رسته‌ها
پیر دختر
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 39 رای
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 39 رای
✔️ نویسنده در آغاز تصویری از یک شخصیت عجیب به نام شوالیه دو والوا به دست می‌دهد این پیرمرد بازمانده از حکومت سلطنتی سابق که مدعی خویشاوندی با شاهان فرانسه است در شهر آلانسون زندگی می‌کند.
وضع مالی او بسیار محقرانه است و خورد و خوراکش عمدتاً در مهمانی‌های مجامع شهرستانی که او را به مناسبت نامش اغلب به آنجا دعوت می‌کنند تأمین می‌شود. این پیرمرد در عین حال زن باره است. زن جوانی به نام سوزان به ملاقات او می‌آید و ادعا می‌کند که شوالیه باعث انحنای قامتش شده‌است؛ اما شوالیه زن زرنگ را به نزد دو بوسکیه می‌فرستد که احتمالاً به اندازه خود او مقصر است. این شخصیت مشکوک که سابقاً سفته باز و جاسوس سیاسی بوده‌است یکی از ثروتمندترین اهالی شهر است. آمدن سوزان او را به دردسر می‌اندازد، زیرا دو بوسکیه نیز مانند شوالیه آرزوی ازدواج با پیردختری به نام مادموازل کورمون را دارد که برای شوالیه ثروت و برای دو بوسکیه پروانه ورود به محافل اشرافی شهر و شهرت و آبرومندی خواهد آورد. وانگهی تنها این دو نفر خواستگار پیردختر نیستند، بلکه آتاناز گرانسون، جوان نابغه که هم هوشمند و هم عفیف است، عاشق زیبایی اوست، ولی با وجود اصرارهای مادرش، که چشم به مزایای مالی این ازدواج دوخته‌است، جرئت ابراز عشق خود را ندارد. سپس توصیف بسیار دقیق و بسیار گویایی از اندرون خانه مادموازل کورمون و شیوه زندگانی او می‌آید.
در طی مهمانیها و شامهایی که در خانه او داده می‌شود، هر یک از رقیبان می‌کوشد تا رقیب یا رقیبان دیگر را از چشم پیردختر بیندازد و معمولاً موفق هم می‌شود؛ به خصوص از آن رو که پاکی و معصومیت پیردختر و تردیدهایش او را ظاهراً برای همیشه محکوم به باکره ماندن کرده‌است. اما در این خانه بسیار آرام شخصیت تازه‌ای وارد می‌شود و او آقای ترواویل است که برای سکونت آلانسون آمده‌است. فوراً اهل شهر این مرد نظامی را به ازدواج با دختر بیچاره که خودش هم باور کرده و این مرد را کاملاً برازنده یافته‌است تشویق می‌کنند. افسوس که سوء تفاهمی در کار است، زیرا آقای ترواویل زن و بچه دارد...
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
216
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پیر دختر

تعداد دیدگاه‌ها:
7
یه سوال چطوری دانلود کنیم یا بخونیم کتاب رو
کمدی انسانی بالزاک من را یاد کمدی های برادران مارکس در سینما می اندازد. او در دل اشرافیت شروع به نقد می کند و این را با لحنی طنز آمیز که تلخی و شرینی را یکجا در خود دارد به خورد مخاطب می دهد. پیر دختر نه تنها یک داستان بینظیر بلکه به مثابه تاریخ کوچکی از فرانسه است که آداب و رسوم فرهنگ خود را بازتاب می دهد توصیف های دقیق بالزاک از هرشخص و مکان که خاص سبک اوست و به معنی واقعی دانای کل عمل می کند خصوصا در دو فصل اول باعث آشنایی با این فرهنگ و آداب و رسوم است بعد از فصل سوم سرعت داستان بیشتر شده و با یک پایان بندی سریع احساس سرکوب شده مخاطب در مواجه ی سرنوشت دوشیزه بار تراژدی دوچندان به خود می گیرد دختر باید مجازات شود این مجازات برای نادانی اوست که نویسنده در اثر بسیار به آن اشاره می کند. در نهایت پیردختر از شاهکار های ادبیات به حساب می آید که به مانند آثار بزرگ دیگر مخاطب را بعد از پایانش درگیر خود نگه می دارد.
اگرچه بالزاک را نویسنده ی طبقه ی اشراف اروپا قرن نوزده اروپا دانسته اند ، اما سبک داستان نویسی او واحدهای اجتماعی را پشت سر گذاشته به چیسیتی زندگی ها تونل می زند . بدون اینکه وجه روان شناختی شخصیت ها را چون چخوف یا داستایوسکی مدنظر داشته باشد .
پیر دخت یکی از بهترین نمونه های داستانی او درین زمینه است .
از جمله رمانهایی که هیچ وقت ارزششون کم رنگ نمیشه
این رمان از جمله آثار کم‌نظیر ادبیات جهان است
این رمان از جمله آثار کم‌نظیر ادبیات جهان است. «پیردختر» داستان فراز و نشیب زندگی پیردختری ساکن یک شهرستان است. اما ماندگاری این رمان در تاریخ ادبیات جهان به سبب نگاه عمیق نویسنده به زندگی شهرستانی با تمام حقارت‌هایش است
پیر دختر
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک