Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

جزیره سرگردانی

نویسنده:
خب سرگشته ام ، کی نیست؟ کره زمین سرگردان است. من هم یکی از ساکنان کره زمینم.
ص 255

«سیمین دانشور» به عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های داستان‌پردازی که با خلق اثر فناناپذیر «سووشون» در بلندای ادبیات معاصر فارسی چون آفتابی درخشید، باری دیگر خاطره‌ی بلندای حضورش را در آغازین سال‌های دهه‌ی هفتاد با داستان بلند «جزیرة سرگردانی» تجدید می‌کند. «جزیرة سرگردانی» روشنگر زوایایی از زندگی اجتماعی ماست که با تاریخ سرزمین‌مان عجین شده و در قالبی کلاسیک شکل گرفته است. وی در جزیره سرگردانی واقعیات اجتماعی سیاسی سال‌های ملتهب انقلاب را از دید یک زن به تصویر می‌کشد.
«جزیرة سرگردانی» با گریزی به دنیای واقعیت‌ها که تمام قوانین آن موضعی است و اعتبارش محدود در زمان و مکان و یکی می‌گوید جزیره‌ی ثبات و دیگری می‌گوید جزیره‌ی سرگردانی، چنان شخصیت‌های ملموس و تیپیکی را ‌می‌آفریند که بانثری شیرین و پرکشش ، ذوق و تاریخ و هنر را باهم در‌می‌آمیزد. در نهایت باید افزود که «جزیرة سرگردانی» حکایت سرگشتی آدمی است در راه دور و درازی که با همه‌ی حیرانی باید رفت .

خانة دو طبقة جزیرة سرگردانی دادگاه تاریخ است؛ دادگاهی که در آن شخصیت‌های داستانی طبقة پایین درستی‌ها و نادرستی‌های اندیشه‌های ساکنان طبقة بالا را به آزمون‌های سخت تاریخی محک می‌زنند و بن‌بست‌های آنها را در برابر چشم خوانندگان می‌گذارند. برخورد نقادانه با اندیشه‌های سیاسی و فلسفی در فضای جزیرة سرگردانی، و یا به سخن دیگر داستانی کردن این اندیشه‌ها کتاب را به‌جای آنکه جولانگاه ناسخته و از گرد راه رسیده باشد، به فضای برگشوده نقد این اندیشه‌ها برکشیده و بنیان‌های عاطفی اندیشه‌ها و جوش‌خوردگی آنها را به عاطفه‌های اندیشه‌سازان به‌تماشا گذاشته است: چه اتفاق مبارکی برای سیمین دانشور و برای ادبیات داستانی ایران.

****
نویسنده براساس اسطوره سیاوش رمان سووشون را می نویسد، این رمان با اتکا به کلیتی در وجدان جمعی و میراث تاریخی مان مرگ سیاوشان را به تصویر می کشد، از سوی دیگر جزیره سرگردانی داستانی در تعلیق است. این تعلیق دیالکتیکی خواننده سووشون را ناخشنود می کند.در سووشون تکلیف همه چیز روشن است و ما با اثری با بن مایه سیاسی، اجتماعی و زن محور روبه روییم، اما جزیره سرگردانی دنیای سرگردان معاصر است. آدم ها مرز ندارند.
در سووشون قهرمانان دوسوی مرز مشخص ایستاده اند.
در جزیره سرگردانی این مرزها همه درهم می شکند. جزیره سرگردانی به اعتباری می تواند محصول سال های زندگی خودمان باشد که در آن سرگذشت هستی نسلی که در دهه چهل بالیده و در دهه پنجاه به بن بست رسیده به تصویر کشیده شده است. این کتاب گزارش بودن آدم های متفاوت است و گزارش بودن خود سیمین دانشور جسارتی می طلبد که فقط شایسته اوست. از میان شخصیت ها توران جان (مادربزرگ) شخصیت جا افتاده تری دارد، با پرداخت عمیق و زبانی زنده. نویسنده در اینجا مادربزرگ تکراری آثار ادبی را نمی سازد و توران جان در رمان زندگی می کند، فکر می کند، تخیل می کند و با خواننده همراه می شود.
سیمین دانشور در هر دو اثر واژه را به تمثیل مبدل کرده است. او نویسنده یی جسور است که از روایتی نوستالژیک، اسطوره یی و زیبا چون سووشون به دل شهرنشینی- تهران- سفر کرده است هر چند در اینجا نیز جزیره سرگردانی تمثیلی از ایران مان است. او در این اثر پیچیدگی روانی مردم ایران را نیز به تصویر کشیده است، تاریخ، اسطوره، جغرافیا، هنر، مردم، عشق و سیاست تماماً در آثار این بزرگ بانوی ادبیات مان موج می زند. باشد که بنویسد سال به سال لحظه به لحظه از رنج ها تا سرگردانی هامان

---------------------------------------
منابع :
بخارا ۷۵، فروردین ـ تیر 1389
یادداشتی بر آثار سیمین دانشور از علی‌رضا ذیحق - دیباچه
نگاهی کوتاه به جهان داستانی سیمین دانشور - سایت سیمرغ

حق تکثیر:
تهران; خوارزمی , ۱۳۸۰

» کتابناکهای مرتبط:
مرا یاد آر
اگر آدمها همدیگر را دوست بدارند
خوندشت - کتاب اول: عروسی

آگهی
نسخه ها
4.5 / 5
با 106 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 12
۱۳۹۰/۰۱/۳۱


پاسخنگارش دیدگاه
narges50
Member
آدم ها مرز ندارند.
یکی از بهترین آثار ادبی
نقل قول  
سپهری91
Member
یادش برای همیشه ادبیات ما خواهد ماند
نقل قول  
کشمیر
Member
اوایل دبیرستان بودم که این کتاب رو خوندم اما تقریبا چیزی ازش بخاطرم نمیومد.......
نقل قول  
z_nikpey
Member
اولین باری که این کتابو خوندم7سالم بود خواهر بزرگم اجازه نمیداد بخونمش با پشتی 1خونه درست کردم 1چادر هم کشیدم روش کتابو بردم اونجا خوندم
فقط کلمه"مراد"از کتاب یادم مونده بود
ولی سال های بعد دهها بار خوندمش وباهاش زندگی کردم وازش لذت بردم
نقل قول  
234567
Member
کتاناز این که برخی ازکتاب های بزرگ بانوی نویسنده ی ایران را مطالعه کرده ام به خود میبالم اما کاش شما هم میتونستین کتاب ها و نوشته های این عزیزان رو در اختیار ما قرار بدین باسپاس از زحمات شما
نقل قول  
میکرولب
Publisher
سیمین دانشور دنیایش را عوض کرد؛یادش گرامی
نقل قول  
b maddah
Member
می تونم بگم کتاب جزیره ی سرگردانی یکی از بهترین کتابهایی هست که از ادبیات ایران خوندم.
راستش اولین کتابی که از سیمین خوندم کتاب سووشون بود و اون کتاب مربوط بود به تابستونی که تازه دوره راهنمایی رو تموم کرده بودم و قرار بود وارد دبیرستان بشم چون توی دوره دبیرستان تکه هایی از این کتاب رو توی درس ادبیات داشتیم خواهرم پیشنهاد کرد که این کتاب رو بخونم حقیقت اینه که توی اون سن شاید چیز زیادی ازش درک نکردم البته سر کلاس وقتی درس سووشون رو تدریس کردن من کلی به خودم بالیدم که این کتاب رو کامل خوندم چند سال بعد که کتاب جزیره ی سرگردانی رو خوندم اونقدر قلم سیمین جذبم کرد که مدتها دنبال بقیه ی آثارش گشتم و بالاخره جلد دوم جزیره ی سرگردانی یعنی ساربان سرگردان رو پیدا کردم و موفق به مطالعه اش شدم شاید به خوبی جزیره ی سرگردانی نباشه اما خوندنش خالی از لطف نیست. پیشنهاد می کنم حتماً مطالعه اش کنید ...
نقل قول  
baran_amad
Member
اولین کتابی بود که از سیمین دانشور خوندم. و خیلی عالی بود. بخونیدش.
نقل قول  
tehranlar
Member
سلام وتشکر بحصوص از اشو عریر با این متن زیبایش
نقل قول  
sun110
Member
سلام وتشکر بحصوص از اشو عریر با این متن زیبایش
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You