Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

شهریار


نیکولو ماکیاولی، از رجال نامدارعهد رنسانس ایتالیا، نویسنده کتاب های معروف شهریار و گفتارها و کسی که در مطالعه اندیشه سیاسی غرب به مثابه یک نقطه عطف مورد تامل قرار می گیرد، نخستین اندیشمند و متفکر سیاسی غرب است که سیاست مدرن را در تضاد با سنت اخلاقی - مذهبی اروپای قرون وسطی بنیان نهاد.
در حقیقت، آنچه ماکیاولی را صاحب شهرت ساخته اندیشه های متفاوت او است که وی را به روشنی اندیشمندی مبلغ و پشتیبان سیاست تمرکز قدرت نشان می دهند، همان اندیشه هایی که موجب شد ملقب به معلم اهریمنی، آموزگار شرارت، فیلسوف شیطانی شود و همان باورها و تفکراتی که سبب شد از سویی، برخی متدینان و الهیون نوشتارهای او را مواعظ شیطانی بخوانند و از دیگر سوی، شماری از فلاسفه و اندیشمندان آرای او را توجیه گر منافع قدرتمندان، زورمداران و توجیه کننده کاربرد هر وسیله ممکن برای نیل به هدف بدانند.

حق تکثیر:
تهران: نشر نگاه، ‏‫‏۱۳۸۹.

» کتابناکهای مرتبط:
ایران در بحران؟
Times Square Red, Times Square Blue
در نفی وارونه‌خوانی سیاست :آزمونی موردی؛ انتخابات خرداد 1392

نسخه ها

نسخه صوتی کتاب از نوار
4.4 / 5
با 779 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 39
۱۳۸۸/۰۶/۰۲


پاسخنگارش دیدگاه
همیشه این جمله ایشون آویزه گوش من هست (فساد مردمان ناشی از فساد زمامداران است)
نقل قول  
siamack2542
Member
بسیار عالی و روشنگرانه هست این کتاب ، ارزش داره چندین بار بخونه آدم.
نقل قول  
E R S
Publisher
درسته که "شهریار" معروف ترین کتاب ماکیاولیه ،

ولی اگه بخوایم با افکار واقعی ماکیاولی آشنا بشیم ، خوندن کتاب "گفتار ها" خیلی بهتره

توی اون کتاب (گفتارها) ، ماکیاولی یک آزادی خواهه ؛ حکومت جمهوری رو بهترین نوع حکومت می دونه ؛ از جباران و ستمگرانی که بشر رو به بدبختی و فلاکت کشوندن انتقاد می کنه و بار ها از فضایل اخلاقی و ضرورت وجود اون ها در جامعه صحبت می کنه.

این ها افکار و اعتقادات واقعی ماکیاولیه ، نه بی اخلاقی ... نه شرارت .

جواب اینکه پس چرا ماکیاولی شهریار رو نوشت؟ با خوندن زندگینامه اش روشن میشه. وقتی خاندان مدیچی قدرت رو در فلورانس بدست گرفتن ، ماکیاولی رو به خاطر همکاری با حکومت جمهوری سابق ، از کارش برکنار کردن ( بعد سال ها زحمتی که در پست های مختلف برای فلورانس کشیده بود) حتی به اتهام توطئه علیه خاندان مدیچی ، دستگیر و شکنجه شد.
ماکیاولی هم که همه ی موقعتش رو از دست داده بود و بسیار هم تنگدست شده بود، کتاب "شهریار" رو نوشت و به لورنزو مدیچی اهدا کرد ، بلکه مورد عنایت قرار بگیره
علاوه بر این ، ماکیاولی امیدهایی هم به لورنزو مدیچی بسته بود که شاید این فرمانروا ، توان متحد کردن همه ی ایتالیا رو داشته باشه .

در کل منظورم اینه که "شهریار" برای عموم مردم نوشته نشد
کتابی که نشان دهنده ی افکار واقعی ماکیاولیه ، "گفتارها"ست.

"گفتارها" رو بخونیدنقل قول  
arura14
Member
آقای آشوری هم گویا این کتاب را ترجمه کرده اند
ترجمه های ایشان بسیار زیباست
نقل قول  
این کتاب و دستورالعملهای آن بیش از سیصد سال راهگشای سیاستمداران انگلیسی بوده است.
پیشنهاد من به شما خواندن این شاهکار بزرگ است.
نقل قول  
Sssjad
Member
کتاب بسیار عالی البته با ترجمه جناب آشوری
ناپلئون ، هیتلر و نیچه بسیار متاثر از این کتاب بوده اند......
نقل قول  
من دو ترجمه این کتابو خوندم (محمود محمود-داریوش آشوری) پیشنهاد میدهم که اگر خواستید بخونید ترجمه محمود محمود را بخوانید که خیلی روان ترجمه کردند هرچند که آقای آشوری برای ترجمه بسیار زحمت کشیده اند ولی زبان نوشتارشان خیلی دشوار و مغلق گویانه است یعنی خود ترجمه به دشواری خواندن فلسفه می افزاید
نقل قول  
GHULAM REZA
Member
کتاب ماکیاولی از ارزنده ترین منابع موجود تمدن تاریخ بوده ورفع نیازمندیهای معلوماتی در این زمینه است
وتشکر از زحمات گردانندگان سایت کتابناک
سایت شما خیلی عالی است اگه بتوانید برای دریافت فایل ها سهولت بیشتر ی ایجاد کنید ممنون میشویم
باتشکر محمد صادق شایان وغلام رضا فولادی
نقل قول  
این کتاب فوق العاده است برای کسانی که واقعا دوست دارند حقیقت رابدانند چون هر فرد عادی از این کتاب امکان دارد برداشت غلطی داشته باشد این کتاب چهره واقعی سیاستو سیاست مدار را نشان میدهد پس کسانی میخواهند این کتاب را بخوانند با عمق بیشتری به مطلب کتاب توجه کنند به نظر من ماکیاولی نابغه ی به تمام معناست و یک قهرمان وطن پرست !
نقل قول  
nemer
Member
فرانسیس بیکن در مورد ماکیاولی می گوید: ما به کسانی همچون ماکیاولی مدیونیم، که جهان سیاست و رهبران آن را آن‌طوری که هست به ما نشان می‌دهند، نه آن‌طوری‌که باید باشد .
اما با همه ی اینها ماکیاولی نماد بی رحمی سیاست است. نماد اینکه چطور در سیاست با نوشتن کتابی چون شهریار در غیر از وقت خودش، میشود تا آخر عمر از عرصه به بیرون انداخته شد. البته به نظرم در نگارش شهریار، اشکال از شخص ماکیاولی نیست، اشکال در این جاست که ماکیاولی متاسفانه چند قرن دیرتر از زمان آرمانی ای برای افکارش به دنیا آمد. ولی خوشبختانه امروز جهان نگاهش را از ماکیاولی سرد و بی‌روح به ماکیاولی وطن‌پرست و نابغه سیاسی تغییر داده است.
از همه بالاخص دست اندر کاران کتابناک از صمیم قلب ممنونم.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You