Hiweb

بحثی عمیق پیرامون مسئله خمس

بحثی عمیق پیرامون مسئله خمس

بخشی از مقدمه کتاب:
خمس گرفتن از غنائم جنگ، قبل از اسلام نیز معمول بوده است و لذا پاره‌ای از اصحاب رسول‌اللهص در سرایائی که قبل از جنگ بدر اتفاق افتاده بود قبل از آنکه آیه‌ای در باب اخذ خمس از غنائم نازل شود از غنیمت‌هایی که در آن سرایا بدست آمده بود خمس آنرا اخراج کرده بحضور رسول خدا آوردند.
پس حکم خمس چیزی نیست که برای مورد خاصی اختصاص بدین اسلام داشته باشد بلکه، هم در امم گذشته و هم در جاهلیت اخذ خمس از غنائم جنگ و حتی ربع معمول بوده است و رؤساء قبایل و سران جنگ مقداری از غنائم حرب را به عنوان خمس یا ربع بر میداشتند و آنرا بخود اختصاص می‌دادند لیکن در دین اسلام استیثار و اختصاصی نیست.....
پس کلمه غنیمت را تعمیم دادن بهرگونه درآمد از ارباح مکاسب (سودهای کسب‌ها) و غیره چنانکه تا هیزم‌شکنی و هیزم‌کنی و حمالی و کناسی و چرخ‌ریسی که از طرف متشبثین تعمیم داده شده است جز سفسطه و فرار از حقیقت و استفاده سوء از این کلمه مبارکه یگانه از مقاصد ایشان چیز دیگر نیست و مطالبه خمس از آن مطالبه‌ای ظالمانه است. زیرا نه در کتاب خدا و نه در سنت رسول‌الله و نه در سیره خلفای آن‌حضرت از حق و باطل و نه در عمل مسلمین صدر اول چیزی دیده نشده است. صرف‌نظر از سیرة رسول‌اللهص و خلفای راشدین حتی در سیرة سلاطین جور از بنی‌امیه و بنی‌عباس دیده و شنیده نشده است که از اموال مسلمین مخصوصاً از ارباح مکاسب (سودهای کسب‌ها) و تجارات خمس گرفته شود و حال اینکه اگر کوچک‌ترین مدرک و دلیل و بهانه‌ای بدست خلفا میافتاد که مثلاً در ارباح مکاسب (سودهای کسب‌ها) و درآمد مسلمین خمس است، مسلماً آنرا بشدیدترین صورت اخذ می‌کردند و تاریخ نیز آنرا بروشن‌ترین صورت برای ما بیان می‌کرد چنانکه وضع گرفتن زکات و خراج خلفا را برای ما بیان کرده است.

حق تکثیر: منبع اصلی این کتاب سایت «عقیده» است که نقل از آن با ذکر منبع آزاد است.

» کتابناکهای مرتبط:
فوز سالک
دانشنامه شاهی
من و حرام زادگی !؟

نسخه ها
PDF
حجم: 1 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 296
3.4 / 5
با 11 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۰/۱۱/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
درود
خمس و زکات مالیلتهای اسلامی بودند که پیامبر برای اداره کشور اسلامی میگرفتند
اینک که قرنهاست آن کشور از هم پاشیده و هر کسی به نام نژاد خود کشوری تشکیل داده
و دولتهایی که آمده اند از مردم برای اداره کشور مالیات میگیرند
دیگر این خمس و زکات چیست که از مردم میگیرند
نقل قول  
ebra1373r
Member
سلام با خواندن این کتاب حالا حقیقت خمس را فهمیدم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You