Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

اسنادی که‌ دکتر مصدق به دیوان لاهه ارایه داد!

گزارش و ترجمه از دکتر سعید فاطمی (منشی مخصوص دکتر مصدق در دادگاه لاهه)

اسنادی که برای اولین‌بار فاش می‌شود فهرست 119 سندی که دکتر مصدق به دادگاه لاهه ارائه داد
این رأی که روز جمعه 23 تیر صادر شد،روز دوشنبه 26 تیر 1330 به دبیرخانه‌ی دادگاه فرستاده شد و نهایتا روز پنج‌شنبه 29 تیرماه به سفارت ایران در لاهه اعلام گردید.روز جمعه سی‌ام تیرماه‌ 1330،ملت ایران یکپارچه علیه حکومت چهار روزه‌ی قوام قیام کرد و شاه پس از کشتار بی‌رحمانه‌یی که نمود،ناچار به عقب‌نشینی و تسلیم شد.همان روزی که شادروانان حسین نواب وزیر مختار ایران‌ در لاهه و دکتر کریم سنجابی قاضی اختصاصی ایران در دادگاه‌ لاهه و دکتر سید علی شایگان عضو ارشد هیأت اعزامی ایران به‌ دادگاه لاهه و سعید فاطمی (منشی مخصوص مصدق در دادگاه لاهه)از سفارت پیروزی ایران را در رأی صادره به نفع ایران به تهران گزارش‌ دادیم،درست لحظه‌ی پیروزی مصدق در سی‌ام تیر بود.

حق تکثیر: نشر یافته در مجلات

» کتابناکهای مرتبط:
امید ها و نا امیدی ها
روزنامه وقایع اتفاقیه (جلد نخست بخش سوم)
متن نطق دکتر محمد مصدق در دادگاه لاهه

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 368 کیلوبایت
دریافت ها: 1988
تعداد صفحات: 6
4.3 / 5
با 27 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۱/۱۰/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
nostalgy
Member
در مورد بسیاری از مردان بزرگ سخنانی گفته شده یا مسائلی ذکر شده که اصلا صحت ندارد. یکی از این موارد تکیه زدن دکتر مصدق بر کرسی مربوط به انگلیس در دیوان بین المللی دادگستری(لاهه) است که هیج سند تاریخی در این زمینه وجود ندارد. یا در مورد نامه چارلی چاپلین که هیچ سند و مدرکی موجود نیست بلکه ساخته و پرداخته ذهن خلاق یک گوینده رادیو در کشورمان است.شنیده بودیم که شعر بنی آدم سعدی هم در سر در سازمان ملل متحد قرار داده شده که این مسئله نیز کذب محض است.
نقل قول  
0000000
Publisher
رامین عزیز...
نفت کشور ما نهایت اش 50 یا 60 سال قبل از ملی شدن استخراج شد..این ماجرا را من در هیچ کتاب و مستند تاریخی ندیدم...اگر منبع را ذکر کنید ممنون میشوم
نقل قول  
ramin12345
Publisher
اینجا سازمان ملل است. پیرمردی خمیده ، به ظاهر خواب ! بر کرسی نما ینده ی بریتانیای کبیر تکیه زده و هر چه اطرافیان وی را صدا میزنند که برخیز…
او همچنان خواب است در آخر با عصبانیت مرد انگلیسی ، چشم باز میکند و می گوید : چقدر خشمگین میشوی وقتی یک بیگانه 5 دقیقه صندلی تو را بگیرد در حالی که نفت کشور من را ، کشور تو 200 سال است که گرفته !!!
او محمد مصدق است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You