Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

بی بی پیک

بی بی پیک (The Queen of Spades-1833) رمزآمیزترین و بحث‌انگیزترین داستان منثور پوشکین؛ شاعر و رمان نویس بزرگ روسی (1799-1837) است.
مفسران بر سر این نکته که عنصر خیالی در این داستان را باید واقعی گرفت یا حاصل توهم قهرمان داستان، به هیچ روی توافق ندارند. در این اثر مضامین ماورای طبیعی به‌کار رفته است، اما پایه‌ای استوار در واقعیت روانی و اجتماعی دارد- هرچند که در این‌جا نیز بنا بر روش همیشگی پوشکین جنبه‌ی روانی صورتی تلویحی دارد و صریح نیست. داستان درباره‌ی مردی است که منش او سرنوشت اوست. این داستانی‌ست از حسابگری در مقابل خیال‌پردازی، آگاهی در برابر ناخودآگاهی، و بخت در برابر علیّت ممکن ماورای طبیعی. پوشکین این را می‌دانست که در قمار، بخت بدل به سرنوشت می‌شود و قمار باز غیر حرفه‌ای ناچار است بخت/ سرنوشت را به‌ آزمون نهد و سرانجام ببازد.
هرمان افسر ارتش که تباری آلمانی دارد، توانسته است قدرت خیالپردازی قماربازی مادر زاد را با خصلت حسابگری آلمانی مهار کند و آنگاه خبردار می‌شود که کنتس پیری هست که از راز سه ورقی آگاه است که اگر پی‌در پی بازی شود هر بار در بازی faro برنده خواهد بود. هرمان با خوش خدمتی به خانم جوانی که مونس کنتس است سرانجام به حضور او می‌رسد اما آن ساحره‌ی پیر وحشتزده شده و قبل از آنکه جوان بتواند رمز را به دست آورد می‌میرد. پس از مراسم دفن شبح کنتس بر جوان ظاهر می‌شود و سه ورق را نشانش می‌دهد. هرمان با دو برگ از آنها پول کلانی در قمار می‌برد، ولی با سومی، در فضایی از تردید می‌بازد.
با الهام از این داستان ژاک آلوی (1799-1862)، آهنگساز فرانسوی، اپرایی ساخت که به سال 1850 در پاریس به نمایش گذاشته شد. بعدها چایکوفسکی (1840-1893) نیز اپرایی سه پرده‌ای تنظیم کرد که به سال 1890 در سن پترزبورگ اجرا شد.
منابع: نویسندگان روس- به سرپرستی خشایار دیهیمی
فرهنگ ادبیات جهان- زهرا خانلری

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: ه‍ی‍رم‍ن‍د‏‫، ۱۳۸۱

» کتابناکهای مرتبط:
جاسوس جنگ سرد
ملاقات با راما
مرگ فروشنده

نسخه ها
4.1 / 5
با 43 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 8
۱۳۸۹/۱۲/۲۹


پاسخنگارش دیدگاه
hhhnnn
Member
از کتابخوانان گرامى که خیلى زود سایت کتابناک رو شناختید و از همه جهت شانس آوردید چون کتابهایى رو دانلود کردید که دیگه اجازه دانلودش از این تاریخ به بعد داده نمیشه خواهش مى کنم اگر این کتاب فوق العاده رو دارند و مایل به اشتراک گذاشتنش هستند لطف کنند بف رامین ایمیل بنده رو در اختیارشون بذارم تا براین ارسال کنند چون پیدا نمیشه
نقل قول  
joudyaboth
Member
لکساندر سِرگِیویچ پوشکین، نویسنده و شاعر رمانتیک روسی (1837-1799) است. وی را از پیشگامان ادبیات مدرن روسیه می دانند. اگر قبول داشته باشیم ادبیات روسیه با داشتن نام های بزرگی در قرن نوزدهم همچون گوگول، تورگینف، تولستوی، داستایوسکی، گانچاروف، چخوف و ... نقش بزرگی بر ادبیات جهان دارد، لذا خواندن اثری از پوشکین به عنوان یکی از ارتقاء دهندگان این ادبیات برای دوستداران ادبیات لازم به نظر می رسد. علاوه بر این، همانطور که می دانیم ادبیات هر جامعه ای زاییده فرهنگ آن جامعه است، لذا با مطالعه آثار نویسندگان هر فرهنگی حتی اگر در قالب رمان، شعر و نمایشنامه باشند می توان با فرهنگ آن جامعه تا حدودی آشنا شد و این مطلب در مورد نویسندگان روس به خوبی صدق می کند.
نقل قول  
927226
Member
سالها بود در پی یافتن این کتاب بودم و خوشبختانه با زحمت شما آن را یافتم.
نقل قول  
cymbaline
Member
کسی میدونه 80 صفحه ی ابتدایی چرا حذف شده ؟
نقل قول  
cymbaline
Member
درباره‌ی مردی است که منش او سرنوشت اوست. این داستانی‌ست از حسابگری در مقابل خیال‌پردازی، آگاهی در برابر ناخودآگاهی، و بخت در برابر علیّت ممکن ماورای طبیعی.
نقل قول  
lorns
Member
مرسی از توضیحتون،
نقل قول  
lorns
Member
جالب بود؟اما چرا کامل نیست؟
نقل قول  
paieez
Member
موضوعش که جالبه - ببینم بعد از خوندن نظرم چی میشه ؟
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You