رسته‌ها
تفسیر نمونه (در یک فایل)
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 90 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 90 رای
نویسنده: آیت الله مکارم و جمعی از محققان تمامی 27 جلد تفسیر ارزشمند نمونه در یک فایل گنجانده شده،به صورتی که کار برای تحقیق و پژوهش و کد برداری در این تفسیر گرانقدر بسیار ساده و آسان گشته است. فایل را دانلود کرده و سپس Extract کنید.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
poorfar
آپلود شده توسط: poorfar
۱۳۹۱/۰۴/۲۳
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
?
فرمت:
RAR

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تفسیر نمونه (در یک فایل)

تعداد دیدگاه‌ها:
16
تفسیر طبری یک تفسیر روایی است که متأسفانه، احادیث آن پیراسته نیستند و احادیث مجعول و ضعیف از لحاظ رجال و سند و محتوا در آن بسیار است، و بدون شک بهترین تفسیر قرآن نیست.
این دو مشتی از نمونه خروار بوده است. البته المیزان تخصصی تر است و موارد مختلف را بررسی می کند. اگر تازه دست به تفسیر می برید ابداً توصیه نمی کنم. برای کسانی که بطور ذوقی قرآن می خوانند عرض می کنم که ضعیف ترین تفاسیر از قوی ترین ترجمه ها بهترند. یکی از ساده ترین و کم حجم ترین کتب تفسیر، تفسیر نور آقای قرائتی هست که به زبانی بسیار ساده و روان و بصورت قابل فهم و نکته ای، منهج جدیدی در تفسیر ایجاد کردند. با اکانت دیگری در همین سایت قرار داده ام و توصیه می کنم حتماً آن را از نظر بگذرانید. آقای هاشمی رفسنجانی نیز با تفسیر راهنما اقدام شایسته ای کردند. تفسیر کشاف نیز از نظر لغوی بسیار خوب بررسی می کند و فکر می کنم ترجمه فارسی آن نیز عرضه شده است. تفسیر تسنیم هنوز به اتمام نرسیده و به شخصه هم ندیده ام. تفسیر نمونه را در کنار مجمع البیان طبرسی از بهترین تفاسیر نوشته شده توسط شیعیان می دانم. برای برداشت های عرفانی نیز همان کشف الاسرار نوشته شده توسط خواجه عبدالله انصاری و میبدی را مناسب می دانم. من منکر این نیستم که با تفسیرهای جدید، نکات تازه ای بر فهم قرآن افزوده می گردد. طبعاً کسی که تفاسیر مختلفی خوانده می تواند به نکاتی که به ذهن آن مفسرها نرسیده هم توجه کند. ولی این حرف مثل این می ماند که ما آثار حافظ و سعدی و فردوسی و مولانا را نخوانیم ولی شروع به خواندن اشعار فاضل نظری و براهنی و منزوی کنیم. قاعدتاً شعرشناس نمی شویم. همیشه رجوع به منابع دست اول و اصیل و مرجع مناسب تر است. اول آنها را بخوانید، بعد خیلی هم خوب است تفاسیر جدید را هم مطالعه بفرمایید.
[quote='padshah nashnas'] دوست دارم بدونم که شما بر چه معیار هایی تفسیر طبری را بهترین تفسیر میدانید؟[/quote] قبل از پاسخ به سوالات شما خواهش می کنم بعد از خواندن نظر بنده، مرا متعلق به هیچ جریانی ندانید. ممکن است عرایضم با برخی از مذاهب و فرق اسلامی مشابهت داشته باشد ولی بنده متعلق به ایشان نیستم. علت اهمیت تفسیر طبری، همین قدیمی بودن آن است. طبعاً اینکه بدانیم مسلمین در قرون قبل چه برداشتی از آیات داشته اند، بهتر می تواند نشان دهنده برداشت صحیح از قرآن باشد. در طی قرن های فراوان، تصوف و عرفان و فلسفه و منطق و روایات جعلی فراوان به قرآن شناسی وارد شده و این طبعاً حجابی است در برابر دیدگان ناظر بی طرف. به مثالی که می زنم عنایت کنید. أَوَلَمْ یَرَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ کَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ أَفَلَا یُؤْمِنُونَ-30 الانبیا آیا کافران ندیدند که آسمانها و زمین بسته بود ما آنها را بشکافتیم و از آب هر چیز زنده‌ای را آفریدیم؟ پس چرا باز به خدا ایمان نمی‌آورند؟-ترجمه قمشه ای مرحوم طالقانی در پرتوی از قرآن بسته بودن آسمان و زمین را به پیش از مهبانگ -بیگ بنگ- مرتبط دانستند و شروع به بیان ادله علمی در این ارتباط کردند. اما آیا مسلمین صدر اسلام همین برداشت را از آیه می کردند؟ آنها می توانستند بگویند -با توجه به عبارت "ندیدند" در آیه- ما که در آن زمان نبودیم تا ببینیم آسمان بسته بود و خدا آنرا باز نمود تا ایمان بیاوریم. اما تفسیر طبری به درستی اشاره می کند که عرب وقتی می گوید "آسمان بسته است" یعنی باران بارانیده نمی شود و وقتی می گوید "زمین بسته است" یعنی گیاه رویانیده نمی شود و باز شدن ایندو یعنی باریدن باران و رویانیدن گیاه. یا مثل برخی از مفسرین که هفت طبقه آسمان را به اتمسفر و تروپوسفر و اگزوسفر و مزوسفر و قس علی هذا مرتبط می دانند. مشاهده می کنید که ورود علوم جدید چگونه معنی آیه را قلب می کند. پس حتماً ما باید بدنبال آن باشیم که ببینیم صحابه رسول و تابعین ایشان قرآن را چگونه می فهمیدند، ما هم سعی کنیم همانگونه بفهمیم. نه مثل بعضی از آقایان که امروزه می فرمایند کل برداشت مسلمین در طی قرون گذشته اشتباه بوده و ما باید قرآن را مثل خواب تاویل می کردیم نه تفسیر! طبعاً در این میان هر چه تفسیر قدیمی تر باشد و به زمان رسول الله نزدیکتر باشد، معتبرتر است چرا که قرآن به زبان عربی قدیم نازل شده است نه جدید. مثال دیگری تقدیم می کنم. وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ -60 انفال و هر چه در توان دارید از نیرو و اسبهاى آماده بسیج کنید تا با این دشمن خدا و دشمن خودتان را بترسانید-ترجمه فولادوند به کلمه "ترهبون" در آیه بالا عنایت کنید. در زبان عربی امروز، ارهاب به معنی ترور است و برخی از تکفیری ها به همین آیه استناد می کنند. اما آیا در زبان عربی قدیم هم همین برداشت را می کردند؟ یک مفهوم امروزی به نام تروریسم چطور در قرآن وارد شده است؟ و مگر برای ترور، نیازمند فراهم کردن نیرو به میزان "آنچه در توان دارید" هست؟ تفاسیر قدیمی ارهاب را مترادف ارعاب به معنی ترساندن می دانند.
ممنون از راهنماییتون جنابkhwanirath اما برایم پیش آمده است. بنده در سایت ها و افراد مختلف در این باره تحقیق کردم و هر که پیشنهاد متفاوتی داد. خیلی ها المیزان ، نمونه ، نور و پرتوی از قرآن بعضی نهج الصادقین ، کشف الاسرار ، تنسیم و طبری، و حتی عده ای(صوفی ها!)السعاده فی المقامات العباده، دوست دارم بدونم که شما بر چه معیار هایی تفسیر طبری را بهترین تفسیر میدانید؟ آیا تفسیر طبری به عنوان قدیمی ترین تفسیر باقی مانده از قرآن ارزش خویش را از دست نداده؟ چون به هر صورت طی سالهای گذشته شده از نوشتن این تفسیر افراد زیادی روی قرآن کار کرده اند و بر روی آموزه های این تفسیر مقدار دیگری علم افزوده اند.پس آیا با این حساب خواندن تفاسیر جدیدتر مانند المیزان ، المنار ، تنسیم ، نور ، نمونه ، پرتوی از قرآن و.... بهتر نیست؟ ببخشید که مایه آزار شدم ولی این سوال مدام در سرم می پیچید! موفق باشید.
[quote='padshah nashnas']دوستان، لطفا چند کتاب به بنده در رابطه با علوم قرآنی معرفی کنید. ممنون میشم.[/quote] برای تفاسیر به ترتیب اهمیت 1-تفسیر طبری 2-تفسیر زمخشری 3-تفسیر فخر رازی 4-تفسیر معارف القرآن 5-تفسیر مجمع البیان طبرسی 6-تفسیر فی ظلال القرآن 7-تفسیر المیزان 8-تفسیر نمونه 9-تفسیر راهنما 10-تفسیر روح المعانی 11-تفسیر عبدالعلی بازرگان 12-تفسیر نور خرمدل 13-تفسیر نور قرائتی 14-تفسیر تابشی از قرآن برقعی 15-تفسیر کشف الاسرار 16-تفسیر جلالین 17-تفسیر المنار 19-تفسیر آدم از نظر قرآن علامه غروی 20-تفسیر مخزن العرفان 21-تفسیر اثنی عشری و 22-تفسیر کابلی برای لغات قرآنی هم مفردات راغب و قاموس القرآن قرشی برای تاریخ و جمع آوری قرآن هم الاتقان سیوطی برای تفاسیر صوتی و ویدیویی موجود در اینترنت هم به ترتیب آقایان مصطفی حسینی طباطبایی، علی اصغر غروی، عبدالعلی بازرگان و قرائتی
دوستان، لطفا چند کتاب به بنده در رابطه با علوم قرآنی معرفی کنید. ممنون میشم.
واقعا دم اونی که اینو گذاشت توسایت گرم.:x:x:x
فکرکنم ازبهترین کتابایی باشه که دانلودکردم...8-) دم اونی که گذاشت توسایت گرم...;-)
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file