با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

منم تیمور جهانگشا: س‍رگ‍ذش‍ت‌ ت‍ی‍م‍ور ل‍ن‍گ‌ ب‍ق‍ل‍م‌ خ‍ود او‏‫

نویسنده:
سرگذشت تیمور لنگ به قلم خود او. انسان وقتی این کتاب را میخواند نمیتواند راجع به روحیه تیمور لنگ نظریه ای مشخص پیدا کند مگر این که اعتراف نماید اراده و پشتکار داشته است وصفتی که بیش از همه در این شرح حال، به نظر میرسد عزم وپشتکار او میباشد.
مارسل بریون قبل از نوشتن این کتاب،تمام تواریخ قدیم را که راجع به تیمور لنگ نوشته شده خواند و آنچه به زبان عربی نوشته اند در متن اصلی قرائت کرد و تواریخ فارسی را در ترجمه های انگلیسی و فرانسوی و آلملنی مطالعه نمود و شروع به گردآوری و نوشتن این کتاب کرد....
کتابی که اینک به خوانندگان معرفی می گردد و ( مارسل -بریون ) فرانسوی زحمت گرد آوردن آن را بر عهد گرفته است خاطرات تیمور لنگ به قلم خو د اوست که نسخه منحصر به فرد آن به زبان فارسی در تصرف ( جعفر پاشا ) حکمران یمن بوده است ( البته در دوره ای که یمن در تصرف عثمانی بود ) وبعد از فوت جعفر پاشا نسخه مزبور نزد بازماندگان متوفی ماند َ تا این که کاتبی یک نسخه از روی آن کتاب نوشت و به هندوستان برد .
کتاب سرگذشت تیموربه زبان فارسی بعد ازاین که به هندوستان رفت مدتی در آن اقلیم بود تا این که یک افسر انگلیسی کتاب مزبور را از هندوستان به انگلستان برد و ما نمی دانیم نسخه منحصر به فرد آن که وارد هندوستان شده به دست آن افسر افتاد یا وی کاتبی را وادار به رونویسی از آن نموده است . در هر حال کتاب مزبور را به انگلستان برد و در آن جا مردی به اسم دیوی با کمک پروفسور وایت استاد دانشگاه اوکسفورد این کتاب را به انگلیسی ترجمه کرد و متن انگلیسی آن در سال ۱۷۸۳ میلادی منتشر گردید .
مارسل بریون فرانسوی می گوید : نسخه منحصر به فرد این کتاب که در تصرف جعفر پاشا حاکم یمن بوده و در تاریخ 1610 میلادی فوت کرده معلوم نیست که هست یا نیست .واگر هم آن نسخه منحصر به فرد موجود باشد چون تا به حال چاپ نشده چیزی از ارزش این کتاب کم نمی کند.در این کتاب ما سرگذشت مردی بی رحم آشنا می شویم که بسیاری از نا گفته های تاریخ را به روشنی بیان می کند.

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: نشر بهزاد‏‫، ۱۳۸۶.‬

» کتابناکهای مرتبط:
آذربایجان پیشگام جامعه مدنی
زبده التواریخ (جلد 4)
نقش ترکان آناتولی در تشکیل و توسعه دولت صفوی

نسخه ها
4.6 / 5
با 120 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 24
۱۳۹۱/۰۳/۲۷


پاسخنگارش دیدگاه
Milad8331
Member
خدا بیامرزه جناب منصوری را که دست ب قلمی ساده و مردمی داره..وقتی شروع میکنی کتاب و میخونی به خودت میای که ۲۰ صفحه خوندی .مردی به هوش و ذکاوت تیمور ندیدم ولی تاریخ و هم نمیشه تغییر داد،تیمور ایران شده بود براش جولانگاه پای اسب هاش ،آدم ها کشت ولی کار خوبی که میکرد با کسانی که اهل علم و عرفان بودن کاری نداشت
نقل قول  
ebiesmaili
Member
لعنت خدا بر تیمور آدم کش باد
نقل قول  
simin
Publisher
نقل قول از neda 69:
سلام چرا دانلود نمیشه ...


با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد.
نقل قول  
neda 69
Member
سلام چرا دانلود نمیشه ...
نقل قول  
Rezapersian
Member
در طول هزاران سال صدها پادشاهان قدرتمندی بر این سرزمین حکومت می کردند...آنان فکر میکردند که تمام قدرت های زمین در اختیار آنهاست و خدا پشتیبان آنان است...و گمان می کردند اگر لحظه ای در این جهان نباشند همه چیز نابود خواهد شد ولی هزاران سال است که انها زیر خروارها خاک خفته اند و ما مردم هنوز هستیم و زندگی می کنیم.
دوستان کسی مطلق خوب یا مطلق بد نیست...
زر و زور پادشاهان و خدم و حشم و کاخ و باغ و بستان آنان جزو فرهنگ ما نیست....فرهنگ هیچ گاه از بین نمی رود مگر اینکه مردم خود آن را از ذهن خود پاک کنند
این را همیشه به یاد داشته باشید؛ فقط مردم به حکومت شخصیت و عزت و اقتدار می بخشند..فقط مردم...نه حکومت ها و شاهان به مردم...
رضایت مردم هم در گرو زدودن فقر و بی وسوادی و فساد می تواند باشد نه در قلم فرسایی و کشور گشایی و در آوردن چشم مردم و سر بریدن و ساختن بنا با جمجمه انسان ها و کشت و کشتار زنان وکودکان بی گناه...
و نه در وسیع کردن خاک کشور...که البته ان هم در جای خود با ارزش است....
نقل قول  
SOHRABNAJAFI
Member
تیمور مصداق کسانی بود که از دین استفاده ابزاری کرد . خود را مسلمان می دانست و به ظاهر حافظ قرآن بود اما برداشتی که او از اسلام میکرد به کلی با جوهره اسلام منافات داشت . قتل عامهای سیستماتیک در اصفهان و شیراز و ساختن مناره از سرهای بیگناهانی که فقط جرمشان مقاومت و ایستادگی در برابر یورشهای بی دلیل او بود نشانگر فردی عوامفریب و خودخواه و بیماری است که خود را فرستاده خدا میدانست و برای خود رسالتی قائل بود .ومتاسفانه در آن موقع حکومتی یک پارچه در ایران و منطقه حاکم نبود و حکومتهای محلی نیز به فکر اتحاد بایکدیگر نبودند و تیمور نیز با استفاده از این ضعف یکی یکی این حکومتها را به شکلی وحشیانه و غیر انسانی نابود کرد.
نقل قول  
ghizol
Member
اگه امکان داره سبک نویسنده ها از لحاظ نگارش دسته بندی بشه .قبلا از همکاری شما سپاسگزارم.
نقل قول  
kati1
Member
به قول سینوهه تاریخ چیزی جز تکرار حماقت های بشر نیست اما درکل از آدمهای جسور خوشم میاد تیمور یک نابغه بود که فقط از عشق بی بهره بود شاید اگر عاشق بود نمونه یک انسان کامل بود
نقل قول  
zhivar karimi
Member
نقل قول از kouroshreza:
این کتاب را 23 سال پیش 2 بار خوانده ام. آنچه برایم شگفت آور بوده راستگویی این دژخیم پلید است که پلیدترین و زشترین کارهایش را در کشتار و شکنجه و ستم بر مردم بی گناه ایران زمین در چهارچوب نگارشی بسیار زیبا به خواننده خود ارائه می کند.

من نسخه کاغذیش رو دارم و خوندم اما اینطور فکر نمیکنم که شما فکر نمیکنید اگر مثل چنگیز خان یا چرا دور بریم مثل اقا محمدخان بود چه اگر تمام کتاب و تاریخ رو نابود میکرد چه اما بجای ان با عارفان مثل حافظ مینشست و صحبت می کرد یا قبر فردوسی رو ترمیم کرد و کارهای دیگر.
اما باید اون رو با قوانین ان زمان سنجید و
و یک چیز خیلی برام جالب بود و انهم اینه که این انسان چه قدر در کارهایش مصمم و پیگیر بوده چیزی که امروزه در ایران یافت نمیشود و اگر قدرتی که او داشته ما داشتیم ترجیح می دادم مثل ناصرالدین شاه باشیم تا در فکر مردم شهر و دیار خودمان.
نقل قول  
fillabadi
Member
من وقتی این کتابا خوندم فهمیدم که دین اسلام چقد می تونه خطرناک باشه البته اگه درست درکش نکنی یا شایدم برعکس
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You