثر گزنفون، کتابش را از نظر داستان پردازى بسیار با اهمیت ساخته و از لحاظ هنر و مهارت نظامى یونانى ‏ها، باعث شده است تا این کتاب اثر ممتازى به شمار آید.

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌ : نشر دن‍ی‍ای‌ ک‍ت‍اب‌‏‫ ‏‫‏، چاپ سوم ۱۳۸۶

» کتابناکهای مرتبط:
بررسی های تاریخی - سال هفتم - شماره 3
جامع مفیدی
دین و فرهنگ ایرانی پیش از عصر زرتشت

نسخه ها
4.6 / 5
با 50 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۱/۰۸/۲۵


پاسخنگارش دیدگاه
aryoua
Member
کورش کوچک خطاب به چریکهای یونانی: دشمن ما (سپاهیان اردشیر درازدست) لشکریانى بس عظیم دارد که با تبختر بسیار پیش مى آیند اما اگر شما در مقابل آنها چنانکه باید و شاید مقاومت نشان دهید این مطلب را با احساس شرمندگى اظهار مى دارم، بدون شک خواهید دید که من در میان هموطنان خود چه افراد بیچاره ای دارم.
نقل قول  
بی تردید از اشتباهات احمقانه اردشیر دوم ، اجازه خروج دادن لشکریا یونانی از ممالک ایرانی بوده که بعدتر باعث غرور یونانیان گردید تا جائی که خود را فاتح دانستند که با زور بازوی خود از ممالک پارس خارج شدند نه لطف و مرحمت شاه ایران اردشیر دوم
نقل قول  
فعلآ که پیش نمایش کتاب است پس اصل کتاب را کی روی سایت میگذارید تا بتوانیم از آن بهره مند بشویم ؟اگر امکانش هست لطفآ اصل کتاب را هم ارایه بفرمایید متشکرم
نقل قول  
mehrsase
Member
سلام. متاسفانه نمی تونم کتاب آناباسیس رو دانلود کنم. ممکنه راهنماییم کنید؟ ممنون.
نقل قول  
این کتاب درباره لشگرگشی گوروش بنیانگذار هخامنشیان نیست
بلکه لشکرکشی کوروش کهتر بر علیه برادرش اردشیر دوم که به کشته شدن کوروش کهتر میانجامد
کوروش کهتر و برادرش اردشیر دوم فرزندان ملکه پروشات بودند و هر دو نواده داریوش بزرگ .
نقل قول  
tabo
Member
گزنفون یکی از مورخان یونانى سده چهارم قبل از میلاد است که در باره کوروش مطالبی درج نموده است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You