Hiweb

شکست شاهانه

شکست شاهانه

نویسنده:
مترجم: عباس مخبر
شکست شاهانه اثری است از پروفسور ماروین زونیس. این کتاب با نام اصلی MAJESTIC FAILURE the Fall of the Shah ابتدا در سال ۱۹۹۱ در شیکاگو به چاپ رسید. کتاب مزبور بررسی و تلاشی دارد روانشناختانه از شخصیت محمدرضا پهلوی (شاه) از کودکی تا مرگ و رابطه این شخصیت با شکل گیری انقلاب اسلامی ایران.
در این کتاب ادعا می‌گردد که شاه به دلایل بسیار زیادی دچار نوعی از کمبود شخصیتی بوده که بر اساس آن فرد به دیگران وابسته می‌گردد. بر اساس ادعای نویسنده مهم‌ترین این دیگران عبارت بودند از رضاشاه، اشرف پهلوی، تاج الملوک مادر شاه، ارنست پرون، اسدالله علم و حسین فردوست (دوستان دوره کودکی)، فرح پهلوی، و در نهایت دولت آمریکا و در ادامه چنین نتیجه می‌گیرد که شاه در دوره انقلاب به هیچیک از این سرچشمه‌های روانی دسترسی (و یا اعتماد) نداشته است. پدرش، ارنست پرون و علم پیش تر مرده بودند. اشرف در خارج از کشور بود. همسرش و فردوست کمتر مورد اعتماد بوده اند و سرانجام آمریکا دست از حمایت وی برداشته بوده است.
در پاورقی‌های کتاب منابع بسیار زیادی مورد ارجاع قرار گرفته اند. لیکن مطالبی که چالش بر انگیزند اغلب یا به منبعی ارجاع نشده اند و یا به مصاحبه‌های شخصی با افراد غیرقابل معرفی ارجاع شده اند.
این کتاب نه به عنوان کتابی مرجع که به جهت دیدگاه تازه اش در زمان انتشار بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب توسط عباس مخبر ترجمه و به‌وسیله انتشارات طرح نو در سال ۱۳۷۰ به بازار عرضه شده است.
ماروین زونیس پیش از این و در زمان حکومت شاه، کتاب برگزیدگان سیاسی ایران را در زمینه جامعه‌شناسی ایران تالیف نموده بوده است.

حق تکثیر: چاپ 1370

» کتابناکهای مرتبط:
از آزادی تا شهادت
اهرمها : سقوط شاه و پیروز انقلاب اسلامی - جلد 1
US Foreign Policy and the Modernization of Iran

نسخه ها
PDF
حجم: 27 مگابایت
تعداد صفحات: ?
4.6 / 5
با 64 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۰/۱۲/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
farahang1
Member
یکی از کتبی که به روان شناختی شخصیت شاه میپردازد این کتاب است. یکی از منابع الهامی عباس میلانی شاید این کتاب بوده است
نقل قول  
begloo68
Member
سپاس فراوان
نقل قول  
0000000
Pro Member


miran2009
سپاس رفیق
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You