رسته‌ها

م‍س‍اف‍رت‌ در ارم‍ن‍س‍ت‍ان‌ و ای‍ران‌: ب‍ه‌ ان‍ض‍م‍ام‌ ج‍زوه‌ای‌ درب‍اره‌ گ‍ی‍لان‌ و م‍ازن‍دران‌

م‍س‍اف‍رت‌ در ارم‍ن‍س‍ت‍ان‌ و ای‍ران‌: ب‍ه‌ ان‍ض‍م‍ام‌ ج‍زوه‌ای‌ درب‍اره‌ گ‍ی‍لان‌ و م‍ازن‍دران‌
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 34 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 34 رای
پیر ژوبر در سال 1779م زاده شد و در سال 1847 در پاریس درگذشت. زبانهای ایتالیایی و انگلیسی را بخوبی می دانست و علاوه بر آن به فارسی و ترکی احاطه داشت. ابتدا بعنوان مترجم در ارتش فرانسه تحت فرماندهی بناپارت در مصر مشغول به کار شد و در سال 1799 همراه با بناپارت به فرانسه بازگشت و پس از امپراتوری بناپارت روزگارش بهتر شد و دبیر مترجم وزارت خارجه و معلم آموزشگاه زبانهای شرقی شد.
در سال 1804 بعنوان فرستاده ناپلئون بئ نزد خلیفه عثمانی فرستاده شد و دو سال بعد بعنوان نماینده ویژه به دربار فتحعلیشاه اعزام شد. در نزدیکی مرز ایران گرفتار پاشای بایزید شد و هشت ماه را در سیاه چالهای وی به سربرد و با فشار شاه ایران آزادشد و به دربار ایران رسید. مناسبات بسیار نزدیکی با سیاستمداران عهد فتحعلیشاه و بویژه با عباس میرزا برقرار نمود و این مناسبا سبب شد که بتواند آزادانه به بررسی اوضاع پایتخت و زندگی درباریان و عامه بپردازد.
در سال 1821 کتاب مسافرت ارمنستان و ایران را در پاریس انتشارداد که شرح سفر وی به دربار ایران است.
این اثر تا حدی ناشناخته مانده ولیکن از نظر جغرافیایی و بررسی مناسبات اجتماعی ایران در اوایل عصر قاجاریه یکی از منابع ارزشمند به شمار میرود و از دیدگاه کسی نگاشته شده که بیطرفانه به بررسی این مسائل پرداخته است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
moreak09
آپلود شده توسط: moreak09
۱۳۸۹/۱۲/۱۵
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
216
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی م‍س‍اف‍رت‌ در ارم‍ن‍س‍ت‍ان‌ و ای‍ران‌: ب‍ه‌ ان‍ض‍م‍ام‌ ج‍زوه‌ای‌ درب‍اره‌ گ‍ی‍لان‌ و م‍ازن‍دران‌

تعداد دیدگاه‌ها:
3
سلام و تشكر از مديران سايت و همه دوستاني كه اين كتاب ارزنده و ساير آثار مهم و موثر را در اين سايت قرار مي دهند كتاب ژوبر يكي از مهم ترين منابعي است كه از خلال آن ميتوان به آنچه در ابتداي سده 19 در ايران روي مي داد آگاهي يافت يك نمونه از آن را من در لينك زير قرار داده ام : shorthistory.mihanblog.com
خاطرات بجا مانده از روزگارگذشته منبع خوبي براي شناخت روابط سياسي واجتماعي آن دوران مي باشد. باسپاس
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.