Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

گزارشی از خودکشی صادق هدایت

این متن به صورت کامل بدون اضافه یا کم و کاست از روی کتاب "یاد صادق هدایت" به کوشش " علی دهباشی" تایپ شده است.

صادق هدایت در سال ۱۹۲۸ اقدام به خودکشی در رود مارن کرد، لیکن یک قایق ماهیگیری او را نجات داد. در همین دوران در پاریس با دختری به نام ترز دوست بود. صادق در مورد خودکشی‌اش به برادرش محمود می‌نویسد: «یک دیوانگی کردم به خیر گذشت.» ادعا شده‌است که راجع به خودکشی نخستش توضیحی به هیچ‌کس نداده‌است. اما م. فرزانه سال‌ها بعد از زبان هدایت (سال‌ها بعد از خودکشی اولش) نقل می‌کند که علت خودکشی مسائل عاطفی بوده‌است.
نخستین نمونه‌های داستان‌های کوتاه هدایت در همان سال خودکشی‌اش صورت گرفت. نمایشنامهٔ «پروین دختر ساسان» و داستان کوتاه «مادلن» را در همین دوران نوشته‌است. پس از خودکشی نیز داستان معروف «زنده به گور» و «اسیر فرانسوی» و رسالهٔ طنزآمیز «البعثة الاسلامیه الی بلاد الافرنجیه» را نوشت.
در سال ۱۳۲۰ هدایت در دانشکدهٔ هنرهای زیبا با سمت مترجم استخدام شد. با اشغال ایران به دست متفقین و باز شدن فضای سیاسی بوف کور به صورت پاورقی در روزنامهٔ ایران به‌صورت سانسورشده به چاپ رسید. در سال ۱۳۲۱ مجموعهٔ سگ ولگرد را انتشار داده، ترجمه‌هایی از شهرستان‌های ایران گزارش گمان‌شکن و یادگار جاماسپ از پهلوی به فارسی صورت داد. بعد از ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ و پایان جنگ جهانی دوم انتقادهای اجتماعی صادق هدایت شدت می‌گیرد. داستان بلند حاجی‌آقا داستان کوتاه «آب زندگی» و مجموعهٔ ولنگاری که همه مضامین اجتماعی دارند در این دوران به چاپ رسیدند. علاوه بر این فعالیت‌ها هدایت به نوشتن مقاله‌های نقد ادبی و ترجمهٔ آثاری از کافکا نیز پرداخت و در نشریه‌های مختلف به چاپ رساند. چند اثر دیگر پهلوی را هم ترجمه کرد. در سال ۱۳۲۴ هدایت سفری به تاشکند داشت و در انجمن فرهنگی ایران و شوروی از او تقدیر شد.
در این دوران بسیاری از رفقای هدایت از جمله علوی و عبدالحسین نوشین به حزب توده پیوسته بودند و در مجموع نشست و برخاست وی با توده‌ای‌ها بیشتر شده بود و حتی مقالاتی در روزنامهٔ مردم که ارگان حزب توده بود با نام مستعار به چاپ رساند. لیکن علی‌رغم اصرار سردمداران حزب هرگز به حزب توده نپیوست.
پس از پایان جنگ و پیش‌آمدن مسائل آذربایجان هدایت از توده‌ای‌ها هم سرخورده شد و بیش از پیش به شرایط بدبین شد.بدبینی او به شرایط در نامه‌هایی که به جمال‌زاده و شهیدنورایی نوشته‌است، دیده می‌شود.
در سال ۱۳۲۶ به نوشتن توپ مرواری پرداخت اما این اثر تا پس از مرگش به چاپ نرسید. معروف‌ترین نام مستعار او که توپ مرواری هم تحت آن منتشر شد هادی صداقت است. در ۱۳۲۷ مقالهٔ «پیام کافکا» به صورت مقدمه‌ای بر کتاب گروه محکومین نوشتهٔ کافکا و ترجمهٔ حسن قائمیان نوشت. در سال ۱۳۲۹ با همکاری حسن قائمیان داستان «مسخ» کافکا را ترجمه کرد و در مجلهٔ سخن انتشار داد. در ۱۲ آذر همان سال با گرفتن گواهی پزشکی (برای اخذ روادید) و فروختن کتابهایش به فرانسه رفت. در طول اقامت در فرانسه سفری به هامبورگ داشت و نیز سعی کرد به لندن برود که موفق نشد. سرانجام در ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ در آپارتمان اجاره‌ای‌اش در پاریس با گاز خودکشی کرد. او نخستین نویسنده و ادیب ایرانی محسوب می‌شود که خودکشی کرده است. وی چند روز قبل از انتحار بسیاری از داستان‌های چاپ‌نشده‌اش را نابود کرده بود. هدایت را در قبرستان پرلاشز به خاک سپردند. مراسم خاکسپاری‌اش با حضور عده‌ای قلیل از ایرانیان و فرانسویان صورت گرفت.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: ث‍ال‍ث‌، ۱۳۸۰

» کتابناکهای مرتبط:
شاهنامه، روایت ماندگار
جواهر الاسرار و زواهر الانوار: شرح مثنوی معنوی (جلد اول)
زنان سخنور: از یک‌ هزار سال پیش تا امروز به زبان پارسی سخن گفته‌اند (جلد دوم: از حرف ف تا حرف ی)

نسخه ها
4.3 / 5
با 483 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 45
۱۳۸۸/۰۳/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
صادق هدایت (زادهٔ ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ برابر با ۱۷ فوریهٔ ۱۹۰۳ در تهران - درگذشتهٔ ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ برابر با ۹ آوریل ۱۹۵۱ در آپارتمان اجاره‌ای مکرر، خیابان شامپیونه، پاریس) نویسنده، داستان‌نویس، مترجم و روشنفکر ایرانی بود.[۳]

هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران و روشنفکری برجسته بود. بسیاری از محققان، رمانِ «بوف کور» او را، مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند.[۴][۵][۶] هرچند شهرت عام هدایت نویسندگی است، اما آثاری از نویسندگانی بزرگ را نظیر ژان پل سارتر، فرانتس کافکا و آنتون چخوف نیز ترجمه کرده‌است. حجم آثار و مقالات نوشته شده دربارهٔ نوشته‌ها، نوع زندگی و خودکشی صادق هدایت بیان‌گر تأثیر ژرف او بر جریان روشنفکری ایران است.[۷]

صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. آرامگاه وی در گورستان پرلاشز، قطعهٔ ۸۵، در پاریس واقع است.
نقل قول  
hermes7khate
Member
هرقدر هم که یه عده به هر دلیلی مخالف کتاباش باشن همیشه کسانی پیدا می شن که ارزش کارهای هنریشو درک کنن.قضاوت راجع به خودکشی صادق هدایت به عهده ی من و شما نیست.بنابراین نمی تونیم با اطمینان بگیم که یه پایان اسطوره ایه یا بلعکس،اسمشو خودکشی احمقانه بزاریم.
نقل قول  
nafasss 007
Member
صادق هدایت بیشتر از همه مردم دورانش می فهمید و وقتی بیشتر بفهمی در مقابل کسی حرف های زیاده ی تورو درک نکنه.. این بزرگترین درد یک انسان هستش......
حق یک مرد مثل صادق هدایت نیست که فروش کتاب هاش ممنوع بشه در نمایشگاه کتاب.................................امیدوارم مرگ منزوی اون باعث نشه هم نسلان من و نسل های اینده از خواندن یک کتاب های با ارزش دهه های گذشته محروم بشن.......................................................
نقل قول  
217916
Member
نمیتونم بگم تمام نوشته هاشو کامل میفهمم ولی خیلی هاشو درک میکنم انگار از ته دل من گفته مثلا کتاب زنده به گور دوستش دارم و خودکشیش هم اصلا برام مهم نیست
نقل قول  
hanieh
مدير ارشد

نقل قول:
خودکشی هدایت مهم است نه آنقدر که شخصیت خود هدایت و داستانهایش را به حاشیه براند


دقیقا
نقل قول  
oveys77
Member
راستی یادم رفت بگم اینم که دانلود نمیشه
نقل قول  
oveys77
Member
من طوری شده که از هرچی انتقاد کنم یه جورایی سرم میاد
واین بار هم میگم
خودکشی کار آدم ضعیفه کسی که نمیتونه و توانایی رویارویی با مشکلی که با ههاش روبه رو شده رو نداره
یه چیز دیگه مگه کسی از ائمه درد و رنج چه روحی چه جسمی رو تحمل کردن هیچکس بیشتر ازونا درپیر غم کمبود و عقب موندگی های زندگی بقیه بودن مسلما نه.
ولی
به قول شاعر میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است
نقل قول  
خودکشی آخرین دریچه ی امید برای رهایی از رنجها و رسیدن به آرامشی بی مانند است.
نقل قول  
Saddist
Member
خب

صادقِ هدایت مردِ بزرگی بود.
حرفهای مهمّی زد.

مثلِ یک نمایشنامه .. با پایانی تراژیک

خودکشی .. اما ..

فقط و فقط یکجور پایان برای اون نمایشنامه به حساب میامد

اگر هدایت .. این کار رو نمیکرد و ادامه میداد! .. شاید پیرمردی میشد و در کنجی .. در بدنامی از دنیا میرفت ..

هیچ اسطوره ای ساخته نمیشد

اما صادق این رو خوب میدونست

خودکشی میتونه .. طنینِ آخرین سخن رو تا ابد در گوشِ بازماندگان جاری کنه!

خودکشی یکجور شوک برای بقیه ست

اتفاقاً خیلی هم خوب جواب میده

...

حالا نرید خودکشی کنید!
نقل قول  
taha1
Member
خودکشی هدایت مهم است نه آنقدر که شخصیت خود هدایت و داستانهایش را به حاشیه براند.


نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You