رسته‌ها
باب بگشا (دفتر 1)
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 16 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 16 رای
.
مجموعه مباحث باب بگشا مشتمل بر ۷۰ نشست است که از سال ۱۳۸۷ در حسینیه‌ی ارشاد آغاز شده و در تابستان ۱۳۸۹ نیمه‌تمام باقی ماند.
نخستین مجلد از این مجموعه مجموعه‌ی مباحث طرح‌شده توسط شهید هدی صابر و مشارکت‌کنندگان در چهارده نشست نخست «باب بگشا» در حسینیه‌ی ارشاد می‌باشد که از شهریور ۱۳۸۷ تا دی‌ماه همان سال را در بر می‌گیرد و مشتمل بر مباحث اولیه‌ی «باب بگشا» تحت عنوان «پیشاتبیین» می‌باشد.
عناوین این چهارده نشست به ترتیب عبارتند از: «آغازگاه»، «خدا در وضع موجود»، «چگونگی مواجهه با بحران»، «متدولوژی خروج از بحران»، «متدولوژی ما برای خروج از بحران»، «فاز صفر ما چیست؟»، «به استقبال تبیین»، «تبیین ما: رابطه میان دو مبنا؛ ابراهیم، نماینده‌ی ما» (۶ نشست)، «من جاودان (دکتر محمدی گرگانی)».
دو مساله‌ی محوری‌ای که در این چهارده نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفته، یکی بحران ارتباط با هستی در جامعه‌ی ایران و دیگری ارائه‌ی روشی برای خروج از این بحران می‌باشد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
448
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
mrshakiba
mrshakiba
1391/04/21
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی باب بگشا (دفتر 1)

تعداد دیدگاه‌ها:
2
معرفی کتاب به نقل از مقدمه
« فیروزه صابر»
اولین حبس هدی صابر از بهمن‌ماه ۷۹ تا اسفندماه ۸۰ در زندان ۵۹ عشرت آباد علی‌رغم وارد شدن فشارهای شدید بر او، فرصتی بود تا در خلوت انفرادی و انس با قرآن پیوندی جدید با خدا برقرار کند. پس از رهایی از زندان، «نگاه استراتژیک» و نه تاکتیکی به خدا را آموزه‌ی ‌خود در ایام اسارت دانست و از آن پس بود که خداوند را «رفیق ره‌گشا» نامید. برای تبیین کارکرد اجتماعی این «دید استراتژیک» خود را مسئول دانست و توانایی‌های فکری خویش را در تولید اثری در این مسیر بکار بست. اما حبس دوم (۸۲ ـ ۸۳ اوین) مجالش نداد. پس از رهایی از زندان دوم، طول و عرض زمان در اختیار را به تولید فکر با تمرکز و الهام از قرآن و تاریخ اختصاص داد.
رفاقت، ره‌گشایی و دعوت خداوند از بندگانش، شناسنامه‌ی ‌سلسله‌جلساتی در حسینیه‌ای نام آشنا و حامل تاریخی عظیم «ارشاد» شد که به همت او از شهریور ۸۷ آغاز و تا تابستان ۸۹ که مجدداً به زندان راه یافت، ادامه داشت.
قصد آن کرد تا یافته‌های خود را درباره‌ی ‌ضرورت ارتباط با خدا و تاثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی با نسل جدید در میان بگذارد. معتقد بود که زمان سخنرانی و گفتگوهای یک‌طرفه به پایان رسیده و وقت دیالوگ و گفتگو است. یکی از بزرگترین قفل‌های جامعه‌ی ‌کنونی را عدم گفتگو می‌دانست و می‌گفت «رقص میدان را به جوانان باید سپرد». از این رو نیمی از هر جلسه را به اعضای جلسه اختصاص می‌داد و با این قسمت از برنامه، فعال‌ترین برخورد را داشت. روش وی در ارائه‌ی ‌این پروژه خلاصه‌وار عبارت بود از:
- استفاده از ادبیات جدید
- در معرض نقد گذاشتن افکار خود پیش از ارائه در حسینیه
- الزام به گفتگو و دیالوگ
- الزام به جمع‌بندی و ارائه‌ی ‌خروجی به‌ ‌صورت مکتوب
- دوری جستن از مباحث صرفاً انتزاعی
- نظم چشم‌گیر
- سنجش مسائل طرح شده با مصادیق موجود و انسان‌های موثر
برای اجرا نیز نظم برنامه را با رعایت فصول چهارگانه زیر و در سه سطح پیشا تبیین، تبیین و پساتبیین پیش می‌برد.
1- لوازم ورود به بحث اصلی: تعیین مختصات ایرانی امروز، خدا در وضع موجود، چگونگی مواجهه با بحران، متدولوژی خروج از بحران، ورود به مرحله‌ی ‌تبیین
2- داشته‌ها و کارایی‌های خدا: «خدای طراح ـ مهندس»، «خدای خالق»، «دید استراتژیک»، «نگرش روندی، سامان مرحله‌ای»، «دید تاریخی، تحلیل تاریخی»، «خدای صاحب ایده»، «خدای منبع الهام»، «خدای منشاء عشق و امید»، «خدای منبع انرژی»
3- چگونگی رابطه‌ی ‌انسان با خدا
4- خروجی این رابطه
انباشت فکری حاصل از ۷۰ نشست باب بگشا، همچنان واجد تازگی، مزیت، گره‌گشایی و کارکرد برای اهل تامل و تعمق در این مباحث است.
خدا بیامرزه آقای صابر رو. ایران با مرگ هر بزرگی امثال ایشون تنهاتر میشه...
باب بگشا (دفتر 1)
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک