Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

سهم من (بخش دوم)

نویسنده:
این کتاب به دلیل حجم بالا به دو بخش تقسیم شده که میتوانید بخش اول را از اینجا دریافت کنید
"سهم من" سرگذشت تراژیک زنی است که سهمش از زندگی، قربانی شدن در مسلخ باورهای سنتی نسل اول (والدین)، پرداخت هزینة خواسته ها و ایده آل های روشنفکری و مدرن نسل دوم (شوهرش) و بالاخره سوختن و ساختن با تعصبات نسل سوم (فرزندان خود) بوده است. در این میان، هرچند پرداخت هزینه برای فعالیت سیاسی و روشنفکری از حیث اهداف مترقی که دارد، قابل قیاس با پرداخت هزینه برای باورهای سنتی و تعصبات خانوادگی نیست، اما بهرحال در این رمان سرگذشت زنی بازگو می شود که به قول خودش " انگار هرگز وجود نداشته، حقی نداشته، برای خودش زندگی نکرده و حق انتخاب و تصمیم گیری نداشته و ... ".
نویسنده سعی دارد با به تصویر کشیدن زندگی این زن(معصومه) نشان دهد که در عین حال که سنت با نگاه خاص خود به نظام خانواده مشکلاتی را بر یک دختر یا زن تحمیل می کند، مدرنیسم نیز در قالب جریان روشنفکری و حتی با هدف حل این مشکلات، خود یکسری مسائل و مشکلات دیگری را در نظام و الگوی خانواده و زناشویی به ارمغان می آورد. تحت فضای سنتی حاکم، معصومه حق ندارد عشق معصومانه و پاک خود را نسبت به پسری که دوستش دارد(سعید) نشان دهد و در نهایت هم به او نمی رسد. در حالی که برادرش(احمد) براحتی می تواند حتی با یک زن بدکاره ارتباط نامشروع داشته باشد، بدون اینکه مورد نکوهش و سرزنش پدر و مادر و برادر بزرگش قرار گیرد. تحت همین شرایط این برادران معصومه هستند که تعیین می کنند او چه وقت و با چه کسی ازدواج کند و بنابراین جایگاهی برای علاقه و عشق به عنوان یکی از الزامات اساسی در یک ازدواج، قائل نیستند. این فضای سنتی حاکم در خانواده به همان قدر که به دختر ضعف و تسلیم پذیری را تجویز می کند، به پسر خانواده اجازة قلدری و حتی قیمومیت خواهر را می دهد.

حق تکثیر :
ت‍ه‍ران‌ : نشر روزب‍ه‍ان‌ ‏‫‏‏، ۱۳۸۸.

» کتابناکهای مرتبط:
عکاس
سپیده عشق
مارکسیسم لنینیسم به زبان ساده

نسخه ها
4.4 / 5
با 299 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 7
۱۳۸۸/۰۲/۱۶


پاسخنگارش دیدگاه
fafazib
Member
وقتی نمیشه دانلود کرد، چه جوری شما ها نظر میدین؟
نقل قول  
papik
Member
بد نبود!! به هیچ وجه با "پدر آن دیگری" قابل مقایسه نیست.
نقل قول  
sohazandof
Member
هنوز نخونده ام اميدوارم جالب باشه
نقل قول  
SAYE13
Member
خیلی خوب بود .بهتر میتونم اطرافمو ببیم! از خیلی جهات یکیش دنیای زنانگیه خیلی از تصوراتمو اصلاح کرد .در کل نویسنده همه ی سعی و تجربشو به کار گرفته تا یه چیزایی رو حتی سر بسته برسونه.جای آفرین داره.
نقل قول  
azarmifar
Member
بخش اولش رو هم لینک کنید، لطفا.
نقل قول  
googool
Member
ولی کتاب پدر آن دیگری پرینوش صنیعی واقعا یک چیز دیگه اس...
نقل قول  
honey
Member
هنوزم این مسایل هست
کتاب شب سرابم بکذارید
ممنون
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You