تاریخ هجده ساله آذربایجان - جلد دوم

تاریخ هجده ساله آذربایجان - جلد دوم

نویسنده:
تاریخ هجده ساله آذربایجان نوشته احمد کسروی کتابی است که بعقیده خود او ادامه کتاب تاریخ مشروطه میباشد. در این کتاب تحولات ایران در خلال مشروطه و بعد از آن مورد بررسی قرار میگیرد.
شاید بتوان این کتاب را مستندترین و مشهورترین کتاب احمد کسروی دانست. کتابی که به طرز شگفتی هم مورد تایید و استناد دوستان و هم مورد تایید دشمنان است! برای علاقمندان به تاریخ آذربایجان به خصوص در دوران مشروطه و شیخ محمد خیابانی این کتاب از ضروریات است
کسروی در 1302 ش که هجده سال از وقایع مشروطه می گذشت ، بر آن شد تا رخدادهای آذربایجان را از بدو جنبش مشروطه به رشتة تحریر درآورد؛ یادداشتهایی نیز تهیه کرد که ابتدا در سوریه در مهنامة العرفان تحت عنوان «آذربایجان فی ثمانیة عشرعاماً» به چاپ رسید و از 1313 ش به صورت سلسله مقالاتی در مجلة پیمان منتشر شد. از آنجا که رخدادهای آذربایجان از سایر مناطق قابل تفکیک نبود، حوادث و وقایع دیگر کانونهای جنبش مشروطه خواهی چون تهران و گیلان نیز افزوده شد و بدین ترتیب تاریخ مشروطه ایران در سه بخش به چاپ رسید. وقایع پس از انقلاب مشروطه تا پایان قیام شیخ محمد خیابانی نیز در چهار بخش با عنوان تاریخ هیجده سالة آذربایجان منتشر شد.

کسروی مدعی است که در این کتاب قصد تاریخ نگاری نداردو قصد خویش را از نگاشتن تاریخ مشروطه ، ضبط وقایع و حوادث مشروطه برای آیندگان ، ارجگذاری مبارزان گمنام مشروطه و یادآوری ایام تلخ گذشته ذکر می کند وی در نگارش تاریخ مشروطة ایران از تاریخ بیداری ایرانیان * و کتاب آبی بهره جسته است .

» کتابناکهای مرتبط:
Democracy In Modern Iran
نظارت استصوابی
هشت فراز هزار نیاز - فراز 5 - جنبش 39-42

نسخه ها
PDF
حجم: 8 مگابایت
تعداد صفحات: 235
4.5 / 5
با 91 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۰/۰۲/۲۵


پاسخنگارش دیدگاه
edrishoseini
Member
کتابی خواندنی در ادامه "تاریخ مشروطه ی ایران". توصیه میکنم به علاقمندان تاریخ معاصر که خواندن این دو کتاب رو از دست ندن.
نقل قول  
farhizesh
Member
نقل قول از tick taack:
کتاب های کسروی حق نشر نداره

چرا ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
نقل قول  
arti696
Member
ناریخ برای نقد یا تحلیل نیست بلکه برای تجربه اندوزیست.
نقل قول  
dahani
Member
آره کسی که حقیقت رو نوشته کتابش حق نشر نداره مضحکانست
نقل قول  
tick taack
Member
کتاب های کسروی حق نشر نداره
نقل قول  
drdarush
Member
هویت هر ملت تاریخ ان ملت است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You