Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی خرید کتاب زبان دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

طبقات اجتماعی در ایران (تاریخ اجتماعی ایران-جلد سوم)-بخش سوم

نویسنده:
مرتضی راوندی، فرزند سید مهدی در یک هزار و دویست و نود و نه خورشیدی در خانواده ای روحانی چشم بر جهان گشود.
تا اخذ دیپلم در دارالفنون مشغول بود.پس از آن وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. در دادگستری شروع به کار کرد و به گواه مراجعینش در زمره خوشنام ترین قضات دادگستری وقت قرار داشت.
به باور راوندی، تاریخ ایران را همواره بر پایه اقدامات سلاطین و امیران نوشته اند و می باید کتاب هایی نوشته شود که موضوع آنها مردم عادی که صاحبان اصلی مملکت هستند باشد. حاصل قریب به نیم قرن تکاپوی راوندی، فیش برداری و نگارش کتابهایی درباره تاریخ گذشته ایران، ده جلد تاریخ اجتماعی ایران است که به گواه اهل فن در نوع خود "کم نظیر" است.
این استاد فقید ایرانی به زبان های عربی و فرانسه تسلط داشت. حضور و نقش آفرینی مرتضی راوندی در عرصه پژوهش و تاریخ مکتوب ایران با وجود امواج بازدارنده بسیار که در فصول مختلفی راه را بر دگراندیشان آزادیخواه و عدالت طلب ایرانی سد می کرد، چنان پر رنگ بوده است که یاد این قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور را همچنان در خاطره ها محفوظ نگاه داشته است و او را شاید بتوان "وجدان بیدار تاریخ مردم" نام داد.
وی از جوانی با همت شخصی و با نیت تهیه تاریخ زندگی مردم ایران ، پژوهش و فیش برداری از منابع گوناگون داخلی و خارجی را آغاز کرد .او که دارای اعتقادات سوسیالیستی بود ، معتقد بود، تاریخ فقط شرح اقدامات شاهنشاهان و برگزیدگان و حکایت فتح و شکست در جنگ های کوچک و بزرگ نیست.
وی در طول پنجاه سال پژوهش ، هزاران فیش و سند تاریخی را از کتاب های گوناگون جمع آوری کرد و در این کار برای مطالعه کتابی نایاب یا دستنوشته ای شخصی رنج سفر را بر خود هموار میکرد . نخستین دوره تاریخ اجتماعی در 1340 و در سه جلد از سوی انتشارات امیر کبیر منتشر شد.
در پی استقبال خوانندگان. راوندی با تقسیم بندی موضوعی کتاب دست به تدوین مجدد و انتشار تاریخ اجتماعی ایران بر این اساس نمود و در زمان حیاتش 9 جلد آن و در نبودش آخرین جلد آن انتشار یافت و این مجموعه در 10 جلد به اتمام رسید.
پس از انقلاب اکثر کتابهای او بخصوص جلدهای اول و دوم آن که به فرهنگ و تمدن ایران قدیم و حمله اعراب بادیه نشین می پرداخت مجوز نشر نیافت و جلد های 9 و 10 که به نقد اعتقادات ایرانیان می پرداخت با عناوین "فرقه های مذهبی در ایران" و "تاریخ فلسفه در ایران" در سوئد چاپ شد. وی در شهریور 1378 در سن هشتاد سالگی در گذشت . تاریخ اجتماعی ایران که گرد آوری آن بیش از 40 سال بطول انجامید اساسی ترین کار رواندی است و یکی از مهمترین مراجع در زمینه جامعه شناسی تاریخی ایران به شمار میرود .با این کار او پایه ای محکم و قابل ستایش در این عرصه بنیان نهاد. یادش گرامی باد.
کتب حاضر جلد سوم از مجموعه تاریخ اجتماعی ایران است که به بررسی "طبقات اجتماعی در ایران پس از اسلام" میپردازد. کتاب در یک جلد چاپ شده ولیکن به منظور آسانی در دریافت به سه بخش تقسیم و بارگذاری شده است.

» کتابناکهای مرتبط:
اقتصاد و دولت در ایران ؛ پژوهشی درباره ریشه ها و علل تداوم اقتصاد دولتی در ایران
یکصد سند تاریخی
The dynasty of the Qajars

آگهی
نسخه ها
4.4 / 5
با 32 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۸۹/۱۲/۱۱


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You