Hiweb-->

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

نظریه علمی چیست ؟ (کاوشی در ذات علم)

نویسنده:
ترجمه ای از کتاب :
Just A Theory: Exploring The Nature Of Science

معرفی کتاب به قلم مترجم در پشت جلد کتاب:
هر چند ما در عصر علم به سر می بریم ، اما بدفهمی عامه ی مردم از نقش و ماهییت کار علمی هرگز تا بدین حد چشمگیر نبوده است .
برخی از مردم با لحنی تحقیرآمیز ادعا میکنند که "تکامل فقط یک نظریه " است ؛ چنان که گویی عقیده ی موهومی است که می توان بر اساس سلیقه ی شخصی آن را یا پذیرفت و یا نادیده گرفت ! اما تا آنجا که با اندیشه ی علمی می توان دریافت ، گفتن این که عقیده ای " فقط یک نظریه است " در حقیقت احترام گذاشتن فراوان به آن عقیده است!

کتاب نظریه علمی چیست شرح مختصری است از استنباط جدید درباره ذات علم که به خوانندگان امکان خواهد داد که دعوی های علم را از دعوی های شبه علومی چون آفرینش گرایی و اختربینی ( که خود را به نحوی منطقی در کسوت علم می پوشانند )بازشناساند.

نویسنده با لحنی ملایم و حتی شوخ طبعانه با ارائه متنی که خواندنش آسان است ، خوانندگان را دعوت می کند که در مفهوم های کلیدی مربوط به ذات علم به کند و کاو بپردازند. آنچه اهمییت خاص دارد تحلیل اوست از اصطلاحات مهم و اصلی علم ( امر واقع - قانون -اثبات و نظریه) در ارتباط با معنی های فوق العاده متفاوت و محاوره گونه ای که غالبا از جانب غیر دانشمندان به این اصطلاحات داده می شوند .

نظریه های واقعی را باید بوسیله ی شاهد و مدرک تائید کرد ، نه از راه عقاید ، باورها ، و تجربه های شخصی - هر قدر هم که این ادعاها متقاعد کننده باشند.

فصل های کتاب با شرح های کوتاه زندگی نامه ای دانشمندان منتخب پایان می یابند.
این اثر آسان فهم ، روشنگر و جامع به خواننده کنجکاو هم دقیقا خواهد فهماند که علم واقعی چیست و هم او را بیشتر متوجه این نکته خواهد ساخت که چرا خیل عظیم دعوی هایی که هر روزه میشنویم و میخوانیم و مطالبی که مردم به شان باورمندند از سطح "فقط یک نظریه " هم بسیار پایین ترند.


بسیاری از مبحثهای سیاسی مهم امروزی بر محور علم دور می‌زنند که در آنها میان می‌توان به افزایش دمای کره زمین، رویارویی با بیماریهای عفونی و بودجه های تحقیقات فضایی اشاره کرد. مباحثه درباره این پرسشها و پرسشهای مشابه غالبا سطحی است چرا که تعداد اندکی از مردم چگونگی خواندن و تفسیر گزارشهای مربوط به نتایج علمی را می‌دانند حتی هنگامی‌که گزارشها را روزنامه‌نگاران شایسته و اهل علم نگاشته باشند.

براساس اعتقادات نویسنده کتاب و آنچه در مقدمه آورده است برای فهمیدن مباحث علمی باید تصویری از چیستی علم و کار دانشمندان داشته باشیم. این کتاب قصد دارد نمای کلی تازه‌ای از ماهیت علمی ترسیم کرده تا بتوان نتایج علمی و بحثهایی را که هر روز در معرضشان هستیم تحلیل و درک کنیم.

این نسخه کامل کتاب نیست و فقط برای معرفی است اگر علاقه مند آن هستید میتوانید آن را از کتابفروشی ها یا از طریق ناشر آن خریداری کنید.
حق تکثیر: نسخه کامل کتاب نیست.فقط برای معرفی و اشنایی میباشد.در این زمینه با ناشر هماهنگی شده است. تهران: مازیار‏‫‏، چاپ دوم ، 1392


» کتابناکهای مرتبط:
اکتشافات عصر داروین : نظریه تکامل و مردی که به کشف آن توفیق یافت
تکامل
هوسهای سرخ- روانشناسی زیبایی، هوس و خیانت

نسخه ها
کلمات کلیدی
4.5 / 5
با 32 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 4
۱۳۹۱/۰۷/۲۱


پاسخنگارش دیدگاه
parham67
Member
آقای معین اونی که شما می گی آشفتگی به نظر میاد از ترجمه ی ناروان مترجم برامده و نه از چیره نبودن آقای موتی بن آری.
من بیشتر جاهای کتاب رو تایید می کنم
نقد بزرگ من به کتا بخش علم و دین هست که جای جستار داره.
نقل قول  
pseudonymdon
Member
اگه امکان داره متن کاملشو قرار بدید، چون سخت پیدا می شه این کتاب تو رشت
نقل قول  
خیلی سخته در مورد این کتاب نظر دادن از بعضی جهات کتاب ارزشمندیه و از لحاظ دیگه فاقد دقت نظر و محتوی جامع

فکر کنم این کتاب رو دو سال پیش خونده بودم در ابتدای فصل تا حدود صفحه 80، آشفتگی اساسی در ذهن نویسنده هست که برای بیان اون سعی در زدن مثال می کنه که بتونه خواننده رو با اصول اولیه علم که بیشتر همون آرای پوپر میشه رو توضیح بده ولی به انتها مثال هاش از خود تئوری پیچیده تر میشه البته این انتقاد فقط شامل این نویسنده نمیشه افراد زیادی هستند که سعی می کنن آرای فلسفه و علمی یا تلفیقی از هردو رو بصورت عامیانه مطرح کنند ولی چون تئوری رو نمی تونند تغییر بدن سعی می کنند با مثال زدن، خودشون رو صاحب نقد در زمینه ای نشون بدن
همچنین نقد نویسنده نسبت به آرای توماس کوهن هم خیلی خیلی سطحی و فاقد اصول اولیه نقادی میشه (بیان کامل و بدون تحریف آرای مخالف) همچنین شاید این نظر که دادم بیشتر اشتباه باشه بخاطر اینکه نویسنده نه به طور آگاه بلکه به طور ناآگاه با اصولی در میوفته که شایستگی هضم اون رو نداره فکر کنم این درست تر باشه.
برای انتقادهایی که به آرای کوهن شد یاد حرف ویلیام جیمز میوفتم که عکس العمل های مراحل کلاسیک سرنوشت نظریه رو چنین توصیف می کنه:
"همانطور که می دانید، اول به نظریه جدید به اتهام مهمل بودن حمله می کنند، بعد اذعان می کنند که صادق اما بدیهی و بی اهمیت است و دست آخر آن را چنان مهم می انگارند که دشمنانش ادعا می کنند خود آن را کشف کردند"
به عبارت دیگه میشه گفت برای آشنایی با آرای پوپر کتاب "منطق اکتشاف علمی" که تو سایت و کتابفروشی ها هم پیدا میشه رو بخونه نیازی به نصف این کتاب نداره
اما نصف دیگه کتاب شامل بیان و نقد دلایل خداباوران میشه که نویسنده بیشتر با تاکییدی عقلانی به رد موارد ذکر شده می پردازه که از این وجه میشه نمره خوبی رو برای کتاب نظریه علمی قائل شد.
نقل قول  
از همه یشما سپاس گذارم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You