Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

ادعای آنتیگونه

نویسنده:
مترجمان: امین قضایی، بابک سلیمی زاده و مهدی سلیمی

جودیت باتلر (Judith Butler) (زادهٔ ۲۴ فوریه ۱۹۵۶) فیلسوف پساساختارگرا و منتقد فمنیست آمریکایی است و در زمینه‌های فمینیسم، نظریه فراهنجار، فلسفه سیاسی و علم اخلاق صاحب نظر است. وی دارای کرسی استادی در رشته ادبیات در دانشگاه برکلی کالیفرنیا است.

او مدرک دکترای خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه یل دریافت کرد. پایان‌نامهٔ وی با عنوان مباحث شهوت، بازتاب اندیشه‌های هگل در قرن بیستم فرانسه بود.

نخستین اثر وی آشفتگی جنسیتی نام دارد که در سال ۱۹۹۰ به چاپ رسید و بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نسخه از آن در کشورهای دیگر و به زبان‌های مختلف به چاپ رسید.


کتاب «ادعای آنتیگونه» را حدود دو سال پیش انتخاب و ترجمه کردیم. چراکه احساس همدلی میکردیم با جودیت باتلر که در «ادعای» آنتیگونه قسمی از اجرای سیاستِ زنانه را می یافت که می توانست شکافی در اقتدار حاکم ایجاد کند. شاید به همین دلایل بود که این کتاب حدود ۱۵ ماه در وزارت ارشاد خاک خورد و دست آخر «ممنوع» اعلام شد. همانطور که کرئون به خاک سپاری برادر توسط آنتیگونه را ممنوع اعلام کرده بود. و از قضا در ایران امروز نیز عمل به خاک سپاری مردگان نوعی جرم و جنایت محسوب می شود و شاید سزایش مرگ باشد. بنابراین اگرچه می توان به راحتی این کتاب را اثری در حوزه علوم انسانی تلقی کرد که با سلاح نظریه به سراغ فیگور زنانه ای جذاب می رود، به بحثی راهگشا در باب خوانش های هگل و لکان از نمایشنامه ی «آنتیگونه» اثر سوفوکل می پردازد، و این پرسش را مطرح می کند که آیا روانکاوی می تواند به جای اُدیپ، آنتیگونه را مبدا نظری خود قرار دهد، اما در مجاورت همه ی اینها، انتشار این کتابِ «نظری» به حکم شرایط موجود خود واجد حیثی «عملی» است. قسمی از اجرای سیاست است. به خصوص اینکه ما نیز همراه با آنتیگونه و البته جودیت باتلر، بر این امر ممنوع و بر این جُرم تاکید کرده، این کتابِ «آلوده» را بی هیچ نیازی به حوزه ی نشر «پالوده» ی ایرانی در فضای سایبر منتشر می کنیم. تا عملِ ترجمه در واقع دو عمل باشد، یکی اجرای آن جرم و یکی اظهار آن. آنتیگونه ای که باتلر توصیف می کند علیرغم ممنوع شدن‌ اش از عمل، عمل می‌کند و کنش او به هیچ وجه با هیچ یک از هنجارهای موجود مطابقت ندارد. و در عمل، همچون کسی است که هیچ حقی برای عمل کردن ندارد. او دقیقاً فردی بی مکان است ـ جایی میان زندگی و مرگ ـ که با این وجود در صدد است تا در درون گفتار، خود را تعیّن بخشد، نوعی امر فهم ناپذیر است که در درون امر فهم پذیر آشکار می شود، یا جایگاهی در خویشاوندی که هیچ جایگاهی نیست. از این حیث، ما این کتاب را تقدیم می کنیم به تمام کسانی که در بحبوحه ی سیاستِ نهادینه شده، و در شرایطی که کفتارهای سیاسی و مصالحه جویانِ نام آشنا به حکم «عقل حسابگر» در پی «بخشش دو طرفه» و آشتی ملی اند، کنش خود را معطوف به هیچ کدام از این هنجارهای موجود نمی یابند.
حق تکثیر:تهران: روزبهان‏‫، ۱۳۸۸

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ فلسفه یونان (جلد دهم): سوفسطاییان (بخش نخست) ویژگی های کلی، دیدگاه های سیاسی و اجتماعی
تاریخ جنون
تاریخ فلسفه یونان (جلد سوم): فیثاغورس و فیثاغوریان

نسخه ها
4.3 / 5
با 31 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۰/۰۴/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
red flower
Pro Member
نقل قول از Molla nasredin:
خیلی دنبالش بودم! ممنون از سایت خوبتون.


سلام ملا
الان همه این کتابا رو که دان میکنی غذای روح یه روزته؟!!!
نقل قول  
خیلی دنبالش بودم! ممنون از سایت خوبتون.
نقل قول  
bimalekiat
Member
به نظر من کسایی که کتابها رو قبل از بسته شدن امکان دانلودشون دانلود کردن،اعلام کنن و برای بقیه ایمیل کنن
گرچه آنارشیستیه ولی برای ما فقرا شک کردن در حق کپی رایت عادیه!
نقل قول  
zohalnaz50
Member
سلام.با این که سخت مایل به دانلودومطالعه این کتاب بودم نتوانستم آن رادانلودکنم
نقل قول  
paisa
Member
از شما كه اين كتاب رو در اختيار ما گذاشتيد ممنون
نقل قول  
sara_h_z
Member
وای خدایا... چقدر کتاب تو دنیا هست که من میخوام بخونم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You