رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 95 رای

کلمات

نویسنده:
ترجمه دیگر

✔️ شاهکار ادبی سارتر با عنوان «کلمات»، زندگینامه خودنوشت سارتر تا سن ده سالگی است که بیش از همه با اعترافات روسو مقایسه شده است.
کلمات کتابی است درباره نویسنده شدن. کشف مرگ، خلاقیت، ریاکاری و ابتذال. کلمات کمتر شبیه نوشته های دیگر سارتر نیست و گاهی به ویژه در فصل دوم به آثار نویسندگان ذهنی نویس رمان نو مانند دوراس و ساروت نزدیک می شود. در پایان کتاب می نویسد؛«تا مدت های مدیدی قلمم را شمشیر فرض می کردم، اما اکنون از ناتوانی خودمان با اطلاعم. اما چه اهمیتی دارد. کتاب می نویسم. کتاب خواهم نوشت. کتاب ها لازمند، کتاب نوشتن در هر حال مفید است. فرهنگ نه چیزی را نجات می دهد و نه کسی را چیزی را توجیه نمی کند اما محصول بشر است.
کلمات گونه‌ای حسب حال نامتعارف است که عوالم درونی سارتر کودک را در دو قلمرو در هم تنیده خواندن و نوشتن به تصویر می کشد و چگونگی تأثیر این فرایند را در زندگی اندیشمندانه سارتر بزرگ سال شرح می‌دهد . سارتر در این اثر، سلوک ذهنی‌اش را به شیوه‌ای گاه سهل ممتنع، گاه بسیار دشوار، شگفت انگیز و در عین حال دلربا بیان می‌کند .
اما «کلمات» از دو فصل تشکیل شده ؛ اولی «خواندن» است و دومی «نوشتن» . «خواندن» با لحنی طناز و سرزنده آغاز می شود. سال 1850 است و پدربزرگ سارتر هم مثل برادر کوچکش از تحقق آرزوی پدر سر باز می زند و کشیش نمی شود و می رود سراغ شغل معلمی زبان آلمانی. اندکی بعد اسم و رسمی به هم می زند و کتاب هایی در باب فن آموزش زبان می نویسد که با استقبال مواجه می شود. دختر این معلم سختکوش زبان آلمانی با مرد جوان بیماری ازدواج می کند. حاصل این ازدواج تنها یک فرزند پسر است که ژان پل سارتر باشد. پدر سارتر بر اثر ابتلا به تب روده جان می بازد و همسر و فرزندش راهی خانه پدربزرگ شارل می شوند. پدربزرگ هم خیال پرورش نابغه ای را در سر دارد.
سارتر زود از موعد مشتاقانه خواندن می آموزد. همه چیز برای آموزش صحیح و به قاعده فراهم است. «زندگی روزمره روشن بود، با اشخاص معقولی معاشرت می کردیم که بلند و واضح سخن می گفتند، عقایدشان بر اصول سنجیده و بر حکمت ملل استوار بود و می پذیرفتند که خود را از عامه فقط با نوعی تکلف روحی که من با آن کاملاً آشنا بودم، جدا کنند.» در چنین محیطی سارتر خردسال شروع می کند به خواندن دیوانه وار شاهکارهای کلاسیک ادبی. آخرین صفحات مادام بوواری را بیست بار می خواند ...

شایان ذکر است این اثر با توجه به اقبال بسیار شایسته خوانندگان ایرانی تاکنون چهار بار در فاصله زمانی سالهای 1351 تا به امروز، توسط مترجمین مختلف به فارسی برگردانده شده است. اولیّن ترجمه از این اثر توسط «حسینقلی جواهرچی» در سال 1351 ارائه گردیده است. «ابوذر صداقت» یک سال بعد، یعنی در سال 1352 ، ترجمه دوّم را به انجام رسانیده و سومین ترجمه این کتاب به فارسی در سال 1386 توسط «ناهید فروغان» عرضه گردیده است. آخرین ترجمه از این اثر را «امیرجلال‌الدّین اعلم» در سال 1387 ارائه کرده است

حق تکثیر:
تهران; ققنوس , ۱۳۸۸
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
آپلود شده توسط: اسپارتاکوس
۱۳۹۰/۰۳/۰۱
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
345
فرمت:
PDF
حق نشر:
ق‍ق‍ن‍وس‌
ویرایش

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی کلمات

تعداد دیدگاه‌ها:
11
زیباترین کتابیه که از سارتر خوندم .
عالی مرسی و ممنونم از زحمات دوستان تمام آثار رو دانلود کردم که سرفرصت بخونم
این کتاب زندگی خود سارتر و نکته مهم اینه که سارتر بخاطر این کتاب جایزه ادبی نوبل گرفت اما این جایزه رو رد کرد و....
این کتاب واقعا عالیه. فعلا اوایل کتاب هستم ولی واقعا خوشم اومده. به همه دوستان پیشنهاد میکنم بخونند
ممنونم به خاطر قرار دادن در این سایت
به نظر من کتاب اگزیستانسیالیسم سارتر، بهترین اثرش هست. ولی بقیه کتابهاش هم خوبه. ممنون
"و باز هم حیف و دریغ از زحمات نصفه نیمه...
اسکن ضعیف"
من هم دنبال دليل كيفيت پايين اسكن بودم كه خوشبختانه قبل از ارسال پيغام گلايه اينو ديدم
"من اینارو رو دیویدی خریدم کیفیتش به من مربوط نمیشه خودمم بابت کیفیتش ناراحتم" اسپارتاكوس
با تشكر از اسپارتا
"و باز هم حیف و دریغ از زحمات نصفه نیمه...
اسکن ضعیف"
من هم دنبال دليل كيفيت پايين اسكن بودم كه خوشبختانه قبل از ارسال پيغام گلايه اينو ديدم
"من اینارو رو دیویدی خریدم کیفیتش به من مربوط نمیشه خودمم بابت کیفیتش ناراحتم" اسپارتاكوس
با تشكر از اسپارتا
و باز هم حیف و دریغ از زحمات نصفه نیمه...
اسکن ضعیف
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل