Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

معرکه

معرکه

رمان کوتاه «Casse – pipe» که با نام «معرکه» به بازار آمده ، داستانی است از یک شب در سربازخانه با قلم معرکه ی سلین ، زبان سلین در این کتاب بر اساس گفتگو است. رمان ماجرای سربازی است که در قشون سواره نظام ثبت نام کرده و نیمه شب هنگام گشت زنی شبانه به قرارگاه می رسد . زبان محاوره ای و تلخ سلین ، تو را به حیرت وا می دارد . با ادبیات کلاسیک و رسمی فاصله ی بسیار دارد.
خواننده لا به لای گفتگوها ، بحث ها و ناسزاها … شخصیت افراد سربازخانه را در می یابد . نویسنده تلاش مستقیم در توصیف محیط یا افراد نمی کند. طنز آمیخته با حماقت و بی فکری در تمام شخصیت های کتاب مشهود است.
خلاصه‌ی پلات «معرکه» این‌چنین است: در یک شب تاریک ، وهم‌انگیز ، بارانی و دلهره‌آور ، در دل جنگ ، سرجوخه‌ی مستی به نام «لو موهو» اسم شب را فراموش کرده است و حالا جوخه نمی‌تواند پست را از نگهبانان فعلی تحویل بگیرد . به زبان ساده‌تر : یک افتضاح واقعی. ماجرا از دید شخصیت همیشگی رمان‌های سلین ، یعنی «فردینان»، روایت می‌شود . این اولین شب ورود فردینان به پادگان نظامی ا‌ست و ما پا به پای او به دل این شب سفر می‌کنیم و به هر زحمتی که هست آن را به صبح گره می‌زنیم.
سلین نه اولین و نه تنها کسی ا‌ست که از جنگ نوشته است، اما بی‌گمان پاره‌ای از بی‌نظیرترین توصیفات تاریخ ادبیات از جنگ را در کارنامه‌ی او می‌بینیم. گزافه نیست اگر بگوییم هیچ‌کس به زیبایی سلین زشتی جنگ را تصویر نکرده است. «معرکه» نیز هم‌چون «سفر به انتهای شب» اثری ا‌ست درباره‌ی جنگ. اثری که ورای تجربه‌ی فردی قرار می‌گیرد و مختص یک ملت خاص نیست. «فردینان» می‌تواند نه یک سرباز فرانسوی که هر سرباز دیگر با هر ملیت باشد و جنگ «معرکه» هم هر جنگی.
دهشت و خشونت جنگ در «معرکه» به زیبایی هر چه تمام‌تر عریان و عیان شده است. در بخش عمده‌ای از داستان سربازان در یک اصطبل جا داده شده‌اند و در میان فضولات حیوانی غوطه‌ورند؛ «در جنگ انسان‌ها هم‌طراز حیوانات هستند » این چیزی است که نشانه‌شناسی «معرکه» به ما می‌گوید و سلین بسیار زیرپوستی و هنرمندانه آن‌را ارائه کرده است.
انسان‌های سلین انسان‌هایی هستند که سائق تخریب و سائق مرگ – آن‌طور که فروید می‌گوید ـ در وجودشان بر هر سائق دیگری غلبه دارد. اینان دیگر هیچ‌چیز جز اسلحه، مافوق و دشمن را نمی‌شناسند ، بی‌رحمانه می‌کشند و کشته می‌شوند. فاجعه این‌جاست که هیچ‌یک از آن‌ها نمی‌دانند برای چه دارند طرف مقابل را می‌کشند.
هم‌چون شخصیت‌های «سفر به انتهای شب» شخصیت‌های «معرکه» نیز معمولاً گذشته‌ی نظامی ندارند. سربازان «معرکه» از زمین‌های کشاورزی به میدان‌های جنگ گسیل شده‌اند و به‌جای داس ، شمشیر و تفنگ در دست‌شان داده‌اند . همه‌ی آن‌ها در رنج‌اند . همه دنبال مفری هستند که از این جنگ، ولو برای ساعاتی ، بگریزند. برای بعد از جنگ‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و اگر دست خودشان باشد ، احتمالاً هیچ یک در صحنه‌ی نبرد باقی نمی‌مانند .
از دیگر نمادپردازی‌های زبردستانه‌ی «معرکه»، یکی از مهم‌ترین‌ها، صحنه‌ی فرار اسب‌های جنگی از اصطبل‌هاست که چندین و چند بار اتفاق می‌‌افتد. اسب‌هایی که در اصطبل باقی مانده‌اند و فرصت فرار نیافته‌اند نیز رم کرده‌اند و مدام بی‌تابی و بی‌قراری می‌کنند. اسب‌های فراری چونان چهار نعل می‌روند و برای فرار از مهلکه به آب و آتش می‌زنند که: «مثل صاعقه... انگار پرواز می‌کرد... این دیگه اسب نبود که.»
سلین وحشی‌گری و خشونت ما انسان‌ها را روی یک پرده جلوی چشمان‌مان به نمایش درمی‌آورد. در جایی که حتا حیوانات هم رم می‌کنند و طاقت این پایه از سختی و خشونت را ندارند انسان‌ها هم‌چنان به کار خود ادامه می‌دهند و مثل یک ماشین آدم‌کشی ، خستگی‌ناپذیر و بی‌احساس ، بازیچه‌ی دست قدرتمندان هستند ، یا به تعبیر خود سلین در «معرکه»: «مثل عروسکای خیمه‌شب بازی.»
سلین ما را به تفکر دوباره درباره‌ی فلسفه‌ی جنگ وامی‌دارد. این همه نادانی، این همه ویرانی، هیاهو برای هیچ. هنر او این‌جاست که در این مخالفت تمام‌قد با جنگ ، کتاب‌هایش به مانیفست‌های بی‌خاصیت بدل نمی‌شوند. او قصه‌گوست و روایت‌گر . داستان‌هایش کشمکش و جذابیت دارند.
«معرکه» هم ، با همه‌‌ی کم‌حجمی‌اش، به وقایع‌ نگاری مستند جنگ بدل نشده و یک اثر ادبی خلاقانه است. ما هم با سربازان جوخه در هراس‌ایم تا ببینیم سرنوشت «اسم شب» چه می‌شود و آیا نگهبان کشیک به «لو موهو» شلیک می‌کند؟ با علاقه و بدون خستگی رمان را می‌خوانیم و صحنه‌ها را دنبال می‌کنیم. سلین می‌داند که برای تاثیرگذاری بیش‌تر راهی جز داستان‌گویی ندارد. کاری که بسیار خوب آن‌را بلد است.
ماجرای «معرکه» همان‌قدر که وحشتناک و دلهره‌آور است، خنده‌دار و ابلهانه هم هست. پلات داستان یک پلات تراژیک – کمیک است: " گم‌شدن اسم شب ". هیچ‌کس یادش نیست که اسم شب چه بوده و مدام نام‌های ابلهانه و حدس‌های بلاهت‌آمیز مطرح می‌شود. «لو موهو» و «رانکوت» ـ ارشدهای پادگان ـ هر دو مست‌اند و هر آن‌چه از دهان‌شان بیرون می‌آید مشتی یاوه‌‌ی مضحک است و هر حرکتی که از آن‌ها سر می‌زند جنون‌آمیز و غیرعقلانی ا‌ست.
سربازها هم دست‌کمی از آن‌ها ندارند و گفته‌ها و اعمال‌شان ـ به‌خصوص در زمان حضور در اصطبل ـ لاغ‌آمیز و خنداننده است. این کنتراست و پارادوکس به تاثیرگذاری بیش‌تر انجامیده و به «معرکه» یاری رسانده است تا هر چه بهتر پوچی و زشتی جنگ را روایت‌گر باشد.
زبان سلین در «معرکه» زبانی ا‌ست سرشار از اغراق و بزرگ‌نمایی. یک مدلول ساده و مشخص معمولاً با چند دال مختلف که پشت سر هم قطار شده‌اند ارائه می‌شود. شخصیت‌ها مدام روده‌درازی می‌کنند ، تا جایی که دیالوگ‌ها و حجم آن‌ها غالباً مصنوعی و غیرطبیعی به نظر می‌رسد . زبانی ا‌ست خاص و نو و عجب این‌که آن‌چنان هم هنجارگریز و آشنایی‌زدا نیست ، مثلاً تشبیهات یا ساختارهای عجیب و غریبی ندارد ، قصد بازسازی واقعیت را دارد اما در دام دیالوگ‌ها و جمله‌های بی‌مایه نمی‌افتد.
شاید بتوان غلوآمیز بودن زبان «معرکه» را ـ به قول پست‌مدرن‌ها ـ تلاشی برای بالا بردن سطح تعمق و ادراک خواننده و دعوت او به مکث، تأمل و تفکر بیش‌تر دانست. در عین حال، می‌توان از منظر فرمالیسم به آن نگریست و نکته‌ی دیگری را مطرح کرد ؛ کش‌دار بودن و بیهود‌گی که مشخصه‌ی جنگ است در فرم «معرکه» هم بروز پیدا کرده و این زبان و روی‌کرد به‌نوعی در راستای انتقال حس درازآهنگی غیرقابل تحمل جنگ حرکت می‌کند .حق تکثیر:تهران: چشمه‏‫، ۱۳۸۷

» کتابناکهای مرتبط:
سفر به انتهای شب

آگهی
نسخه ها
4.4 / 5
با 28 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 4
۱۳۹۱/۰۷/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
salt
Member
کتاب جالبیه با نثری روان و سرشار از جملات خشن و توهین امیز ک شاید هیچ نویسنده ی دیگری اینقد جرات نتونه به خودش بده از انها استفاده کنه وقتی کتاب رو میخونید خیلی تعجب خواهید کرد چطور یک نویسنده تو کتابی ادبی این جملات رو بکار میبره!
نقل قول  
samansasan
Member
سلم خواهش میکنم کتابی را در سایت بگذارید که بشود دانلود کرد . یا دست کم صفحه ای بگذارید و در آن کتابهای قابل (ممکن الدانلود) دانلود را معرفی کنید . الان این کتاب یا داستان کوتاه را از کجا دانلود کنم ؟
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member


با تشکر از دوست گرامیkhar tu khar

این کتاب از اسمش پیداست باید معرکه باشه و ارزش خوندنو داره که سه بار تجدید چاپ شده.
نقل قول  
هومت
Member
لین واقعا عالیه، سفر به انتهای شب که فوق العاده س، معرکه گرچه معرکه س اما به پای سفر به انتهای شب نمی رسه!

سپاس از خر تو خر گرامی. پایدار باشی.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You