Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

یک سال در میان ایرانیان

نویسنده:
.
ادوارد براون از ایرانشناسان به نام انگلیسی است که در سال 1862 بدنیا آمد و در سال 1925 از دنیا رفت و مهم ترین کتابی هم که درباره ی ایران نوشته تاریخ ادبیات ایران است. براون به خاطر تسلط به زبان فارسی و شناخت ادبیات و فلسفه ی اسلامی و اصول باورهای زرتشتی و بابی با نخبگان روشنفکری ارتباط داشت که تا زمان مشروطه و پس از آن هم ادامه پیدا می کرد.

کتاب «یکسال در میان ایرانیان» حاصل سفر براون است که در سال 1887 یعنی حدود 9 سال پیش از انقلاب مشروطه به ایران آمد. طبق گفته ی خودش پیش از این سفر فارسی را خیلی خوب صحبت می کرده و شرح گفتگویی ها را هم که در این سفرنامه نوشته معلوم می کند که شناخت او اززبان ما خیلی بیشتر از گفتگوهای روزمره بوده است. مثلا در تهران از میرزااسدلله اصول فلسفه ی ملاهادی سبزواری را یاد می گیرد و در شیراز با دو پسر وصال شیرازی به گفتگوی ادبی می نشیند.

دوستانی که سفرنامه ی دکتر پولاک اطریشی را خوانده باشند می دانند که در آنجا با ریزه کاری های رفتار و کارهای روزمره ی ایرانی های آن زمان آشنا می شویم. پولاک به خاطر شغلش با مردم عادی بسیار رفت و آمد داشت. براون برعکس به خاطر علاقه ای که به کارهای فکری داشت بیشتر با روشنفکران جامعه تماس داشته است. روشنفکر را اینجا به معنی کسی بکار می برم که کار فکری می کرده است. البته نوشته ی براون هم از جزئیات خالی نیست و از رسم و رسومی که دیده برایمان می گوید. و اتفاقا چون با زرتشتیان هم زیاد رفت و آمد داشته از رسم و رسوم و روحیه ی آنها بسیار می نویسد.
براون پیش از آمدنش به ایران کتاب کنت گوبینو را درباره ی جنبش بابیه در سالهای 1850 خوانده بود و نوشته اش نشان می دهد که علاقه و کنجکاوی زیادی برای دانستن بیشتر درباره ی جنبش بابی داشته است. براون زمانی به ایران آمده بود که اولا جنبش بابیه سرکوب شده بود و دوم اینکه خود بابیه هم دو دسته شده بودند که عده ی کمی پیرو صبح ازل در قبرس بودند و بیشترشان پیرو بها در عکا در فلسطین. این پیروانشان در ایران نمی توانستند عقیده ی خودشان را آشکار کنند و نوشته ی براون نشان می دهد که تشکیلات مخفی داشته اند و او از شهر به شهر که می رفته با معرفی نامه ی آنها می توانسته با روشنفکران بابی آن شهر به گفتگو بنشیند.

حق تکثیر :
ت‍ه‍ران‌ : نشر اخ‍ت‍ران‌ ‏‫، ۱۳۸۷.

» کتابناکهای مرتبط:
نیوتون و فیزیک کلاسیک : قدم اول
سزان، معمار هنر نقاشی
سفرنامه ماژلان

آگهی
نسخه ها
4.4 / 5
با 51 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۸۹/۱۱/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
Hshir8241
Member
بخشی از زندگینامه ی عیسی صدیق سومین رییس دانشگاه تهران در ارتباط با ادوارد براون هست که خواندن آن خالی از لطف نیست. در این کتاب عیسی صدیق از بزرگی و اصالت شخصیت این فرد ومیزان علاقه اش به فرهنگ ایران بسیار نوشته است
نقل قول  
el danize
Member
باسلام
کتاب یکسال در میان ایرانیان توسط دو مترجم به نام های "ذبیح الله منصوری" و "مانی صالحی علامه" ترجمه گردیده است. این کتاب سفرنامه ای است از "ادوارد براون". او در زمان ناصر الدین شاه به ایران سفر کرد و با بیانی شیوا به ذکر مکان های دیدنی ایران می پردازد.ادوارد براون در رشته طب در دانشگاه کمبریج تحصیل کرده بود و علاقه وافری به ایران داشت.
ذکر مناظر دیدنی طول سفر و بیان اتفاقات آن، خواننده را به آن زمان می برد. گویی خواننده در تاریخ قدم می زند. در کوچه پس کوچه های ایران قدیم با مردمان قدیمی اش همدم می شود و با آنها سخن می گوید. با حاکمان شهرها و بزرگان روستاها و روستائیان سخن می گوید و با آنها هم سفره می گردد. خواننده با ادوارد براون همسفر می گردد و قدم به قدم با غذاهای محلی هر نقطه از ایران آشنا می شود.
ادوارد براون در این کتاب علاوه بر شرح سفر خود از بحث های فلسفی که با عده ای از اهل فن آن زمان در ایران داشته است نیز سخن می گوید. پس از عبور از شهرهای تبریز٬ تهران و اصفهان به شیراز می رسد. توصیف نحوه سفر و مشقات جاده های حدود صد سال پیش به همراه چاپارخانه ها و مهمان خانه های آن زمان به بیان شیرین خود جالب توجه است...
نقل قول  
سوها 1354
Member
کتاب بسیار خوب و مفیدی است و اطلاعات جالبی هم در خصوص بهاییان ایران ارایه میکنه ... توصیه میکنم حتما پیدا کردین بخرین و بخونین
نقل قول  
یک نمونه هم با ترجمه ذبیح الله منصوری هست
نقل قول  
ممنون و تشکر اگه می شد پس از مدت یک ماهه به آدرس الکتریکی نقطه نظر خواسته می شد بهتر بود تا با مطالعه کتاب دیدگاه دیگران را بهتر ببینیم
نقل قول  
poe
Member
کمتر انسانی همانند استاد براون این چنین سرگشته و حیران و شیدای آموختن بود.او مردی بزرگ ؛نه تنها در تاریخ سرزمین خود و سرزمین ما؛بلکه مردی بزرگ در سراسر جهان بود؛هست و خواهد بود.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You