با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

افسانه خدایان

موضوع کتاب در مورد خدایان یونان باستان و افسانه هایی هست که در مورد این خدایان وجود داشته... این افسانه ها از این جهت اهمیت دارن که سالها تاثیرات بزرگی رو در بین اعتقادات، هنر و ادبیات داشتن که این تغییرات هنوز هم به جا موندن. در مجموع به خاطر گستردگی افسانه های مربوط به خدایان یونان باستان این کتاب به صورت خیلی خلاصه هست که یه آشنایی کلی ایجاد می کند.
افسانه خدایان یکی از معدود کتابهایی است که بی مقدمه آغاز می شود. یا شاید نسخه ای که اینجا به چاپ رسیده این گونه است. بهرحال این کتاب در مورد خدایان باستانی یونانی است. خدایانی که امروزه در جهان بسیاری آن ها را می شناسند. یا حداقل با نام های آنان آشنا هستند. از آنجا که این کتاب گردآوری شده است، در دسته بندی ادبیات ایران آن را جا دادم. چرا که با ترجمه خوب و روان و یک دست آقای شفا، ب...ه جرات می توان آن را در زمره ادبیات ایران جای داد و شک ندارم که این نسخه بسیار خواندنی تر از متن های اصلی هستند. هنگام خواندن کتاب، گویی با آن به هزاران سال پیش، سفر می کنیم. با این که این کتاب می تواند یک مرجع خوب برای آشنایی با افسانه خدایان باشد ولی در لابلای متن، گاه که نه، بلکه بسیار پیش می آید که کتاب از حالت یک کتاب مرجع دور می شود.

چون این:"اولین زن زئوس "متیس" یا عقل بود. حاسدان به او گفتند: اگر از این زن صاحب فرزندانی شود، آنان به قدری عاقل خواهند بود که پدر را از تخت خدایی به زیر می کشند.

زئوس ترسید و هنگام آبستنی همسر، زن و کودک را هر دو بلعید و به این ترتیب هم از خطر احتمالی او نجات یافت و هم "عقل کل" یعنی زنش را خورد و خودش به همان اندازه عاقل شد."

کتاب پر از این نشانه ها و زیبایی هاست. می توان کتاب را چون دیوان حافظ و هر از گاهی باز کرد و بخشی از آن را خواند. خود من به شخصه نام خدایان را می دانم ولی همیشه از آن ها کلییاتی در ذهن دارم که مدام پر می زنند و می روند. این را برای آن گونه مواقع همیشه در کنارم دارم. یکی از کتابهایی که می توانی با آرامش خاطر به آن استناد کرد.

در این کتاب از اینها می خوانیم:

زئوس/ هرا/ آپولون/ مارس/ ونوس/ آتنا/ دیانا/ هرمس/ هفائیستوس/ نپتون/ هستیا/ دمتر/ فرشتگان الهام/ پرومته/ هرکول/

همین طور درنگی می کند در زندگی قهرمانان و دلیران بشری ِ افسانه خدایان.

به شکل خلاصه ای از هرکول نوشته که در افسانه های خودمان با رستم برابری می کند و چون رستم خوان هایی می گذراند. رستم هفت و او دوازده خوان.

بس کنم. این را ببینید و بروید کتاب را تهیه کنید و بگذارید توی قفسه کتابها. و هر از گاهی با ورق زدنش اوقات خوشی داشته باشید.

***

یکی از معروف ترین عاشقانه های زئوس رابطه او با دانائه است. دختر بسیار زیبا و یکی یکدانه ی پادشاه آرگوس. غیب گویان از تولد یک نوه پسری برای او گفتند. که در جوانی شاه "آرگوس" را خواهد کشت. او دختر و دایه اش را در اطاقی از مفرغ در زیر برجی زندانی کرد تا هیچ مردی به او نزدیک نشود. زئوس که مجذوب دختر بود، چون بارانی از طلا از رخته بام به درون اتاق آمد و در آغوش وی خفت. زاده این عشق، پسری به نام Perseus پرسئوس بود. او خود بعدها نیمه خدایی شد.

این بخش از افسانه خدایان از نزدیک با ایران ارتباط دارد. یونانیان قدیم، پادشاهان هخامنشی را از اعقاب پرسئوس می دانستند و نام پارس و پارسی را مشتق از نام خدایان می شمردند و به این ترتیب نسب پادشاهان هخامنشی را مستقیمن به خدای خدایان می رساندند.

در ادبیات یونانی نیز به کرات از داریوش و خشایارشا به عنوان "زادگان خدای خدایان" نام برده شده است............

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: دن‍ی‍ای‌ ن‍و‏‫، ۱۳۸۳.‬

» کتابناکهای مرتبط:
کتاب موجودات خیالی
رویین تنی و جاودانگی در اساطیر
آفرینش در اساطیر هند

نسخه ها
4.4 / 5
با 99 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 18
۱۳۹۱/۰۲/۱۷


پاسخنگارش دیدگاه
venuos
Member
درود به روان این مرد . افرادی چون او و احمد کسرویی و شاملو و فروغ و نویسندگانی چون دولت آبادی چشم و چراغ این مردم و ایران زمین هستند . از این دست کتابها برای اساطیر ایرانی و مصری و هندی باید بسیار بیبشتر در اختیار خوانندگان قرار گیرد . آثار وکتابهای اینگونه نویسندگان را باید با ذهنی باز و بدور از تعصبات خواند وگرنه ممکن است ایجاد توهم و ناراحتی کند برای افرادی که بدور از پیش داوری نباشند .
نقل قول  
majid889
Member
مگه این آقای شفا فوت نکرده؟؟پس چرا این کتاب رو برداشتین؟لطفا قرار بدید ماها دانلود کنیم ممنونم.
نقل قول  
edrishoseini
Member
کتاب جذابی است. مخصوصاً می تواند به عنوان یک دایره المعارف کوچک برای شناخت اساطیر یونان و روم بکار برده شود.
نقل قول  
khoday
Member
نقل قول از داریوش ایران ار:
درود بر دوستداران استاد شفا و روحش در آرامش و رضایت .
دوستان اگر خواهان کتابهاى بیشترى از استادوبودید با این روشنگرکوچک تماس حاصل کنید


باپوزش
اگر شفا رو دوست داری دیگه این مزخرفات روحش در آرامش و... یعنی چی
ببخشیدا اما شما روشنگرید یا روشن فکر!؟
اگر اطلاع داشته باشید روشنگر وروشنفکر با هم فرق دارن
بادرود برشما مرد خدا
بدرود
نقل قول  
درود بر دوستداران استاد شفا و روحش در آرامش و رضایت .
دوستان اگر خواهان کتابهاى بیشترى از استادوبودید با این روشنگرکوچک تماس حاصل کنید
نقل قول  
mojtaba1111
Publisher VIP
با عرض سلام خدمت ramin12345عزیز دستت درد نکنه بابت آپلود این کتاب ازت ممنونم...و همچنین تشکر دارم از سایت وزین کتابناک که الحق گردن همه کتابخونها حق دارید دست مریزاد خسته نباشید خدا قوت
نقل قول  
rezisaradan
Member
هنوز نخوندم ولی معلومه خیلی کتاب جذابی باید باشه. من که کتابای افسانه ای رو خیلی دوست دارم. از زحمات مدیریت کتابناک و همچنین دوستانی که لطف می کنند و کتاب آپلود می کنن تشکر می کنم.
نقل قول  
the mist
Member
خیلی ها هم به اینگونه خدایان(یا بهتره بگم نیمه خدایان) به چشم یه واقعیت نگاه میکنن..سنت ها و فرقه های زیادی توی دنیا هستند که اعتقاد دارن بر وجود چنین رب النوع ها و الهه هایی..مثلا توی ویچکرفت مراسم های سری هست که یک فرد سعی میکنه قسمتی از توانایی و انرزی کیهانیه اون الهه یا خدا رو به خودش انتقال بده..که ابتدا وارد خلسه میشه و بعد با یکسری جملات مناجات مانند و مخصوص از اون موجود درخواست کمک میکنه...مثلا برای اینکه بتونه بهتر درس بخونه میاد تحوت Thoth که در مصر باستان خدای علم و دانش بوده((البته فقط خدای دانش نما برده نمیشه)) رو میطلبه..که به اصلاح به این عمل میگن invocation...
از این حرفها قصدم اینه که بگم همیشه این خدایان و الهه ها به عنوان یه افسانه یاد نمیشن بلکه هستن تعداد بسیار زیادی از انسان ها در سراسر دنیا که واقعا فکر میکنند خدایان زیادی وجود دارن و قدرت دارن(البته نه در حد خدای اصلی).
نقل قول  
hamed004
Member
شکر خدا دانلود میشه دانلودش کنم تا کنسل نشده
نقل قول  
taimaz
Member
این کتابو وقتی چهارم ابتدایی بودم خریدم یادش بخیر تو بخش کودکان نمیدونم چرا بود خلاصه خونه وقتی خواستم بخونمش هیچی ازش نفمیدم و گذاشتمش کنار
جالب اینه الانم کتابو هنوز پیدا نکردم و اصلا یادم نبود که این کتاب تو صف انتظاره
خدا رحمت کنه مترجم کتابو
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You