Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

باب بگشا (دفتر نخست)

نویسنده:
.
مجموعه مباحث باب بگشا مشتمل بر ۷۰ نشست است که از سال ۱۳۸۷ در حسینیه‌ی ارشاد آغاز شده و در تابستان ۱۳۸۹ نیمه‌تمام باقی ماند.
نخستین مجلد از این مجموعه مجموعه‌ی مباحث طرح‌شده توسط شهید هدی صابر و مشارکت‌کنندگان در چهارده نشست نخست «باب بگشا» در حسینیه‌ی ارشاد می‌باشد که از شهریور ۱۳۸۷ تا دی‌ماه همان سال را در بر می‌گیرد و مشتمل بر مباحث اولیه‌ی «باب بگشا» تحت عنوان «پیشاتبیین» می‌باشد.
عناوین این چهارده نشست به ترتیب عبارتند از: «آغازگاه»، «خدا در وضع موجود»، «چگونگی مواجهه با بحران»، «متدولوژی خروج از بحران»، «متدولوژی ما برای خروج از بحران»، «فاز صفر ما چیست؟»، «به استقبال تبیین»، «تبیین ما: رابطه میان دو مبنا؛ ابراهیم، نماینده‌ی ما» (۶ نشست)، «من جاودان (دکتر محمدی گرگانی)».
دو مساله‌ی محوری‌ای که در این چهارده نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفته، یکی بحران ارتباط با هستی در جامعه‌ی ایران و دیگری ارائه‌ی روشی برای خروج از این بحران می‌باشد.

حق تکثیر:
انتشار این اثر بلامانع است. علاقه مندان می توانند آثار مرحوم هدی صابر را از درگاه رسمی http://www.hodasaber.com نیز دریافت کنند.

» کتابناکهای مرتبط:
مقاله هایی درباره مکتب شیراز و فیلسوفان آن
مقایسه منابع و روشهای فقه و حقوق
بدایه الحکمه

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 3 مگابایت
دریافت ها: 2603
تعداد صفحات: 448
4.5 / 5
با 14 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۱/۰۴/۲۱


پاسخنگارش دیدگاه
mrshakiba
Member
معرفی کتاب به نقل از مقدمه
« فیروزه صابر»

اولین حبس هدی صابر از بهمن‌ماه ۷۹ تا اسفندماه ۸۰ در زندان ۵۹ عشرت آباد علی‌رغم وارد شدن فشارهای شدید بر او، فرصتی بود تا در خلوت انفرادی و انس با قرآن پیوندی جدید با خدا برقرار کند. پس از رهایی از زندان، «نگاه استراتژیک» و نه تاکتیکی به خدا را آموزه‌ی ‌خود در ایام اسارت دانست و از آن پس بود که خداوند را «رفیق ره‌گشا» نامید. برای تبیین کارکرد اجتماعی این «دید استراتژیک» خود را مسئول دانست و توانایی‌های فکری خویش را در تولید اثری در این مسیر بکار بست. اما حبس دوم (۸۲ ـ ۸۳ اوین) مجالش نداد. پس از رهایی از زندان دوم، طول و عرض زمان در اختیار را به تولید فکر با تمرکز و الهام از قرآن و تاریخ اختصاص داد.

رفاقت، ره‌گشایی و دعوت خداوند از بندگانش، شناسنامه‌ی ‌سلسله‌جلساتی در حسینیه‌ای نام آشنا و حامل تاریخی عظیم «ارشاد» شد که به همت او از شهریور ۸۷ آغاز و تا تابستان ۸۹ که مجدداً به زندان راه یافت، ادامه داشت.

قصد آن کرد تا یافته‌های خود را درباره‌ی ‌ضرورت ارتباط با خدا و تاثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی با نسل جدید در میان بگذارد. معتقد بود که زمان سخنرانی و گفتگوهای یک‌طرفه به پایان رسیده و وقت دیالوگ و گفتگو است. یکی از بزرگترین قفل‌های جامعه‌ی ‌کنونی را عدم گفتگو می‌دانست و می‌گفت «رقص میدان را به جوانان باید سپرد». از این رو نیمی از هر جلسه را به اعضای جلسه اختصاص می‌داد و با این قسمت از برنامه، فعال‌ترین برخورد را داشت. روش وی در ارائه‌ی ‌این پروژه خلاصه‌وار عبارت بود از:
- استفاده از ادبیات جدید
- در معرض نقد گذاشتن افکار خود پیش از ارائه در حسینیه
- الزام به گفتگو و دیالوگ
- الزام به جمع‌بندی و ارائه‌ی ‌خروجی به‌ ‌صورت مکتوب
- دوری جستن از مباحث صرفاً انتزاعی
- نظم چشم‌گیر
- سنجش مسائل طرح شده با مصادیق موجود و انسان‌های موثر

برای اجرا نیز نظم برنامه را با رعایت فصول چهارگانه زیر و در سه سطح پیشا تبیین، تبیین و پساتبیین پیش می‌برد.
1- لوازم ورود به بحث اصلی: تعیین مختصات ایرانی امروز، خدا در وضع موجود، چگونگی مواجهه با بحران، متدولوژی خروج از بحران، ورود به مرحله‌ی ‌تبیین
2- داشته‌ها و کارایی‌های خدا: «خدای طراح ـ مهندس»، «خدای خالق»، «دید استراتژیک»، «نگرش روندی، سامان مرحله‌ای»، «دید تاریخی، تحلیل تاریخی»، «خدای صاحب ایده»، «خدای منبع الهام»، «خدای منشاء عشق و امید»، «خدای منبع انرژی»
3- چگونگی رابطه‌ی ‌انسان با خدا
4- خروجی این رابطه
انباشت فکری حاصل از ۷۰ نشست باب بگشا، همچنان واجد تازگی، مزیت، گره‌گشایی و کارکرد برای اهل تامل و تعمق در این مباحث است.
نقل قول  
pyruzbamdad
Member
خدا بیامرزه آقای صابر رو. ایران با مرگ هر بزرگی امثال ایشون تنهاتر میشه...
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You