رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
جنس دوم (جلد دوم)
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 195 رای
نویسنده:
مترجم:
قاسم صنعوی
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 195 رای
✔️ در کتاب جنس دوم، سیمون دوبووار استدلال‌های خود را از طریق اگزیستانسیالیسمی فمینیستی بیان می‌کند. دوبووار به‌عنوان یک اگزیستانسیالیست باور داشت که بودن مقدم بر ماهیت است. وی به‌همین منوال استنباط می‌کند که یک انسان زن زاده نمی‌شود، بلکه تبدیل به زن می‌شود، چرا دختران از اوان کودکی، نقش‏های فرهنگی معینی را می‏پذیرند.
تز کلی کتاب، نشان دادن آن است که چگونه زنان به وسیله‏ ی تاریخ و افسانه‏ هایی تعریف و محدود شده ‏اند که آن‏ها را در جایگاهی پایین‏تر قرار می‏دهد. به باور بووار، تاریخ فرهنگی مانع از آن شده‌است که زنان آزادی خود را درک و بر اساس آن عمل کنند، اما آن‏ها می‏توانند با نفی این افسانه‏ های فرهنگی، خود را بازتعریف کنند. در مقابل، تا زمانی که زنان به مردان و سنت‏های فرهنگی اجازه دهند تا چیستی آنان را تعریف کنند، آزاد نخواهند بود. بووار استدلال‏های زیست‏ شناختی، روانشناختی، و ماده ‏گرایانه را، برای تبیین دسته‏ ای از ویژگی‏های رفتاری زنان که از کنترل فرهنگ خارج است، نفی می‏کند.

دوبووار دلیل می‌آورد که در طول تاریخ، زنان همیشه به عنوان انحراف و نابهنجاری شمرده شده‌اند. حتی مری ولستونکرفت مردها را به‌عنوان ایده‌آلی که زن‌ها آرزوی رسیدن به آن را دارند به‌حساب می‌آورد. در کتاب جنس دوم بووار می‌گوید که این طرز فکر با ادعای این‌که زنان در مقابل مردان «نابهنجار» در مقابل «هنجار» و «منحرف» در مقابل «طبیعی» هستند، جلوی پیش‌روی زنان را گرفته‌است. به‌عقیدهٔ وی برای آن‌که فمینیسم بتواند به‌جلو حرکت کند این برداشت باید از بین برود. در این‌صورت زنان درست به‌اندازهٔ مردان قادر به پیشرفت هستند.

دوبووار استدلال می‏کند که زنان، همواره «دیگری» مردان به حساب آورده شده ‏اند، و چنین ادراکی را در هویت خود درونی ساخته‏ اند. بنابراین مردان کنش‏ گرا، و زنان کنش‏ پذیر هستند. بووار بر این باور است که با وجود ساختارهای فرهنگی موجود (همچون ازدواج، مادری، روابط زن-مرد) زنان، بختی برای آزادی یا برابری ندارند. با این وجود، بووار خوش‏بین بود و عقیده داشت زنان می‏توانند زمینه‏ ی آزادی خود را فراهم کنند. آن‏ها می‏توانند افسانه‏ های فرهنگی را به چالش بکشند، می‏توانند استقلال اقتصادی بیشتری را تجربه کنند و بر تصور اشتباه پایین‏ دست بودنشان در هنر و ادبیات فائق آیند. مهم‏تر آنکه، آنان می‏توانند رابطه‏ ی برابری را با مردان تجربه کنند.
او نوشت «اگر روزی فرا برسد که زن، نه از سر ضعف، که با قدرت عشق بورزد... دوست داشتن برای او نیز، همچون مرد، سرچشمه‏ ی زندگی خواهد بود و نه خطری مرگ‏بار.»
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
libraziti
آپلود شده توسط: libraziti
۱۳۸۹/۱۲/۰۴
اطلاعات نسخه الکترونیکی

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی جنس دوم (جلد دوم)

تعداد دیدگاه‌ها:
32
اندیشه های جالب، تفسیر های منطقی، بیان واضح و روشن از زبان یک زن فمنیست. فوق العاده اس! فوق العاده! خیلی به جهت گیری در تصمیم ها کمک میکنه. توصیه میکنم به همه :-)
کتاب خوبیه .. ممنون دوست عزیز"libraziti"بخاطر آپلود این کتاب:-)
این دیدگاه به خاطر نگارش فینگلیش حذف گردید. [edit=گیلدخت]1392/03/17[/edit]
این کتاب از نظرم یکی از RAEL ترین نوشته های حاضر است. زندگی دوبووار هم راستای قلم شه، این ویژگی و خیلی از نویسنده ها ندارن. این کتاب جنجال زیادی رو زمان خودش حادث شد و خیلی اتهامات بجای تحسینات برای دوبووار به ارمغان آورد که امروزه هم اینچنین هدیه هائی رو برای دوبووار داره. خیلی از زنان این نوشته هارو توهین تلقی میکنند که من توصیه میکنم چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید! این کتاب به نقل از روزنامه فرانسوی و جمعی از منتقدان عصر دوبووار بهترین و کامل ترین کتاب در مورد زنان است.
بی نهایت ممنونم که این کتاب را روی سایت قرار دادید!من خودم با اینکه زن هستم خیلی اهل مطالعه عقاید تند و افراطی فمینیستی نیستم اما به نظر من این کتاب دوبووار به این دلیل ارزشمنده که منطق هر فرد(چه مرد و چه زن) را مخاطب قرار میده، تحلیل هایی که از وضع موجود میکنه واقعی و آن چه ارائه میده عملی به نظر میرسند.. جلد دوم اثر، شیوه شکل گیری زن در جامعه و نقش هایی را که در این قالب میپذیرد را بررسی میکند..درواقع جلد دوم بیشتر جنبه روانشناسی دارد،آن چه ذکر میکند معمولا با چند نمونه از بیماران یا داستان اشخاص عادی دارای آن تجربه همراه است..دوبووار بحث خود را از کودکی شروع میکند؛ زمانی که کودک دوره های فرویدی(دهانی معقدی و...) را میگذراند،و آنچه دختر بچه و پسربچه در بستر جامعه میگذراند،و چگونه جامعه به آنها گسستگی و نقش پذیری متفاوت را القا میکند... دوبووار رفتارهای زنان را به ترتیب در نقش های زیر روانشناسی و تحلیل میکند:   زن جوان، اولین آشنایی جنسی، زن همجنس باز، زن شوهردار، مادر، زندگی اجتماعی، فاحشگان، زن نارسیسیت، زن عاشق، زن عارف...و زن مستقل آنچه من به عنوان خواننده عادی(نه روانشناس نه جامعه شناس و...) از تحلیل های رفتاری زنان در این کتاب درک کردم باور نکردنی بود!بدون اغراق 80% آنچه در کتاب ذکر میشود در همه زنان جامعه ما صدق میکند...و برای 20%دیگه همیشه نمونه ای از اطرافیانم وجود داشت...مثلا آنچیزی که درباره تیغ زدن دخترهای دبیرستانی در فصول اول ذکر میشود،با اینکه برای خیلی ها (به خصوص آقایان) عجیب و غیرواقعی به نظر میرسد، من 4،5 نمونه را در دبیرستانی که تحصیل میکردم مشاهده میکردم که در اثر همان عواملی بود که دوبووار در کتاب ذکر کرده بود!و نمونه های دیگری ازین دست... در آخر من این خواندن این کتاب را به "همه" چه زن و چه مرد توصیه میکنم،به زنان توصیه میکنم که بخوانند و بدانند که چه چیز را جامعه از آنها دریغ کرده حتی بدون اینکه خود بفهمند و آقایون بخوانند، حتی آن دسته که از فمینیست ها متنفرند!..چون اگر کسی این کتاب را بخواند به نظر من دلیل اکثر رفتارهای خانم ها را متوجه میشود،و شاید دیگه به دیده ی اغماض به فمینیست ها نگاه نکند
قطعا شاهکاره:xچون این یک واقعیت تاریخیه و کتاب این عمل تاریخی(ستم بر زنان) رو بازشناسی می کنه و دنبال راه حل می گرده و به ان امید که همه برابر باشیم
اين كتاب عاليست ، اون رو به همه توصيه كنيد
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file