با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

امپریالیسم بشردوستانه

جهان غرب، بعد از یازده سپتامبر و شروع جنگ با تروریسم و سقوط دولت‌های عراق و افغانستان، رودرروی سوال‌هایی نو در زمینه‌ی اندیشه قرار گرفته است؛ «در جهان امروز باید چه‌جور رفتاری داشت؟» کتاب‌های گوناگونی هر سال در غرب منتشر شده و به نقد رفتارهای این قسمت از جهان، در برابر مساله‌ی جنگ و تروریسم می‌پردازند. ژان بریک‌مون- چهره‌یی برجسته در اندیشه و علوم‌انسانی کشور فرانسه- کتاب ‌امپریالیسم بشردوستانه‌ را نوشته تا از دیدگاه خود، همین مسائل را بررسی کند.
هفت فصل کتاب، به هم‌راه مقدمه‌ها و پی‌گفتاری از نوام چامسکی، به ‌بررسی چند چالش اصلی می‌پردازند: ابتدا رفتارهای غرب نسبت به مساله‌ی حقوق بشر را بررسی کرده و آن‌را زیر سوال می‌برند، هم‌زمان با آن، به طرح این موضوع می‌پردازند که چه‌گونه جهان غرب با استفاده از حقوق بشر، به تحمیل جنگ و گسترش امپریالیسم نو می‌پردازد. در کنار آن، دولت‌های غربی، مخصوصا دولت آمریکا را زیر سوال برده و رفتارهای متناقض این کشور در برابر دولت‌های گوناگون، سازمان‌های بین‌المللی و عدالت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جهانی را بررسی می‌کنند.
مبنای کتاب، پیش‌رفت در زمینه‌ی تاریخ نو‌ست، این‌که در طول سال‌های گذشته چه اتفاق‌هایی افتاده، آدم‌های مختلف و دولت‌ها و سازمان‌ها و غیره چه عکس‌العمل‌هایی از خود نشان داده‌اند، و در نتیجه، کتاب لبریز از مثال‌های متنوعی شده است، تا به اثر سندیت ببخشد. رفتارهای اجتماعی عمومی و رفتارهای عام سیاست‌مداران گوناگون، رفتارهای ثروت‌مندان و برجسته‌تر از همه، رفتارهای روشن‌فکران موضوع نهایی کتاب می‌شوند‌ تا با استفاده از آن، علاوه بر سوال چرایی جنگ‌های قرن بیستم و اوایل قرن بیستم، به‌صورتی عام‌تر به مساله‌ی امپریالیسم نو پرداخته شود.

حق تکثیر:
تهران: بازتاب‌ نگار، ۱۳۸۸

» کتابناکهای مرتبط:
پدرسالاری جدید: نظریه‌ ای درباره تغییرات تحریف شده در جامعه عرب
حمله نظامی آمریکا به عراق و تاثیر آن بر شکافهای قومی و مذهبی این کشور
نفت و سیاست های نفتی عراق: داخلی، منطقه ای، بین المللی

نسخه ها
4.2 / 5
با 29 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۰/۰۲/۲۵


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You