در دامگه حادثه

این کتاب به طور مفصل جریان انقلاب سال 1357 ایران را از زبان پرویز ثابتی مدیر امنیت داخلی ساواک بیان میکند، روایتی به دور از تعصبات جاری سیاسی ایران
--------------------------------------------------------------------------------
در سی و سومین سالروز رفتن شاه در 26 دی و آمدن آیت الله خمینی به ایران در 12 بهمن 1357، شرکت کتاب در لس انجلس، کتاب تاریخی مشهوری را به زیر چاپ برد. «در دامگه حادثه»، کتابی است که در آن عرفان قانعی فرد – محقق تاریخ معاصر - با پرویز ثابتی – مقام امنیتی مهم و مشهور دوران محمد رضا شاه پهلوی – به گفتگویی مبسوط نشسته است و در آن کتاب به بررسی حوادث سالهای 1337 – 1357 پرداخته شده، این کتاب در 680 صفحه، در قطع وزیری، در ایام سالروز انقلاب، در 5500 نسخه در اختیار علاقمندان در سراسر جهان، قرار می گیرد. ساواک - سازمان امنیت و اطلاعات کشور - از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷ ، سازمان اصلی پلیس امنیتی و اطلاعاتی ایران که افرادی مانند تیمور بختیار، حسن پاکروان، نعمت اله نصیری و ناصر مقدم، به ترتیب ریاست آن را بر عهده داشتند.

اداره سوم یا امنیت داخلی ، یکی از مهم ترین ادارات این سازمان امنیتی بود که شاید با پر حادثه ترین دوران تاریخ معاصر ایران، همگام بوده. یکی از مشهورترین مقام ها و عاقبت، روسای مطرح این اداره، پرویژ ثابتی است و شاید گفته های او، برای محققان تاریخ، بسیار حائز اهمیت باشد و افرادی او را مخزن الاسرار و بانک اسرار ناگفته حکومت گذشته می نامند که در 22 بهمن 1357 فروپاشید. بیژن خلیلی ، مدیر شرکت کتاب در لس آنجلس اظهار داشت : این کتاب دارای 5 فصل می باشد که در آن به علل و جهات وقوع انقلاب اسلامی در 1357 اشاره شده. سه دهه پس از تعطیلی ساواک، درباره ثابتی ، مقامات ساواک و دستگاه دوران شاهنشاهی نکته هایی شنیده یا خوانده ایم و عمدتا در روزنامه های پس از انقلاب ایران و بسیاری از کتابهای تاریخ معاصر، انتشار یافته و شاید گاه نکته های عجیب و غریب خوانده ایم اما سکوت و عدم دسترس بودن آقای ثابتی پس از انقلاب هم ، شاید بر این شایعات افزود.

ثابتی در 9 آبان 1357 ، پس از برکناری اش از ساواک توسط ناصر مقدم، از ایران خارج شد و در آمریکا گوشه گیر و ساکت ماند و هرگز با محققی یا رسانه ای گفتگو نکرد و خود نیز یادداشت هایش را منتشر نکرد . در 33 سال دوران پس از انقلاب 1357، نخستین کسی که روایتی از ساواک را بیان کرد، حسین فردوست بود و بعدها در خارج از کشور هم منوچهر هاشمی و علی اکبر فرازیان – روسای اداره جاسوسی و رئیس اداره خارجی – به این امر اهتمام کردند، گرچه در پروژه های مشابه ، برخی از افراد مشهور ساواک - منوچهر هاشمی، علی اکبر فرازیان ، عیسی پژمان و حسن علوی کیا - در خلال گفتگوهایی در طرح تاریخ شفاهی معاصر دانشگاه هاروارد و بنیاد مطالعات ایران، به تشریح خاطرات خود پرداخته اند، اما برخی از محققان تاریخ بر این عقیده اند که پس از حسن پاکروان، هیچ شخصیتی در ساواک، به دانش و نفوذ پرویز ثابتی نبوده و حتی گروهی او را، یکی از مهم ترین شخصیت امنیتی ایران معاصر می دانند اما بی گمان سخنان او اهمیت و ارزش خاصی دارند،خاصه اینکه در دوران انقلاب شخصیت هایی مانند « مقدم و پاکروان و نصیری » اعدام شدند و رازهای خود را به زیر خاک بردند و یا افراد تبعید شده هم ، هرگز لب به سخن نگشودند. مدیر شرکت کتاب می افزاید : ثابتی در روز 4 فروردین 1315 در سنگسر سمنان متولد شد پس از دریافت لیسانس حقوق قضایی از دانشگاه تهران ، در سال 1337 به جای رفتن به وزارت دادگستری به ساواک رفت. البته آغاز شهرت ثابتی با ظهور او در تلویزیون در 2 دی 1349 به عنوان مقام امنیتی بود که اسرار ترور بختیار را افشا کرد .

پس از نوروز 1350 و ماجرای جنگل سیاهکل، به عنوان مقام امنیتی، دیگر مشهور شده بود. ثابتی ، را در 3 آبان 1357 از ساواک کنار نهادند، و وی در 9 آبان 1357 - 31 اکتبر 1978 – از ایران، خارج شد و از راه فرانسه، به آمریکا رفت و هرگز با رسانه ای و شخصی، گفتگو نکرد. و اینک ثابتی روزه 33 ساله خود را شکسته تا در یک گفتگوی تحقیقی، با یکی از مورخ های جوان و مستقل کشورمان، سخنانی درباره رخدادهای تاریخ معاصر ایران را بیان کند که مطمئنا فصل جدیدی را در مباحث انتقادی و تحلیلی تاریخ معاصر کشورمان، خواهد گشود. وی در پایان، اظهار کرد که این کتاب گفتگو، توسط آقای ثابتی بازبینی و تائید شده و در چند سال آینده هم امیدوار است که زمینه انتشار یادداشت های شخصی آقای ثابتی را فراهم کند. کتاب « در دامگه حادثه» ، با بیش از 2000 پاورقی و مقدمه نادر انتصار- پروفسور علوم سیاسی - تحقیق مستند و مستقلی است که از نظر تاریخی بسیار مهم است. در چند سال اخیر از آثار عرفان قانعی فرد، می توان به 2 جلد اثر تحقیقی « پس از شصت سال – زندگی و خاطرات رسمی جلال طالبانی، ریاست جمهوری عراق» و ترجمه هایی مانند «سیاست کردها در خاورمیانه ، نوشته نادر انتصار» و « درد ملت، نوشته ابراهیم احمد»، اشاره کرد که همگی توسط انتشارات علم، در تهران انتشار یافته که مورد نقدهای گسترده و گاه تند و مبالغه آمیز، رسانه های احزاب کُردی، قرار گرفته اند.
قانعی فرد برای تحقیق خود «در دامگه حادثه»، همچنین با افراد زیادی از دستگاه اطلاعاتی ساواک - حسن علوی کیا، منوچهر هاشمی، علی اکبر فرازیان، مجتبی پاشائی و... - گفتگو کرده است.

حق تکثیر:لس آنجلس: شرکت کتاب، ۱۳۹۰

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ در ترازو
روند نهضت های ملی و اسلامی در ایران
بررسی سفر هایزر به ایران

نسخه ها
PDF
حجم: 20 مگابایت
تعداد صفحات: 690
4.4 / 5
با 239 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 69
۱۳۹۱/۰۳/۳۱


پاسخنگارش دیدگاه
mojtalaian
Member
این کتاب در بهترین حالت می تواند بعنوان یک سند تاریخی مورد بررسی تاریخدانان قرار بگیرد. در نتیجه نمی توان این کتاب را به تنهایی کتاب تاریخ دوره مورد بحث دانست.
نقل قول  
sbz123
Member
کتابی فوق العاده
نقل قول  
هنوز نخوندمش بعبارتی موفق به دانلودش نشده ام ولی بنظرمیرسه کتاب خوبی باشه
نقل قول  
بابک۵۴
Member
بی تردید ثابتی یکی از جنایتکاران تاریخ ایران است.بی توجه به انقلاب و قبل و بعد از ان فقط نگاهی به جنایات ساواک در کشتار و سلاخی و تکه پاره کردن اتسانها خود گویای پستی و پلشتی کنندگان و مسئولان درجه اول ان است.امید استخارج از موافق یا مخالف بودن نسبت به قبل از انقلاب بررسی کاملی از کارهای ساواک انجام پزیرد.دیدن کمیته مشترک ضد خرابکاری که الان موزه عبرت است خود گویایی دروغ و ریای موجوداتی چون ثابتی است.ننگ ابدی بر دامن جنایتکاران تاریخ تا ابد باقی خواهد ماند.
نقل قول  
salam1340
Member
به نظرم کتاب خوب و به درد بخوری آمد. شاید اگر دیدگاههای انتقادی از طرف کسانی که در کتاب از آنها نام برده شده است ارائه گردد، به شناخت بهتر این سازمان و نظام شاهنشاهی پهلوی کمک کند
نقل قول  
salam1340
Member
به نظرم کتاب خوب و خواندنی است
نقل قول  
Ariarman
Member
نقل قول از imahdi:
شماری از زندانیان سیاسی در زمان شاه، با یادآوری این نکته که «شکنجه بر طبق عهدنامه بین‌المللی منع شکنجه و مجازاتهای اهانت آمیز و غیرانسانی (مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دهم دسامبر ۱۹۸۴)، جنایت بین‌المللی به‌شمار می‌آید و دولت‌های عضو این عهدنامه و از جمله ایالات متحده آمریکا، موظفند کسانی را که در صدور دستور یا اعمال شکنجه نقش داشته‌اند، هر چند که ملیّت خارجی داشته و در خارج از قلمرو آنان مرتکب آن جنایات شده باشند، در محاکم خود مورد پیگرد قرار دهند.»، نوشتند:

«ما طعم شکنجه‌های دستگاه تحت مدیریت آقای ثابتی را چشیده و شاهد ضجه‌های دائمی بازداشت شدگان در اثر شکنجه در اتاق‌های بازجویی آن دوران بوده‌ایم و گواه وجود شکنجه به عنوان واقعیتی سیستماتیک، جاری و رایج در زمان مدیریت آقای ثابتی بر اداره سوم ساواک هستیم و اظهارات او در مصاحبه مذکور را کتمان آگاهانه حقیقت تلقی می‌کنیم.عملکرد مخالفان حکومت پهلوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و موضع‌گیری‌های بعدی این افراد در طی چهار دهه حیات این حکومت به اندازه کافی بیانگر حق و ناحق بودن مواضع و عقاید آن‌هاست. یقین می‌دانم که خوانندگان کتاب به‌درستی در مورد خدمت یا خیانت شخصیت‌هایی چون پرویز ثابتی قضاوت خواهند کرد. آیا کسانی که در خیابان مردم بیگناه را به گلوله می‌بستند و ایجاد رعب و وحشت می‌کردند یا جاسوس کاگ‌ب و سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه بودند یا از بانک‌ها سرقت مسلحانه می‌کردند (برای تامین هزینه‌های مبارزه! ) و یا سینما و کافه آتش می‌زدند، به راستی آزادیخواه و میهن‌پرست بودند؟!! قضاوت با مردم فهیم ایران...
نقل قول  
imahdi
Member
شماری از زندانیان سیاسی در زمان شاه، با یادآوری این نکته که «شکنجه بر طبق عهدنامه بین‌المللی منع شکنجه و مجازاتهای اهانت آمیز و غیرانسانی (مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دهم دسامبر ۱۹۸۴)، جنایت بین‌المللی به‌شمار می‌آید و دولت‌های عضو این عهدنامه و از جمله ایالات متحده آمریکا، موظفند کسانی را که در صدور دستور یا اعمال شکنجه نقش داشته‌اند، هر چند که ملیّت خارجی داشته و در خارج از قلمرو آنان مرتکب آن جنایات شده باشند، در محاکم خود مورد پیگرد قرار دهند.»، نوشتند:

«ما طعم شکنجه‌های دستگاه تحت مدیریت آقای ثابتی را چشیده و شاهد ضجه‌های دائمی بازداشت شدگان در اثر شکنجه در اتاق‌های بازجویی آن دوران بوده‌ایم و گواه وجود شکنجه به عنوان واقعیتی سیستماتیک، جاری و رایج در زمان مدیریت آقای ثابتی بر اداره سوم ساواک هستیم و اظهارات او در مصاحبه مذکور را کتمان آگاهانه حقیقت تلقی می‌کنیم.
نقل قول  
imahdi
Member
بزرگراه شاهنشاهی حالا اسمش بزرگراه مدرس است. سال ۱۳۵۴ بزرگراه شاهنشاهی هر دو طرفش بیابان بود. زندانیان در بیابان فرار کردند که کجا بروند؟ آیا باور کردنی است رهبران دو سازمان مبارز و مسلح را کنار هم در یک ون بگذارند و انتقال دهند؟ از زندان اوین تا سر بزرگراه با اتوموبیل حدود پنج شش دقیقه راه است. در این فاصله همه ۹ نفر نمی‌توانند برای فرار به توافق برسند
نقل قول  
jedivssith
Member
نقل قول از amiryjavanbakht:
با درود .. آیا نسخه تایپ شده و با کیفیت تر وجود دارد؟ چون می خواهم چاپ کنم و بعد بخوانم .. نمی توانم ساعت ها به صفحه مانیتور نگاه کنم.اگر نسخه تایپ شده آن جهت پرینت وجود دارد ممنون می شوم یا در سایت قرار دهید با برایم ارسال نماید (چه از طرف مدیریت سایت یا دوستانی که نسخه تایپ شده و بدون سانسور این کتاب را در اختیار دارند).
مثالا: کتاب درباره شاه از دکتز میلانی برای مخاطبینش در ایران چنین کاری را انجام داد..
پیشاپیش از کسانیکه کمکم کنند بینهایت سپاسگزار هستم.. متاسفانه بخاطر عیبی در چشمانم توانایی خواندن کتاب رایانه ای و خیلی کارهای دیگر برایم مقدور نیست..


سلام

اگر برای خواندن کتابهای pdf از Adobe Reader یا نسخه کاملترش Adobe Acrobat استفاده می کنید در تنظیمات رنگ پیش فرض سفید پس زمینه صفحات رو به یک رنگ خاکستری کمرنگ تغییر بدهید. خود اون نور سفید پس زمینه که همراه با نور صفحه مانیتور هست چشم رو بسیار آزار می ده. مسیر این تنظیم در Adobe Acrobat اینطوریه: Edit > Preferences > Accessibility روبروی قسمت Custom Color گزینه Page Background رو به رنگ دلخواه تنظیم کنید. (من RGB روی مقدار 230) قرار دادم. البته این برای صفحات تایپ شده جواب می ده. ولی برای صفحات اسکن که عکس هستند. کافیه یکبار روی صفحه اسکن که عکس هست یک کلیک کنید که انتخاب شود. بخاطر انتخاب رنگ سفید صفحه به رنگ آبی شفاف تغییر می کنه که خیلی بهتر از نور سفید سفید پس زمینه هست. تنظیمات مانتیور رو هم که دوستمون بهتون گفتن. برنامه تنظیم نور صفحه مانیتور f.lux رو از لینک: https://justgetflux.com/ دنلود کنید که گزینه های خوبی برای تغییر نور صفحه با توجه به محیط و مکان جغرافیایی زندگی شما بر اساس شب و روز تنظیم می کنه. اگر برنامه رو نصب کردید؛ علاوه بر فعال بودن مقدار نور و تنظیم مقدار دلخواه،هنگام کتاب خواندن افکت Vingette Mode را از قسمت Effects and Extra Colors (با راست کلیک روی آیکون این برنامه در قسمت Windows Tray /قسمت اعلانات نزدیک ساعت در پایین گوشه سمت راست) فعال کنید. اگر توانایی خرید کتاب خوان آمازون که معروف به Kindle هست و یا مدلهای سونی را هم دارید که خیلی بهتر هستند و اساسا برای کتاب خوانی طراحی شده اند و رنگ جوهر در این کتابخوانها مانند صفحات کتاب واقعی به نظر می رسد و نور آزار دهنده مانند نور مانیتور ندارند. ولی با توجه به وضعیت دلار و بی ارزش شدن ریال که از کاغذ توالت کثیف هم پست تر شده! باید مبلغ زیادی رو هزینه کنید ولی خوب چشم خیلی با ارزش تر است. من خودم چون پول اون کتابخوانها رو ندارم با تنظیم نور و استفاده از برنامه f.lux جلوی نور شدید رو می گیرم و کتابهای رو اینطوری می خونم. هیچوقت هم در اتاق تاریک به صفحه خیره نشید و کتاب نخونید. موقع کتاب خواندن هم پلک بزنید. برنامه Eye Care برای ورزش چشم هم خیلی خوب هست که رو گوشی نصب کنید و تمرین هایی رو که می گه برای بهتر شدن سلامت چشم انجام بدهید.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You