Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

خشایار شاه که بود؟


( نبرد ترموپیل و فتح آتن )

خشایار شاه صفاتی عالی داشته بطوریکه یونانیان بزرگ منشی او را ستوده اند. واقعیت های تاریخی لشکرکشی خشایارشا به یونان و پیروزیهای ایرانیان (بر خلاف آنچه که فیلم ۳۰۰ نمایش می دهد!) خَشایارشا از پادشاهان هخامنشی است. پدرش داریوش بزرگ و مادرش آتوسا دختر کوروش بزرگ بود. داریوش پسران بسیاری داشت که بزرگترین آنها آرتابرزن بود که از دختر گئوبرو، همسر نخست داریوش بود، ولی خشایارشا را که بزرگترین فرزند آتوسا دختر کورش بود به جانشینی برگزید. خشایارشا در نبشته ای از تخت جمشید پس از ستایش از اهورامزدا و شناسایی خود، می گوید: پدر من داریوش بود. پدر داریوش گشتاسپ بود؛ پدر گشتاسپ، آرشام بود. هم گشتاسپ و هم آرشام زنده بودند که پدر من به خواست اهورامزدا شاه شد. هنگامی که داریوش شاه شد کارهای نیک بسیار کرد. داریوش پسران دیگری داشت، به خواست اهورامزدا مرا مهست آنها نهاد. هنگامی که پدر من داریوش از تخت رفت، من بر گاه(تخت) پدر شاه شدم. هنگامی که من شاه شدم، کارهای نیک بسیار کردم. آنچه پدرم کرد و نیز آن چه من کردم، چیزهای دیگر را من افزودم و آنچه من و پدرم کردیم همه به خواست اهورامزدا بود پس از خاکسپاری، تاجگذاری انجام می شد. تنها نوشته ای که ازآیین تاجگذاری برجای مانده نوشته ی پلوتارک درباره ی برتخت نشستن اردشیر دوم است، وی می گویید آیین تاجگذاری از سوی مغان در پاسارگاد انجام می شد که درآن جانشین بایستی جامه ی خود را درآورد و جامه ای را که کورش پیش از شاهی بر تن می کرد بپوشد که با این کار پیوستگی دودمانی گرامی داشته می شد. شاه برای نمایاندن نشستن برتخت باج هایی که به روزگار شاهنشاه پیش بود می بخشید
حق تکثیر: آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
کرمانشاه و بهرام چهارم
تاریخ جامع ایران (جلد نهم)
تاریخ شاهی قراختائیان

نسخه ها
PDF
حجم: 165 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 6
4.6 / 5
با 33 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۱/۰۸/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
fariba beh
Member
با سلام خدمت همه دوستان باید عرض کنم اعتقادات و باورهای هر کسی قابل احترام هست و نباید به صرف بیان چیزی که بر خلاف نظر عموم هست به یکی حمله کرد! لابد همه دوستان به این جمله ایمان دارن که: "تاریخ را فاتحان می نویسند" کسی منکر تاریخ قوم پارس نیست ولی نباید با این تصور تاریخ و فرهنگ غنی و پربار اقوام بزرگی مانند ترکها رو که بنا به دلایلی خاص در طی سالهای اخیر کتمان شده است رو از نظر دور کرد. امیدوارم دوست عزیز mhemati54 کمی مطالعه داشته باشه بعد بیاد درباره ترکها اظهار نظر کنه!
مرسی
نقل قول  
Reyhonn
Member
یه کتاب درباره آرتمیس عشق خشایار شاه و دریا سالار ایرانی کسی سراغ نداره؟؟؟
نقل قول  
آقا یا خانم tarkan شما رو نمی دونم ولی کسایی که دیپلم هم دارن در مورد جنگ های ایران و روم و یونان یه چیزایی می دونن.برید مطالعه کنیند بعد نظر بدید.
نقل قول  
mhemati54
Member
با درود
در پاسخ به ترکان که از اسمش پیداست از پان ترکیست ها باید باشد عرض کنم این توهمات مال تو و دوستانت می باشد که همه دنیا رو ترک میدونید!
وگرنه کیه که از عظمت پارسیان خبر نداشته باشه! دوست عزیز برید به فکر نون باشید که خربزه آبه!چرا خودتون رو به خ.... میزنید.:
نقل قول  
goldsun
Member
دوست عزیز tarkan لطفا یه نگاهی به کتابای تاریخی بنداز بعد نظر بده!!!!!http://ketabnak.com/images/smilie/ssly.gif
نقل قول  
tarkan
Member
لشکر کشی خشایارشا به یونان چه توهماتی! و چه ملت تاریخ سازی هستیم ما!
نقل قول  
fahoomoo
Member
این کتاب نیست فکر کنم مقاله است وال بازهم نیک است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You