Hiweb

قابوس نامه یا نصیحت نامه

با تصحیح و مقدمه و حواشی: دکتر امین عبدالمجید بدوی

قابوس‌نامه، کتابی است پندی در آیین زندگی، تالیف عنصرالمعالی کیکاوس‌بن اسکندربن قابوس‌بن وشمگیربن زیار و تالیف آن به سال ۴۷۵ قمری است ولی دکتر عبدالمجید بدوی به‌دلایلی سال تألیف آن را میان سالهای (۴۵۷ - ۴۶۲)هجری قمری یاد می‌کند.

این کتاب مکرر به‌طبع رسیده، از جمله در ایران هفت‌بار منتشر شده که چاپ پنجم توسط استاد سعید نفیسی به‌سال ۱۳۱۲ طبع و چاپ ششم به‌اهتمام دکتر عبدالمجید بدوی در تهران به سال ۱۳۳۵ انتشار یافته و همچنین در انگلستان جزو انتشارات اوقاف گیب به‌اهتمام «روبن لوی» به سال ۱۹۵۱ منتشر شده و نیز چندبار در هند انتشار یافته‌است.

نام قابوس‌نامه از نام مؤلف که در تواریخ به‌نام قابوس دوم معروف است، گرفته‌اند. وی این کتاب را به‌نام فرزندش گیلانشاه، در ۴۴ فصل نوشته، به‌این قصد که اگر وی پس از او حکومت را حفظ کند یا به‌رتق و فتق کارهای دیگر بپردازد، بداند چگونه وظایف خود را انجام دهد، و همچنین به‌منظور تربیت فرزند، رسوم لشکرکشی، مملکت داری، آداب اجتماعی و دانش و فنون متداول را مورد بحث قرار داده‌است. روش انشای این کتاب شیوه نثر مُرسَل معمول ِ قرنهای چهارم و پنجم هجری قمری است.
منبع : ویکی پدیا

حق تکثیر: چاپ سال ۱۳۳۵

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ تحلیلی اسلام تا پایان امویان
پند تاریخ: اخلاقی، تاریخی، اجتماعی (جلد سوم)
مواهب الهی در تاریخ آل مظفر (جلد 1)

نسخه ها
PDF
حجم: 5 مگابایت
تعداد صفحات: ?
4.6 / 5
با 143 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 17
۱۳۹۰/۱۲/۰۲


پاسخنگارش دیدگاه
amin_ketab
Member
خواندنی است. این کتاب نشان دهنده آن است که قدما و اهل فرهنگ ایران چه نگاهی به مقوله قدرت و حاکمیت داشته اند.
نقل قول  
salk
Member
عالی بود از مطالب کتاب بهره گرفیم
نقل قول  
ره نورد
Member
کتاب قابوسنامه تصحیح دکتر غلامحسین یوسفی یا گزیده قابوسنامه رو ای کاش می شد دانلود کرد بهترین تصحیح بوستان -گلستان - قابوسنامه به قلم دکتر یوسفی ....
نقل قول  
کینگو
Member
تاریخ قبل از اسلام فقط کوروش و داریوش نیست! تاریخ بعد از اسلام هم ربطی به خود اسلام نداره!یکی از بهترین دوره های شکوفایی ادبی دوره مغول است پس احتمالا ما هرچه داریم از چنگیز داریم! بله وقتی خانه ای را نابود کنی در خرابه هایش کاوش کردن گیج کننده است ولی همان خرابه ها سند محکومیت عاملان آن هستن.
نقل قول  
mamadp4
Member
تاریخ بعد از اسلام اموزنده ترین تاریخ ایرانه
اونایی که دنبال کوروش و داریوشن فقط خودشون رو گیج میکنند
نقل قول  
mhafrakhteh
Member
تصحیح آقای دکتر غلامحسین یوسفی بسیار بهتر و کامل تره
نقل قول  
nejat1
Member
قسمت مربوط به شرایط 1 برده خیلی جالب و آمرزنده است
نقل قول  
ابوس نامه یا نصیحت الملوک کتابی است در ۴۴ بخش که در قالب حکایت و گاه با یک چاشنی از شعر نوشته شده است. کتاب را کاووس پسر وشمگیر نوشته است. یکی از انگشت شمار حاکمان ِ دانشمند این دیار، که زمانی بر بخشی از کشور حکم می راند*. او هفتمین حاکم از سلسله زیاریان بود و کتاب را خطاب به پسرش، گیلانشاه نوشته و برای او فرستاده است. او در این کتاب پور خویش را از آن چه که طی عمرش اندوخته، آگاه می کند.

قابوس عربی شده کاووس است. و با این که در هیچ یک از نوشته های تاریخی، از این کتاب به نام کاووس نامه یاد نشده است، ولی فکر کنم بد نباشد که من در این جا کاووس نامه را هم در مورد آن به کار برم.

کتاب از سال ۴۵۷ تا ۴۶۲ قمری نوشته شده است. ولی در ابتدای کتاب تاریخ آغاز آن ۴۷۵ آمده که به نظر درست نمی رسد. چرا که در اسناد تاریخی سال مرگ کاووس وشمگیر، ۴۶۲ ذکر شده است.
نقل قول  
soheiliakbar
Member
بنای اساسی تاریخ زندگی بشر همواره برپایه شعور واخلاق انسانی بوده است انسانهای ماندگار در همه ادوار تاریخ از خصیصه انسانی اخلاق همنوع دوستی برخورداربوده اند وزندگی خودرا وقف ای راه پر ثمر کرده اند نمونه این انسانهای وارسته مولف این کتاب ارزنده بوده است رحمت خدا براو ورهروان او باد
نقل قول  
saeed_salek_b
Member
کیفیت چاپش خیلی ضعیف می باشد
امیدوارم دستانی که توانایی در زمینه تایپ دارند نسخه بهتری گرداوری کنند
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You