Hiweb

اسرار خانه سدان

اسرار خانه سدان

اسماعیل رائین (زاده ۱۲۹۸ خورشیدی - درگذشته ۱۰ دی ۱۳۵۸ خورشیدی) محقق و مورخ بوشهری بود. کتاب مشهور او به نام فراموش‌خانه و فراماسونری در ایران است.
رائین دارای آثار متعددی است از جمله: «فراموشخانه و فراماسونری در ایران», در سه جلد؛ «حقوق بگیران انگلیس در ایران», «سفر نامه میرزا صالح شیرازی»؛ «ایرانیان ارمنی», «یپرم خان سردار», «اسرار خانه سدان», «حیدر خان عمو اوغلی», «دریانوردی ایرانیان», در دومجلد؛ «اولین چاپخانه در ایران», «میرزا ملکم خان, زندگی و کوششهای او».
در صد صفحه پایانی کتاب خاطرات جعفری(بنیانگذار نشر امیر کبیر)، جعفری به مسائلی می پردازد که پس از انقلاب به بهانه شکایت و سپس مرگ اسماعیل رائین مؤلف کتاب اسرار خانه سدان دامنگیر موسسه انتشارات امیرکبیر و مدیر آن می شود که بخشی مستند و بسیار خواندنی است. این بخش از کتاب قصه پرغصه ای است که ادامه اش را قرار است در جلد سوم دنبال کنیم که هنوز انتشار نیافته. اما تا همینجا جعفری توانسته تمام زندگی خودش را از محرومیت بی حساب در کودکی تا کار و تلاش بی نهایت در بزرگسالی در یک کتاب دو جلدی تقطیر کند و تحویل خواننده بدهد. گفتن از چاپ و صحافی و تجلید خوب کتاب با توجه به سابقه جعفری بی فایده است.
این کتاب شامل مطالبی مانند اسناد تکان دهنده نفت-حقیقت عریان-شرح کشف و انتشار اسناد-کشف اسناد در مجلس-اداره کل تبلیغات ایران وسیله ای برای تصفیه حساب-دادستان کل-انعکاس در مطبوعات و...
حق تکثیر: کتاب قدیمی است.

» کتابناکهای مرتبط:
حیدرخان عمواوغلی
رقابت روسیه و غرب در ایران

نسخه ها
PDF
حجم: 7 مگابایت
تعداد صفحات: 390
4.4 / 5
با 60 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 13
۱۳۹۱/۰۶/۲۶


پاسخنگارش دیدگاه
farazbahrame
Member
کتاب بسیار عالیه ودوستان حتما مطالعه کنند
نقل قول  
farazbahrame
Member
کتاب خوبیه وتوصیه میکنم مطالعه کنید
نقل قول  
nki
Member VIP
کتابی تحقیقی و پر از اسناد دوره ملی کردن نفت
نقل قول  
persianking
Publisher
نقل قول:
به عقیده من ارتباطی بین ساواک و رائین بوده. در کتاب جدید ثابتی به رائین اشاره شده است. رائین در تاریخ ما محققی مشکوک بود. علی دشتی و خسرو معتضد و محمد طلوعی و محمد صفائی و .... البته این کتاب یعنی اسرار خانه سدان تنها کار ماندگار وی است


در کتاب خاطرات اسدا.. علم هم گمان می کنم به این ارتباط اشاره شده است. یک جایی نوشته شده که علم بدلیل خصومتی که با هویدا داشته رائین را تحریک می کند که نام هویدا و چند نفر از دوستان و نزدیکان او را بعنوان حلقه های اصلی لژ فراماسونری در ایران افشا سازد. البته پسندیده نیست که با بهانه قرار دادن این ارتباط تمام نوشته های مرحوم رائین را یکسره زیر سوال ببریم. چه از این دیدگاه، بسیاری از آثار تاریخ معاصر ایران با توجه به وابستگی های فکری یا تشکیلاتی نگارنده‌شان مورد تردید جدی قرار می گیرد. نکته دیگر قرار دادن نام زنده یاد علی دشتی در کنار شیادانی چون خسرو معتضد و محمد طلوعی است که بهت و حیرت مرا برانگیخت. چگونه می توان نام نویسنده و متفکری مانند زنده یاد دشتی را در کنار این مورخ نماها و نان به نرخ روز خورها نشاند؟ شاید فقط به آن دلیل که وی زمان شاه سناتور بوده باید چنین توهینی به او کنیم؟! همان گونه که امثال استاد شجاع الدین شفا را مورد سرزنش و تهمت قرار می دادیم؟؟؟
نقل قول  
farahang1
Member
این کتاب پس از انقلاب چرا نشر نیافت جای پرسش است؟
نقل قول  
farahang1
Member
در اسرار خانه سدان جناب رائیین چه شیوه ای داشته است. چه چیزی از خود بجا گذاشته؟ ایا توانسته خوب گزارش بدهد یا نه خوب تحلیل و تفسیر کند؟
نقل قول  
farahang1
Member
اسرار خانه سدان همان اسنادی بود که برخی در منزل مصدق بود. در صندوقچه ای که بقول مصدق به این راحتی باز نمیشد. روز 28 مرداد این صندوقچه به غارت میرود و باتمانقلیچ و نصیری بر سر آن عربی می رقصیدند و جالب است که لوموند همان زمان چند عکس از آن گرفت و در زندان دست مصدق افتاد و در دادگاه ان را افشا کرد که بله این همام اسناد است که در زمان گرفتن خانه سدان آن را افشا و پیش خود محفوظ نهادم. یک صاحب نظری می گفت دختر مصدق که بعدها در جریان قتلهای زنجیره ای دخلش در آمد برخی از این اسناد را نیز همان روز 28 برای حفاظتش به جایی می برد و بخش اعظم آن در همان صندوقچه میماند. بهرحال این اسناد بسیار ارزشمند است اما چگونه شده که برخی از انها دست رائین افتاده جای سوال است؟
گفتنی است که سدان به محض اینکه از خونه خود فرار میکرد برخی از اسناد را با خود از خانه برد و برخی از آنها که مهم هم بودند در گونی هایی در خانه خود جا گذاشت و مصدق و اصحاب از این مسئله استفاده خوبی بردند.
نقل قول  
farahang1
Member
این که شکی نیست هر نویسنده ای دوتا گذاره درست یا نادرست داره. اما وقتی یک کتاب با هدف و سرمایه گذاری یک نهادی تدوین میشود. آن "هدف" را نیز باید نگریست. به عنوان مثال همین کتاب مستطاب ثابتی؛ چند روز است هر جا میرویم سخن از تطهیر ساواک است و برخی میگویند که پیش از انقلاب شکنجه نبوده! (این دیگر خیلی وقاحت میلطبد!) حتی جایی بودیم یک نفر میگفت من و ثابتی فلان کارو کردیم. من احساس میکنم هدف ثابتی و کسانی که پشت این کتاب هستند عوض کردن حافظه ای است که این همه تجربه بد از ساواک دارد و این همه هزینه در این راه داده است. بگذریم. اما شما به خیلی کتابهایی که توسط نهادهای قدرت تدوین میشود بنگرید! سخن بر سر این است که "مراد" اصلی کتاب در صدد چه حقیقتی است؟ واگرنه با دوتا گزاره که صواب است کاری نیست. در زمینه رائین سخن بسیار است. اما کتابهایی او رویکرد "توطئه بینانه" دارد. اینکه کشوری مانند انگلیس همواره نشسته باشد و در صدد دسیسه در ایران باشد نگاهی دائی جان ناپلئونی است. در زمینه فراماسون هم خدمت شما عرض کنم این ادبیات در تاریخی از جهان برافتاد از حدود 1910 - 1920 . از سویی در یک دوره ای فراموسنها خادم بودند و لژهایی هم بودند که به فکر سربلندی کشورهای خود بودند. برخی لژها تعدیل گرا بودند. باید بپذریم که نگاه اقای رائین تحلیلی و تفکیکی نبود. هدفی بود که توسط دربار بخصوص شخص علم و شفا داده میشد و شخصی مانند رائین هم محقق ان بود. نمیدانم چرا برخی از دوستان همچنان که برخی کتابهای فهمیه رحیمی مودب پور، نسرین ثامنی را پرستش میکنند برخی فقط بطور پیشین کتابهای رائین را می پرستند!
نقل قول  
0000000
Pro Member
در ارتباط رایین با ساواک شکی نیست...
کتاب ثابتی نیز سرشار از تحریف است ولی در بسیاری از جاها نیز خالی از حقیقت نمی باشد
سند را باید بطور کامل و بدون غرض بازگو کرد...نه اینکه یه خطش را بیاری دو خط را بپری
نقل قول  
آذری ش
Member
اینکه رایین ساواکی بوده ویا با ساواک در ارتباط بوده و یا اینکه آثار وی برای تسویه حساب با برخی انتشار یافته از اهمیت خاصی برخوردارنیست بلکه آن چه دارای اهمیت است اسناد و مدارک منتشر شده در آثار رایین است که در بسیاری از مواقع زوایای تاریک تاریخ این کشور را روشن می سازد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You