با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

آزادی یا مرگ

آزادی یا مرگ

مترجم:
آزادی یا مرگ [O Kapetan Michalis]. رمانی از نیکوس کازانتزاکیس (1883-1957)، نویسنده یونانی، که در 1950 با عنوان اصلی کاپیتان میخالیس نوشته و در 1953 در آتن منتشر شد. در این کتاب که قهرمان اصلی آن کاپیتان یا پهلوان میخالیس (2) است، و این مرد از بسیاری جهات پدر خود نویسنده را به یاد می‌آورد، خیالبافی افسانه‌وار و سرگذشت واقعی پی در پی به هم می‌آمیزند. نویسنده در فصلهای اول کتاب دیگرش با عنوان نامه به ال گرکو نیز چهره این مرد عبوس، ساکت، خشن و سازش‌ناپذیر را، که حتی ترس و وحشت را در میان خانواده خود حکمفرما می‌ساخت، مجسم کرده است. در کتاب آزادی یا مرگ که در آن داستان دو شورش جزیره کِرت را _در سالهای 1889 و 1897 بر ضد ترکان عثمانی_ یکجا به هم درآمیخته است، پهلوان میخالیس به عنوان مظهر شورش و قیام در برابر آنچه انسان را زجر داده و زندگی او را به صورت سرنوشتی ساده و بی‌اهمیت درآورد؛ نمودار می‌شود. در این داستان، نیروی اشغالگر، زن و حتی خانواده هرکدام مانع آدمی در راه نیل به آزادی هستند. از اینرو، پس از کشتاری که ترکان از مسیحیان شهر کاندی (3) در کِرت می‌کنند، پهلوان میخالیس یکی از نخستین کسانی است که راه مبارزه مخفی را در پیش می‌گیرد، و آخرین کسی است که در آنجا با رد هرگونه سازش و هرنوع تمکین، جان می‌سپارد. او در آخرین مأمنی که در آن پناه گرفته است، درحالی که سلاح به دست دارد و گروهی از فداییان دور و برش هستند، کشته می‌شود. در اطراف این قهرمان، جمعی از کرتیان، مرکّب از جنگجویان و مبارزان شرکت کننده در شورشهای مختلف، راهزنان، دزدان دریایی، چوپانان، دهقانان و رؤسای خانواده هستند که همگی حقیقتی ساده و کلی را شعار خود کرده‌اند و آن این است: به هیچ قیمتی نباید به آنچه شأن و شرف آدمی را پایین می‌آورد تسلیم شد، بلکه باید مبارزه کرد و برای آزادی زنده بود و مُرد. در این جهان که آداب و رسوم کهن بر آن حکمفرماست، بزرگمردی همواره دوش به دوش شجاعت روان است. سیفاکاس (4) پیر، پدربزرگ پهلوان میخالیس، مظهر آن دنیای کهن است. مردی است با فضایل و ملکات استوار که در او جوانمردی گویی جزء جدایی‌ناپذیر خشونت و شجاعت است. این کتاب،‌که برای نویسنده بازگشتی به سالهای کودکی بود، در مورد شورش کرتیان بر ترکان عثمانی، بیان‌کننده حکمتی است که نویسنده قبلاً در 1927 در نخستین اثرش با عنوان ریاضت وصف کرده بود، و آن این است: فضیلت مبارزه کردن برای آزادی والاست، چندان که خود آزاد بودن نیست.

قسمت هایی از کتاب:

- سه جور آدم هست : آنهایی که تخم مرغ را بدون پوست می خورند ، آنهایی که با پوست می خورند ، و آنهایی که وقتی تخم مرغ را با پوست خوردند دیزی گلی آن را هم می خورند . دسته اخیر را کرتی می گویند ...

- تو هیچ می دانی بزرگ ترین درنده دنیا کیست ؟ لابد خواهی گفت شیر . نه ، به هیچ وجه ! بزرگ ترین درنده دنیا آدم است .

حق تکثیر :
تهران - نشر خوارزمی - 31 فروردین، 1387

» کتابناکهای مرتبط:
چین و ژاپن
کورس
دن کیشوت - جلد 1

نسخه ها
4.6 / 5
با 59 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 10
۱۳۹۲/۰۴/۰۴


پاسخنگارش دیدگاه
75ARMAN
Member
سلام و درود بر قبر محمد قاضی
نقل قول  
ضمن تشکر از سایت خیلی خوبتون ٰ چرا بعضی از کتاب ها رو نمیشه دانلود کرد ، مثل همین کتاب آزادی یا مرگ. و فقط یک پیش نویس از کتاب موجوده ؟؟؟
نقل قول  
saeidaaa
Member
نسبت به بقیه کتابهای کازانتزاکیس این کتاب نسبتا ضعیفتره (نظر منه البته).
نقل قول  
girpen
Member
عجب دنیای بدی شده عجب
کاش
کاش
در آن هنگام ک نام زیبای تورا میحوانم
در آن هنگام که بیهوده به دنبال تو میگردم
به سراغم بیایی
و
مهم نیس که ترک بردارد چینی نازک خیالم
به سراغم بیا


آزادی


(قصه گوی دروه گرد)
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member

با سپاس
فضیلت مبارزه کردن برای آزادی والاست، چندان که خود آزاد بودن نیست.
نیکوس کازانتزاکیس
نقل قول  
saeidborji
Member
نویسنده ای بزرگ x مترجمی بزرگ = کبیر x کبیر
از لحاظ ریاضیش هم درست در میاد
افسوس که دیگه مترجم مثل محمد قاضی و ذبیحالله منصوری و صادق هدایت و جلال ال احمد و ......... پیدا نشد که نشد.
قدیمیا کتاب رو با عشق و با روحشون ترجمه میکردن حالایا با ماشین . مترجم هم مترجمای قدیم. سیمین دانشور درباره جلال ال احمد میگه: وقتی جلال شروع به کار نوشتن میکنه بی خواب وخوراک میشه. اما چایی و سیگارش سر جاشه.
از کبیر در کبیر بابت آپلود تشکر
نقل قول  
emadegol
Member

از اون دسته نویسنده هایی هست که هر چیزی که نوشته رو باید چند بار خواند.
کتابهاش در یک کلمه " تکاندهنده " هستن ...

" چیزی نمی خواهم ، از چیزی نمی ترسم ؛ من آزادم ... "
جمله ی نوشته شده بر سنگ قبر نویسنده
نقل قول  
moreak09
Member
زندگی نیکوس کازانتزاکیس خود کتابیست خواندنی و کتاب "آزادی یا مرگ" وی به سومین دوران از تحول فکری وی تعلق دارد. وی در ابتدا شیفته و مجذوب کمونیسم و شوروی بود و از فعالین حزب کمونیست یونان. پس از بازدید از شوروی به تدریج از این شیفتگی دست کشید و به مذهب روی آورد و کتاب " سرگشته راه حق" آینه ای از این دوران است. در مذهب نیز گمگشته خود را پیدا نکرد و به ناسیونالیسم روی آورد و به تمجید یونان نشست و کتاب "آزادی یا مرگ" و "مسیح باز مصلوب" وی شاهکارهایی از این دوران است. به تدریج از شور ناسیونالیستی وی کاسته شد و در نهایت به ستایش انسان و انسانگرایی نشست و در حقیقت به شخصیت زوربا بازگشت ولیکن پخته تر و جا افتاده تر و کتاب "گزارشی به خاک یونان" و یا در اصل "گزارشی به ال گرکو" نقاش بزرگ یونانی حاصلیست از این دوران که وی با نگاهی انسانی به جهان مینگرد نگاهی که در آن با دیدی تا حدی مارکسیستی به ستایش انسان و احترام به عقاید انسانی میپردازد.
کازانتزاکیس به حق بزرگترین نویسنده یونان در قرن بیستم و در کنار تئودوراکیس سمبل و نمونه فرهنگ یونانی.
کتاب آزادی یا مرگ وی داستانی است در ستایش مبارزه به خاطر آزادی در کرت در چنگ عثمانی و چنان زندگی مردم کرت را به تصویر میکشد که گویی مستند سازیست نه داستان نویس. با تشکر از دوست عزیزی که زحمت بارگذاری این کتاب را تقبل نموده به مانند دیگر شاهکارهایی که قبلا در سایت عرضه نموده.
نقل قول  
hanieh
مدير ارشد
اگر خوشبختی چرا فریاد بزنی ، و اگر خوشبخت نیستی کسی نمی تواند به فریادت برسد ، پس همان بهتر که ساکت باشی ...
آزادی یا مرگ نوشته نیـکوس کازانتزاکیس
نقل قول  
Btaraf
Pro Member
مرگ
مرگ
مرگ
مرگ
مرگ
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You