Hiweb

ای کسی که از نماز غافلی

ای کسی که از نماز غافلی

نماز یکی از ارکان مهم دین مبین اسلام می باشد که در قرآن کریم و سنت رسول الله صَلی الله عَلیهِ وَ آلهِ وَ سَلّم به آن تأکید فراوان شده است

» کتابناکهای مرتبط:
ولایت رهبری روحانیت
انگیزه پیدایش مذاهب
دروس معرفت نفس

نسخه ها
PDF
حجم: 1 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 65
3.5 / 5
با 24 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 15
۱۳۹۰/۰۴/۲۱


پاسخنگارش دیدگاه
رو به تو سجده میکنم دری به کعبه باز نیست بس که طواف کردمت مرا به حج نیاز نیست
به هر طرف نظر کنم نماز من نماز نیست
مرا به بند میکشی از این رها ترم کنی زخم نمیزنی به من که مبتلا ترم کنی
از همه توبه میکنم بلکه تو باورم کنی
قلب من از صدای تو چه عاشقانه کوک شد تمام پرسه های من کنار تو سلوک شد
عذاب میکشم ولی عذاب من گناه نیست وقتی شکنجه گر تویی شکنجه اشتباه نیست
نقل قول  
sinax2
Member
سلام واقعا جالب بود
تشکر میکنم.
نقل قول  
horrad
Member
زر نیست تا به ک.. نیــــــازی بکنیم
یا باده که عیش دلنـــــــــــوازی بکنیم
چون مایه ی فسق نیست چیزی حاضر
برخیز که ناچار نمـــــــــــــــازی بکنیم

<<رساله دلگشا_عبید زاکانی>>
نقل قول  
poorfar
Publisher
ایمیل جالبی بود
به به، چه نمازی!

فکرم همه‌جا هست، ولی پیش خدا نیست
سجاده ی زردوز که محراب دعا نیست!

گفتند سر سجده کجا رفته حواست؟
اندیشه سیال من ـ ای دوست ـ کجا نیست؟!

از شدت اخلاصِ من، عالم شده حیران
تعریف نباشد، ابداً قصد ریا نیست!

از کمیّتِ کار ،که هر روز سه وعده
از کیفیتش نیز همین بس که قضا نیست!

یک‌ذره فقط کُندتر از سرعت نور است
هر رکعتِ من حائز عنوان جهانی‌ست!

این سجده سهو است؟ و یا رکعت آخر؟
چندی‌ست که این حافظه در خدمت ما نیست!

ای دلبر من! تا غم وام است و تورم
محراب به یاد خم ابروی شما نیست!

بی‌دغدغه یک سجده ی راحت نتوان کرد
تا فکر من از قسطِ عقب‌مانده جدا نیست!

هر سکه که دادند، دوتا سکه گرفتند
گفتند که این بهره بانکی‌ست، ربا نیست!

از بس‌که پی نیم‌ وجب نان حلالیم
در سجده ی ما رونق اگر هست، صفا نیست!


به به، چه نمازی‌ست! همین است که گویند
«راه شعرا دور ز راه عرفا نیست!»
نقل قول  
Hot Summer
Member
کاملا با نظر آفتاب مهتاب موافقم اگه واقعا توی قلبت ارزش ارتباط با خالقتو درک کنی دیگه به نماز خوندن به چشم به وظیفه ی اجباری تلخ نگاه نمیکنی
نقل قول  
به نظر من نماز علاوه بر تاثیر روحی که mwseaia ازش صحبت می کنن (آرامش بیشتری دارم ...) داره تاثیرات دیگه ای هم داره .که فرقی نمی کنه و برای تمام نمازگذاران جاریه .البته اگر کسی به خدا اعتقاد داشته باشه
خداوند در آفرینش تکوینی خود و هم در دستورات تشریعی خودش عالی ترین و کاملترین برنامه ها رو بکار برده . مثل شیر مادر که تمام ویتامین های مورد نیاز بچه توش موجوده . نماز هم همینطوره . تمام ارزشها به نحوی توش گنجونده شده مثلا:
یاد خدا یک ارزشه و و نماز یاد خداست . 2- یاد قیامت یک ارزشه و بازدارنده از گناه و نماز یاد آور مالک یوم الدینه 3- مسلما همه از آدمای خوب خوششون میاد چون خوبی خوبه وقتی تو نماز میگیم صراط الذین انعمت علیهم یعنی که ما هم می خوایم تو خط و مسیر اون ها قرار بگیریم .4-با گفتن غیر المغضوب علیهم ولاضالین از ستم کاران اعلام برائت می کنیم . 5-عدالت که راس تمام ارزش هاست یکی از شرایط امام جماعته . 6-پیروی از امام عادل یک اصل با ارزش اجتماعیه که به جای خودسری و تکروی تابعه رهبری عادل و فقیه وعاقل... باشیم(این فرد توسط خود ما انتخاب میشه و این یعنی همه باید با فکر و عقل خودشون این فرد رو انتخاب کنند و عدالتش رو تایید کنن )7-در نماز تحرک در صبح و شب و رکوع و سجود و ... ست که نماد تحرک و در تلاش بودن و گوشه گیر نبودنه .
8-در نماز تکبر از انسان دور میشه چون روزی ده ها بار بلند ترین نقطه بدنش رو به خاک می رسونه که نهایت تذلل ه
9-لباس و بدن و محل نماز نباید نجس باشه و این باعث میشه که آدم پاک و تمیز بمونه . (حتی مسواک زدن و بوی خوش و زیور آلات برای زن ها هم ارزش نماز رو بیشتر میکنه)
10-نماز پیوند انسان با طبیعته . وضو گرفتن با آب . سجده بر خاک . پیدا کردن وقت نماز توسط خورشید و...
اینا همه اتفاقایی که با نماز خوندن رخ میده ولی ما چون بهش توجه نداریم متوجه نمیشیم . و این باعث میشه که تو تمام روز هدفی رو برای خودت مجسم کنی . اینا بعضی از آثار اجتماعی نمازه . تاثیرات روحی هم داره البته شاید این تاثیرات رو خیلی ها منکر بشن ولی اگه به درون خودشون برگردن متوجه میشن یه نماز اول وقت و با خلوص نیت خیلی تاثیر گذاره .
این مطالب رو از کتاب تفسیر نماز نوشته محسن قرائتی استخراج کردم .

نقل قول  
f@rh@d
Pro Member
...جای شگفتی نیست که برگزاری نماز غیر علمی می باشد، و هرچه مسلمانان بیش از پیش در جامعه متمدن امروزی جا می افتد، برگزاری آن بر ایشان دشوارتر می شود.
در ادیان دیگر نماز این حالت را ندارد. برای نمونه یک مسیحی برای اینکه بتواند یک مسیحی متدین و پایبند به دین خود باشد کافی است روزی یک بار و یا هفته ای یک بار ( یکشنبه) صبح به کلیسا رفته و مراسم دینی خود را برچا کند.
ولی برای یک مسلمان چنین نیست و برای اینکه به عنوان یک مسلمان پایبند و متدینی پذیرفته شود، باید در پنج نوبت روزی سی و چهار با با پیشانیش زمین را شاخ بزند، و این در صورتی است که تنها نمازهای واجب را به جای بیاورد، و به نمازهای سنت نپردازد. نیاز دینی به عبادت با روی آوردن یک بار در روز به آفریدگار ارضا و برطرف می شود، ولی چنانچه پنج بار در روز باشد دیگر حالت شغل را خواهد داشت و نه عبادت. به ویژه آنکه با چگونگی و اندازه ای که در دین اسلام واجب شده است.
به همین دلیل می بینیم که انجام نماز رفته رفته دشوار شده است، و چنانچه بخواهیم شمار پایبندان به برگزاری نماز را در همه کشورهای مسلمان بسنجیم، خواهیم دید که بیش از پنج درصد کل جمعیت آن هم بیشتر مردم فقیر و بیکار کشورها نخواهد بود.
من میان مسلمانان شخصاً با برخی از آنان برخورد کرده ام که فقط نماز جمعه را برگزار می کنند، و یا تنها در ماه رمضان به هنگام روزه داری نماز می خوانند. حتی برخی را دیدم که روزه می گیرند ولی نماز نمی خوانند، و برخی را نیر دیدم که فقط نماز دو عید را با اینکه سنت است و نه واجب برگزار می کنند. ماه رمضان تنها ماهی است که در درازای آن شمار نمازگزاران رو به افزایش می گذارد.
با این وجود شمار آنان بیش از بیست درصد نیست و شمار روزه داران از شمار نمازگزاران بیشتر است، و شاید جمعیت روزه دار پنجاه تا شصت درصد باشد، ولی بیشتر آنها نماز نمی خوانند. اینست سطح علمی عبادت نزد مسلمانان زمان ما، البته ما می شنویم که اهل نَجد (عربستان سعودی) همه در برگزاری نماز دقت می کنند، ولی دلیلی آن نیز آن گونه که شنیدیم اینست که حکومت هر کسی را که نماز نمی خواند مجازات می کند. و چنانچه مردی برای نماز در مسجد حاضر نشود کسی را به دنبال او می فرستند تا از او دلیل نبودنش را جویا شود، که در صورت نداشتن عذر موجهی حرمت او هتک و مجازات می شود. آیا یک چنین نماز اجباری می تواند کوچکترین ارزشی داشته باشد؟ به نظرم چنانچه مردم نجد را در امر نماز آزاد می گذاشتند وضع آنها نیز با دیگر مسلمانان دنیا فرقی نمی کرد. شکی نیست که پیگیری و نظارت در برگزاری نماز به این صورتی که گفتیم مردم را در امر نماز ریاکار و ظاهر ساز می کند، و سود مورد نظر از آن بدست نمی اید و واکنش منفی در بر خواهد داشت. و جلا و پاکی روح تبدیل به ست ترین صفات انسانی یعنی ریا و تزویر می شود.
به هر حال ما می دانیم که ریا و تزویر جزو صفات جدایی ناپذیر آدم های مذهبی و دیندار می باشد. شکی نیست که زیاده از حد بودن نوبت های روزانه نماز یکی از دلایل قاطع کم شدن شمار نماز گزاران مسلمان می باشد.

معروف عبدالغنی الرصافی، شخصیت محمدی یا حل آن معمای مقدس، ترجمه م. شاپوری، (انتشارات فرهنگ ایران، فرانسه 2007) ص 450 - 452.
نقل قول  
juventus
Member
نماز تو همه ادیان وجود داره حالا در شکل های مختلف
در کل بنظر من کافر غربی ! نماز خوبه ولی نمیشه اون رو ملاکی برای تقوا یا مومن بودن آدم به حساب آورد و خدا به نماز بنده هاش نیازی نداره که در صورت انجام ندادن آن کیفرش کند
همچنین در مورد اذان صبحگاهی موافقم که شدیدا مزاحم مردم است از جمله خودم که با نعره های گوش خراش موذن خواب و خوراک ندارم!
نقل قول  
pesrkhaleh
Member
واقعأ اندازه درک و فهم شما تا کجاست که اینگونه قضاوت می کنید ... اولأ که خواندن اذان در بلندگو مربوط به این اواخر است و در اصل فقط برای خبر کردن مردم برای وقت نماز استفاده می شده نه برای آزار دادن دیگران. در ضمن بهتر است کمی منصف تر باشید.
نقل قول  
پاپکتا
Member
در هیچ دینی تا این حد به مسائل خصوصی مردم دخالت نمی شود و برای مردم ایجاد مزاحمت نمی کنند. کله ء سحر آقای موذن به خودش اجازه می دهد بلند گو را تا آخر بالا برده و در آن زوزه های دلخراش بکشد. نه به فکر بچه های شیر خواره است( آنها که دیگر نمی خواهند نماز بخوانند) نه به فکر بیمار است و نه به فکر اعصاب مردم. ...

این دیدگاه در تاریخ 1390/04/21 توسط payam 52 ویرایش شده است

نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You