Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

ترجمه متن استوانه کوروش بزرگ

نویسنده:
آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم مقدم مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم . مردوک خدای بزرگ دل های مردم بابل را به سوی من گردانید، …، زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم . او بر من ، کوروش که ستایشگر او هستم و بر کمبوجیه پسرم ، و همچنین بر کَس و کار [و ، ایل و تبار]، و همه سپاهیان من ، برکت و مهربانی ارزانی داشت . ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم . به فرمان « مردوک » ، همه شاهان بر اورنگ پادشاهی نشسته اند . همه پادشاهان از دریای بالا تا دریای پائین [مدیترانه تا خلیج فارس ؟] ، همه مردم سرزمین های دوردست ، از چهارگوشه جهان ، همه پادشاهان « آموری » و همه چادرنشینان مرا خراج گذاردند و در بابل روی پاهایم افتادند [ پا هایم را بوسیدند] . از… ، تا آشور و شوش من شهرهای « آگاده » ، اشنونا ، زمبان ، متورنو ، دیر ، سرزمین گوتیان و همچنین شهرهای آنسوی دجله که ویران شده بود ــ از نو ساختم . فرمان دادم تمام نیایشگاه هایی را که بسته شده بود، بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه ها را به جاهای خود بازگرداندم . همه مردمانی را که پراکنده و آواره شده بودند، به جایگاههای خود برگرداندم و خانه های ویران آنان را آباد کردم . همچنین پیکره خدایان سومر و اکد را که « نبونید » ، بدون هراس از خدای بزرگ، به بابل آورده بود، به خشنودی مردوک «خدای بزرگ» و به شادی و خرمی به نیایشگاه های خودشان بازگرداندم. باشد که دل ها شاد گردد …

» کتابناکهای مرتبط:
آریوبرزن - جلد 1
دانش در ایران باستان و تاثیر آن بر جهان
اصطلاحات دیوانی دوره غزنوی و سلجوقی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 256 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 5
4.7 / 5
با 49 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 26
۱۳۸۹/۱۲/۱۴


پاسخنگارش دیدگاه
siawash110
Member
من با ایران مشکلی ندارم . . نام خودم هم ایرانی است و علیرغم اصرار برخی از دوستان احمقم به هیچ وجه حاضر نیستم آنرا تغییر دهم . من اگر ده تا بچه داشتم اسم 5 تای آنها را ایرانی و بقیه را غربی و عربی و ژاپنی می گذاشتم . . همیشه عاشق برنده شدن تیم های ملی کشورم هستم از برنده شدن اصغر فرهادی در اسکار بی نهایت خوشحال شدم و . . . . اگر کسی به خاک کشورم حمله کرد من اولین نفری هستم که برای دفاع بر می خیزم . . . ولی اینک ، عمیقا به این نتیجه رسیده ام که با ترویج افکار خشونت طلبانه و بچه گانه ناسیونالیستی : ایران ، منزوی و تجزیه می شود و فقط با تفکر جهان وطنی ، جایگاه ایران به اوج می رسد :

بنی آدم اعضای یکدیگرند - که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار . . .
شک نکنید من اگر به خارج از کشور رفتم ، فقط از ایران تعریف می کنم ولی اینجا ( کتابناک ) خانواده ایست از هموطنان خودم و ما باید از اشتباهات گذشته خود درس بگیریم تا آنها را تکرار نکنیم . . . نگفتن یا ندانستن اشتباه ، باعث تکرار آن می شود . . . قدیس سازی : مذهب و ملیت ، هر دو را به گند می کشد . . . .
نقل قول  
Khwanirath
Member
نقل قول از Aristoteles:
جناب khwanirath
(هر جا نیاز به بدگویی از ایرانیان باشد هزاران داوطلب از خود ایرانیان پیدا میشوند ، عجب ملتی داریم ما !!)


خوب شد بنده منبع متن و ادعا را هم برای عزیزان نوشتم. و مگر بنده این حرف را از نزد خودم زده ام؟

حسب آیه 8 سوره شریفه المائده که : یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ-----ای کسانی که ایمان آورده اید، برای الله پایداری کنید و به عدالت گواهی دهید
بنده اجازه ندارم حب و بغض شخصی در نظری دخالت دهم. یک ادعای اشتباهی بدون سند کردید. پاسخ آن را از تاریخ دریافت کردید. زیاده عرضی نیست.
والعاقبه للمتقین
نقل قول  
aryoua
Member
نقل قول از Aristoteles:
خود نظام الملک این داستان را برای ترساندن خرمدینان (باطنیان ، رافضیان ، زندقه ، قرمطی ها و..) آورده و در آن اغراق کرده است ( البته شاید ریشه این داستان در تاریخ های پهلوی نیز برای ترستاندن مزدکیان ساخته شده بوده باشد )

در شاهنامه که برای ذوب شدگان رومانتیک ایران باستان مثل کتابی مقدس است سرکوب و قتل عام مزدکیان این طور گفته شده:
یکى دار فرمود کسرى بلند فروهشت از دارپیچان کمند/ نگون بخت را زنده بردار کرد سر مرد بى دین نگون سار کرد/ ازان پس بکشتش بباران تیر تو گر باهشى راه مزدک مگیر/ بدان راه بد نامور صدهزار به فرزند گفت آن زمان شهریار
همچنین سرکوب و شکنجه مسیحیان توسط دولت ساسانی و انوشیروان به صورت جدی صورت می گرفت. گمان می کنم کتاب شهدای مسیحی در مورد نام و سرگذشت و نحوه کشته شدن و شکنجه این مسیحیان نوشته شده باشد. از انوشیروان عادل که بگذریم خسروپرویز 15 پسر از 16 پسر خود را به دستور خودش کشت. اینها و موارد متعدد دیگر نمونه هایی از عدم تحمل و مدارا در فرهنگ ایران و ایرانی بوده است.
در مورد این که کار شاهان را باید از رسم مردم جدا کنیم جمله ای از صادق هدایت در نامه اش به فریدون توللی خالی از لطف نیست. «باید حقیقتاً اولاد شش هزار ساله داریوش بود تا باز هم به این جنغولک بازی ها فریب خورد.»
نقل قول  
Aristoteles
Member
جناب khwanirath
(هر جا نیاز به بدگویی از ایرانیان باشد هزاران داوطلب از خود ایرانیان پیدا میشوند ، عجب ملتی داریم ما !!)
نه شما در اشتباهید ، اینکه پادشاهی یطور فردی فرمان کاری را داده باشد آنرا نمیتوان از بگفته شما رسوم ایرانیان باز دانست ، در سیاست نامه خواجه نظام الملک نیز داستان زنده بگور کردن مزدکیان توسط انوشیروان آمده است ، اما نخست اینکه خود نظام الملک این داستان را برای ترساندن خرمدینان (باطنیان ، رافضیان ، زندقه ، قرمطی ها و..) آورده و در آن اغراق کرده است ( البته شاید ریشه این داستان در تاریخ های پهلوی نیز برای ترستاندن مزدکیان ساخته شده بوده باشد )، دوما انگاریم که دو سه پادشاه فرمانهایی ظالمانه داده باشند ، آیا اینرا میتوان رسم ایرانیان دانست?
نقل قول  
Khwanirath
Member
نقل قول از Aristoteles:
در ضمن در آنروزگار که ملتهای دیگر برده داری و آیین قزبانی کردن انسانها را داشتند ، هیچگاه در تاریخ ما "رسم قربانی کردن انسان " نبوده است


آمستریدا یکی از همسران خشایارشا به شکرانه رسیدن به کهنسالی 14 نفر از ایرانیان را قربانی کرد. همچنین در تواریخ هرودوتوس اشاره شده که:
"پس از جلب عنایت رود با این آیین و مراسمی دیگر به " نٌه راه" در سرزمین ادونی ها رسیدند و از پل هایی که روی استروما زده شده بود گذشتند. وقتی شنیدند انجا "نه راه" نام دارد ، ۹ نه دختر و پسر محلی را گرفتند و همانجا زنده دفن کردند. زنده به گور کردن انسان ها از رسوم ایرانیان است"
تواریخ هرودوت-مجلد هفتم، بند 114
می توانید به لینک زیر هم مراجعه فرمایید.
متن لینک

نقل قول  
Aristoteles
Member
هموطن گرامی siawash110
ای کاش شما سخن خودتان در همین صفحه را بکار میبستید و از توهین و سیاهنمایی درباره ایرانی ها خودداری میکردید ، بله هیچ ملتی بی عیب نیست ، البته حالا که دیوار ایران از همه کوتاه تر است و همه دشمنان ایران در حال سیاهنمایی و بدگویی و حتی انکار تاریخ ایران اند شما هم از این فضا استفاده میکنید و از تاریخ ما عیب جویی میکنید که البته آنگونه هم نیست که شما آنرا توصیف میکنید، آریایی ها هیچ کدام از ملتهای فلات ایران را نکشتند و ما از دید ژنتیکی هنوز هم ایلامی و لولوبی و کاسی و کاسپی و اورارتویی و مادی و .. هستیم ، آریایی ها تنها گویش خود را در این سرزمین فرا گستردند، و در ضمن در آنروزگار که ملتهای دیگر برده داری و آیین قزبانی کردن انسانها را داشتند ، هیچگاه در تاریخ ما "رسم قربانی کردن انسان " نبوده است ، و حتی بگفته تاریخنویسان یونانی و یهودی (در تورات ) رفتار پادشاهان ایرانی با ملتهای مغلوب در آنزمان و نسبت به رفتارهای آنزمان بهتر و انسانی تر بوده است ،اگر شما بگفته خودتان همه جهان را وطن خود میدانید باشد چه نیکو ، پس در اینصورت چرا گیر داده ایید به عیب جویی از ایران ؟ همین به اصطلاح دمکراسی آتن یونانی در آنزمان تشکیل شده بوده از اقلیتی برده دار و اکثریت بردگانی که حتی انسان هم بشمار نمی آمدند و با آنها از حیوان هم بدتر رفتار میشده است ،
نقل قول  
siawash110
Member
لولوبیان ( لولوبی) قومی باستانی در ایران بودند که از حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد ( قبل از هجوم آریایی ها به ایران ) در سرزمینی واقع در آذربایجان و قسمتهایی از کردستان سکونت داشتند و بیش از دو هزار سال در این نواحی زیستند. آنها نخستین گروه قومی بودند که در هزاره چهارم پیش از میلاد در فلات ایران ساکن بودند . . . قبل از ورود مادها ( آریایی ) اقوامی در ایران بودند به نام : گوتی‌ها، لولوبی‌ها، کاسی‌ها و هوری‌ها . . .آریایی ها آنها را کشتند و فلات ایران را فتوحات کردند ! ! ! ! ! ! !
نقل قول  
siawash110
Member
من ، اهل یونان یا آتن نیستم . من شهروند جهانم ( سقراط )
نقل قول  
siawash110
Member
البته نکات خوب زیادی در میان ایرانیان وجود داشته ( که شما به آن اشاره فرمودید ) ولی خوب . . . اعدام صد هزار نفر از طرفداران مزدک و مانی را هم داشته ایم !!! اعدام بزرگمهر و امیر کبیر را هم داشته ایم . . . . گروه آدم خوارهای شاه عباس را هم داشته ایم !!! کور کردن و کشتن اولاد ذکور توسط پادشاهان صفویه را هم داشته ایم . . زنده به گور کردن زنان دربار توسط شاه صفوی را هم داشته ایم . . . به زیر پای فیل انداختن پادشاه نعمان که حاضر نشده دخترش را به شاه ایران بدهد را هم داشته ایم . . . از شانه های عربها ریسمان رد کردن هم داشته ایم ( شاپور ذوالاکتاف ) مستعمره کردن یمن ( تنها نقطه سرسبز عربستان ) را هم داشته ایم . . .

در کل : حمله ما به سایر کشورها نامش فتح و فتوحات و کشورگشایی است

حمله آنها به ما نامش تجاوز و قتل و غارت است . . . بحث بر سر بعد از فتح نیست که چه کسی خوب بوده و چه کسی بد . . بحث بر سر این است که حکومت ها با چه مجوز و منطقی وقتی قدرتمند می شوند به خاک سایر کشورها حمله و یا تجاوز کرده آنجا را به قول شما فتوحات می کنند ! ! ! ! !
نقل قول  
siderella
Member
من وقتی در باب گذشته ‏ایران تأمل می‌کنم، از این که ایرانی‌ها دنیا را به نام دین یا به نام آزادی،به آتش و خون نکشیده‌اند،
از این که مردم سرزمین‌های فتح شده را قتل عام نکرده‌اند و دشمنان خود راگروه گروه به اسارت نبرده‌اند،
از این که در روزگار قدیم یونانی‌های مطرود را پناه داده‌اند؛ ارامنه را در داخل خانه ‏خویش پذیرفته‌اند؛
جهودان و پیغمبرانشان را از اسارت بابل نجات داده‌اند؛‌

ازین که در قرنهای گذشته جنگ صلیبی بر ضد دنیا راه نینداخته‌اند و محکمه ‏تفتیش عقاید درست نکرده‌اند؛
از این که ماجرای سن بارتلمی نداشته‌اند و با گیوتین سرهای مخالفان را درو نکرده‌اند؛
ازین که جنگ گلادیاتورها و بازی‌های خونین با گاو خشم‌آگین را وسیله ‏تفریح نشمرده‌اند؛
ازین که سرخ‌پوست‌ها را ریشه‌کن نکرده‌اند و بوئرها را به نابودی نکشانیده‌اند؛
از این که برای آزار مخالفان، ماشین‌های شیطانی شکنجه اختراع نکرده‌اند
و اگر هم بعضی عقوبت‌های هولناک در بین مجازات‌های عهد ساسانیان بوده است، آن را همواره به چشم یک پدیده ‏اهریمنی نگریسته‌‌اند؛ و ازین که روی هم رفته ایرانی‌ها به اندازه ‏سایر اقوام کهنسال دنیا نقطه ‏ضعف اخلاقی نشان نداده‌اند،
احساس آرامش و غرور می‌کنم.

دکتر عبدالحسین زرین کوب
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You