با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

فرانکشتاین

فرانکشتاین

نویسنده:
فرانکنشتاین یا به تلفظ انگلیسی «فرَنکِنستاین» معروف‌ترین اثر نویسنده‌ی انگلیسی مری شلی است. ایده‌ی اولیه‌ی نوشتن این کتاب را لرد بایرون (۱۸۲۴-۱۷۸۸) شاعر رمانتیک انگلیسی و از دوستان خانواده‌ی شری‌ها پیشنهاد کرد. فرانکنشتاین اولین بار در سال ۱۸۱۸ منتشر شد. تاثیر این داستان به حدی بود که این کلمه به صورت مدخلی در فرهنگ لغات درآمده‌است. در داستان، فرانکنشتاین سازنده‌ی موجود است و مخلوق هیولا است. هیولا فقط هیولا است و هیچ اسمی ندارد، اما به مرور زمان آن هیولا به نام خالق خویش به فرانکنشتاین معروف شده‌است. شکل صحیح‌تر دیگری که رواج یافته‌است «هیولای فرانکنشتاین» است.

در فرانکنشتان نویسنده از بسیاری از عناصر و فضاهای ترسناک ان روزگار به خوبی استفاده کرده است با این همه فرانکنشتان یک رمان دلهره اور معمولی نیست و شاید راز ماندگاری ان در همین نکته باشد شاهکار مری شلی در واقع این بود که برای نخستین بار علم را با داستان های ترسناک آشتی داد به زبان دیگر برای اولین بار با خلق هیولایی که محصول علم بود و نیز با استفاده از مجهولات علمی نوع ادبی جدید ( رمانتیک ترسناک علمی ) را به وجود آورد.

حق تکثیر: ته‍ران‌: بوتیمار، 1395

» کتابناکهای مرتبط:
Dearly Devoted Dexter: A Novel
نابغه خردسال: وحشتناک ترین پدیده قرن بیستم
Persistence of Memory

نسخه ها
4.4 / 5
با 509 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 179
۱۳۸۸/۰۵/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
نقل قول از exorcism:
یه کارتونم طبق همسن کتاب ساختن اسمش سگ فرانکشتاینه خخخ باحاله اونم فرانکشتاین سگشو با برق زنده میکنه

بله من اونو دیدم خیلی باحاله
نقل قول  
مهاد
Member
فیلمشو وست دارم این هم خوب بود ممنون
نقل قول  
hsse gharib
Member
روایت این داستان منو یاد داستان معروف دل سگ از میخائیل بولگاکوف میندازه!
در هر دو داستان مخلوق عجیب تمام امیدها و آرزوهای خالقشو بر باد میده!
نقل قول  
فیلمش که ترسناکه کتابشم بدک نیست مرسی
نقل قول  
saeidborji
Member
در کتاب The Ascent of Humanity چارلز ایزنستاین از این اثر جاویدان یاد میکند و مخلوق فرانکنستاین را که به صورت metaphor به تکنولوژی اشاره میکند را به عنوان پیش نمایی از سرانجام افراط بشر یاد کرده است. اکثر اختراعات بشر به همان شیوه " مخلوق فرانکنستاین " پای به عرصه وجود نهادند. انگیخته از یک خواهش خودخواهانه و متکبرانه به اصطلاح مخترعان دور تا دور ما پر شد از جلوه های گوناگون تکنولوژی که به طرز کنایه آمیزی نه تنها باعث آسایش و خوشبختی بشر نشدند بلکه زندگی بشر و بقیه موجودات را نیز به ورطه نیستی و انقراض کشانیده اند. ماشین آلاتی که قرار بود کار انسان را در کارخانه ها راحت تر کنند امروز انسان را به شکل یک برده دراورده اند و اپراتور ماشین مذبوحانه جان میکند تا همپای ماشین کار کند و کام سیری ناپذیر ماشین و کارخانه دار را پر کند. شبیه این صحنه در شاهکار چاپلین فیلم عصر جدید هم مشاهده میشود که کارگر کارخانه باید با سرعت وصف ناپذیری روی نوار نقاله کار کند و اخر سر هم عقب میماند. در فرنکنستاین میخوانیم که مخلوق به فرنکنستاین که قصد حمله به او دارد میگوید" فراموش نکن که من از تو قوی ترم و سریع تر. این همان شیوه ای است که تو مرا خلق کردی"
نقل قول  
salt
Member
کتاب خوبیه ایده ای جالب و گیرا داره متن ساده یک دست و گیرایی داره ولی در کل به اندازه ی معروفیتش و اسمش رمان بزرگ و خوبی نیست بنظرم!
نقل قول  
exorcism
Member
یه کارتونم طبق همسن کتاب ساختن اسمش سگ فرانکشتاینه خخخ باحاله اونم فرانکشتاین سگشو با برق زنده میکنه
نقل قول  
پرسی
Member
یکی از کتابایی بود که خیلی ازشون خوشم اومد به نطر من یکمی شبیه نبر باشیاطین دارن شانه پیشنهاد میدم هرکی این کتاب رو نخونده بخوندش
نقل قول  
asalkaira
Member
من اولین بار داشتم فیلمشو میدیم که وسطاش برق رفت.دیگه هم تکرارشو نشون نداد!
منم رفتم کتابشو خریدم و نصف آخرشو از رو کتاب خوندم !!
نقل قول  
لردلاس
Member
من که عاشقشم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You