روزنامه طوفان-سال اول

نویسنده:
شماره های 15 الی 18- سال اول
روزنامه طوفان روزنامه یومیه‌ای بود که توسط محمد فرخی یزدی منتشر می‌شد. طوفان در طول مدت انتشار بیش از پانزده مرتبه توقیف و باز منتشر شده‌است. گاه نیز به سبب زندانی شدن فرخی، انتشار روزنامه دچار وقفه گردیده‌است. در مواقعی که روزنامه طوفان توقیف می‌شد، فرخی با در دست داشتن مجوز و امتیاز سایر روزنامه‌ها همچون «پیکار»، «قیام»، طلیعه آئینه افکار» و «ستاره شرق» مقالات و اشعار خود را منتشر می‌نمود. طوفان عنوان روزنامه داشته و در سال اول، هفته‌ای دو روز (جمعه و دوشنبه)، و در سال‌های بعد سه نوبت در هفته (دوشنبه و چهارشنبه و جمعه) منتشر می‌شده‌است. این روزنامه تا سال سوم چندین‌بار توقیف شد ولی فرخی به این زورگویی‌ها اعتنایی نداشته، افکار خود را در روزنامه‌های دیگر مانند: ستاره شرق، قیام، پیکار و... منتشر می‌کرد. طوفان در سال هشتم خود به مجله تبدیل شد اما این بار هم یک‌سال بیشتر دوام نکرد. بهای سالیانه طوفان 100 قران بوده است. تنها دوره کامل موجود طوفان در اختیار خانواده سیدابوالحسن حائری‌زاده یزدی(نماینده مجلس شورای ملی مشروطه) است. علاوه بر فرخی یزدی، نویسندگانی همچون احمد کسروی و ملک‌الشعرا بهار نیز در این روزنامه مطلب می‌نوشته‌اند.
هیچ دانی از چه خود را خوب تزیین می کنم؟/بهر میدان قیامت رخش را زین می کنم/ می روم امشب به استقبال مرگ و مردوار/تا سحر با زندگانی جنگ خونین می کنم/ می روم در مجلس روحانیان آخرت/ واندر آنجا بی کتک طرح قوانین می کنم/ نامه ی حق گوی " طوفان " را به آزادی مدام / منتشر بی زحمتِ توقیف و توهین می کنم ... تهران، زندان ثبت، 14 فروردین ماه 1316

» کتابناکهای مرتبط:
روزنامه طوفان-سال دوم (40-49)
روزنامه طوفان-سال دوم (70-79)
روزنامه طوفان- سال دوم (50-59)

نسخه ها
RAR
حجم: 3 مگابایت
تعداد صفحات: ?
4.3 / 5
با 30 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۰/۰۸/۲۰


پاسخنگارش دیدگاه
amirghorbani
Publisher
دوستان عزیز دانشگاه منچستر انگلستان کلیه روزنامه های قدیمی ایران را به صورت الکترونیکی در اختیار علاقه مندان قرار داده است :
https://www.escholar.manchester.ac.uk/jr...sed/index.html#
نقل قول  
yooshij
Member
بی نهایت متشکرم ... ای کاش مجله تماشا را هم در سایت می گذاشتید .
نقل قول  
yare2004
Member
سپاس، سپاس و باز هم سپاس
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You