رسته‌ها

تاریخ ثعالبی: غرراخبار ملوک الفرس و سیرهم

تاریخ ثعالبی: غرراخبار ملوک الفرس و سیرهم
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 84 رای
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 84 رای
همراه با مقدمه زتنبرگ و دیباچه مجتبی مینوی

ابومنصور عبدالملک بن محمد بن اسماعیل ثعالبی نیشابوری(350-430 هجری قمری) شاعر تازی‌گوی، نویسنده و تاریخ‌نگار ایرانی‌است. کتاب او که به زبان عربی‌است و غرر اخبار ملوک‌الفرس و سیرهم یا تاریخ ثعالبی نام دارد از منبع‌های ارزشمند درباره‌ی تاریخ ایران باستان می‌باشد. کتاب تاریخ او در چهار جلد بوده که تنها دو جلد نخستین آن امروزه به جای مانده‌است. وی همزمان با فرمانروایی قابوس وشمگیر می‌زیسته‌است.
او زاده و درگذشته‌ی نیشابور بوده و شاگردی ابوبکر خوارزمی را نموده‌است. همچنین ابوالفضل بیهقی و نورالدین باخرزی از شاگردان او بوده‌اند. او نوشته‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف -تاریخ، زبان، بلاغت، سیاست و...- دارد و بیشتر ناماوری‌اش را نیز در گرو گردآوری قطعه‌های ادبی از نویسندگان گونه‌گون است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
mahdi214
آپلود شده توسط: mahdi214
۱۳۸۹/۱۱/۲۶
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
661
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ ثعالبی: غرراخبار ملوک الفرس و سیرهم

تعداد دیدگاه‌ها:
5
بسیار کتاب زیبایست که به شیوه خلاصه نگاری و بیان نکات مسائل تاریخ اساطیری و پهلوانی و پادشاهی ایران را بیان می کندو چه ترجمه شیرینی دارد و امیدوارم همه بخوانند. با تشکر از مدیریت سایت.
در کتاب ایین امده است پایگاه مردم در روزگار جمشید بر سال عمر بود در روزگار ضحاک بر مالداری وثروت بود در روزگار کیکاوس برتری برخرد و حکمت بود در روزگار کیخسرو بر دلیری وشایستگی بود کیقباد: بگویید مردم ان اندازه شراب بنوشند که بر شکار شیر توانا شوند ولی نه چندان که از نوشیدن ان به حالی درایند که کلاغ ها چشمانشان را بیرون اورند کیخسرو : افت هایی که بر ابادیها رسد از این سه دسته بیرون نیست : خشکسالی همه جایی ، جنگ های مرگ اور و بیماری های همه گیر ... وقحط وخشکسالی سخت ترین انهاست اردشیر بابکان بدترین شاهان ان که بی گناه از او بهراسد کشتن از کشتن ها می کاهد موبد به شاه بهرام ساسانی ای شاه ایا نمی دانی که تو به خداوند وابسته ای وپس از ان وابسته به مردمی ؟ تو شاه کسانی هستی که از تو پیرویی می کنند و خدمتگزار تو هستند اگر بخواهی در فرمانرواییت انها را با بد رفتاری از خود برانی وبا تند خواییت انان را هراس افکنی و با رفتار خشن بددلی در انان فراهم کنی خود را به تنها ماندن و وحشت داشتن نویده بده وبی نوایی خود در نظر ار
دنبال کتاب تاریخ امم و ملوک میگشتم که این کتاب رو پیدا کردم به نظرم باید کتاب خوبی باشه.
سلام اگه لطف کنید کتاب تاریخ هرودوت رو هم برای دانلود بگذارید ممنون میشم خیلی دنبال این کتاب می گردم
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.