Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی خرید کتاب زبان دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

تأملی درباره ایران


جواد طباطبایی و پروژهٔ فکری او در سال‌های اخیر –با توجه به تغییر سمت‌وسوی فکری بسیاری از افراد تعقیب‌کنندهٔ مسائل سیاسی در ایران (از توجه به وجوه بیرونی امور سیاسی و بینش سیاست‌زده، به رجوع به مبانی فکری بنیانی و فلسفی سیاست)- بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است.
در جست‌وجوی منطق شکست‌های پی‌درپی
جواد طباطبایی علت شکست‌های پی‌درپی جنبش تجددخواهی را فقدان اندیشه و نبود مفاهیم بنیادین در پس این تحولات می‌داند. از نظر او «شکست‌های پی‌درپی تحولات تاریخی و تجدد در ایران، صرف نظر از جنبه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تاریخی، ناشی از فقدان اندیشه‌ای منسجم و کمبود برخی مفاهیم بنیادینی است که بدون آن‌ها شالودهٔ هیچ دگرگونی تاریخی عمده‌ای استوار نخواهد شد.» او می‌کوشد تا با بازنگری در تاریخ ایران منطق درونی آن را بکاود و از این راه به تبیین راه‌های پیش رو بپردازد. آن گونه که او خود اشاره می‌کند، او «تاریخ‌نگار اندیشهٔ سیاسی در ایران نیست، بلکه حتا آنجا که به حوادث تاریخی اشاره می‌کند، به ورای تاریخ و لاجرم به منطق درونی اندیشه و برآمدن، بسط و زوال آن نظر دارد.»
تأمل فلسفی در تاریخ
از این منظر او برای تاریخ‌نویسی آگاهانه و همراه با تأملات فلسفی ارزش فراوانی قائل است. به زعم او «چنانکه تأمل فلسفی، پشتوانهٔ تدوین تاریخ، به عنوان مکان آگاهی ملی نباشد، تاریخ‌نویسی ممکن نخواهدشد.» و از این منظر عدم توجه به تاریخ را نشانهٔ واگذاری «خویشتن خویش» یک ملت می‌داند. «تاریخ، مکان پدیدار شدن آگاهی ملّی هر قومی و تاریخ نویسی مکان خودآگاهی است. این که قومی نوشتن تاریخ خود را به دیگران واگذار کند، جز به معنای واگذار کردن «خویشتن خویش» نمی‌تواند باشد.»
نظریهٔ انحطاط تاریخی ایران
با توجه به همین تأمل فلسفی در تاریخ است که طباطبایی، «تحول تاریخی ایران زمین و به تبع آن، تاریخ اندیشه در ایران را به دو دوران اساسی قدیم و جدید تقسیم» می‌کند. دوران قدیم ایران از بنیان‌گذاری شاهنشاهی هخامنشی شروع می‌شود و تا فراهم آمدن زمینه‌های فرمانروایی صفویان ادامه می‌یابد. این دوران خود به دو مرحلهٔ باستان و اسلامی تقسیم می‌گردد. اما دوران جدید با ظهور صفویان و حضور اولیهٔ ایران در روابط جهانی آغاز می‌گردد. «این تقسیم‌بندی تاریخی که دورهٔ جدید ایران را در رابطه با دنیای مدرن غرب می‌داند، مسألهٔ انحطاط تاریخی ایران و زوال اندیشه را به دنبال دارد؛ چرا که در آن مواجهه «وضعیت پرتعارض در افق مناسبات درونی وبیرونی ایران زمین پدیدار شد.»» «این دوره که حاصل «تعارض میان اندیشهٔ سنتی و سرشت مناسبات نوآیینی بود»، طباطبایی را به طرح «نظریهٔ انحطاط ایران» راهبر شده‌است.» طباطبایی «برای تبیین منطق درونی انحطاط ایران و زوال اندیشه در سرآغاز دوران جدید تاریخ ایران طباطبایی بنیان‌های فکری و پایه‌های معرفتی آن را مورد تأمل قرار می‌دهد.» و حاصل این تأمل تبیینی از چگونگی روال به انحطاط کشیده‌شدن اندیشه در ایران، پس از درخشش‌های اولیهٔ سده‌های نخست میانه‌است و بازنمایی منطق انحطاط تاریخی ایران، به تبع انحطاط اندیشه از این راه میسر می‌شود. «گرچه مقدمات انحطاط تاریخی، با پایان عصر زرین فرهنگ ایران در سدهٔ ششم فراهم آمده‌بود، اما با یورش مغولان، ایران در سراشیب هبوطی افتاد که تنها نخستین سدهٔ فرمانروایی صفویان –از شاه اسماعیل تا مرگ شاه عباس- توانست مانعی موقتی در برابر آن ایجاد کند.» او با تأمل در تاریخ اندیشهٔ سیاسی در اروپا نتیجه می‌گیرد که اندیشیدن به انحطاط و پرسش از آن مقدمهٔ بحث تجدد است. به نظر او «گذار از انحطاط تاریخی جز از مجرای اندیشیدن دربارهٔ آن امکان‌پذیر نخواهد شد.» به زعم او «فقدان مفهوم انحطاط در یک فرهنگ، نشانهٔ عدم انحطاط نیست، بلکه عین آن است.» تأمل در آثار تاریخی، اندیشهٔ سیاسی و ادبیات سدهٔ میانه در پروژهٔهٔ طباطبایی از زاویهٔ نگرش به انحطاط بازخوانی می‌گردند و نشانه‌های زوال در آن‌ها یکایک نشان داده‌می‌شوند. بدین سان توجه او به ادبیات، هم‌آهنگی خاص آن را با سیر انحطاط تاریخی برای طباطبایی روشن می‌کند و از این منظر او بدین نتیجه می‌رسد که: «لسان غیب حافظ واپسین تأمل در تقدیر تاریخی ایران و وجدان نگون‌بخت ایرانیان بود.»
حق تکثیر:ت‍هران: گستره‏‫ ، ۱۳۸۹

» کتابناکهای مرتبط:
جنبش زنان: فمینیسم
جامعه شناسی تاریخی و روابط بین الملل
زبان و اجتماعی شدن: کاربرد انسان شناسی زبان

آگهی
نسخه ها
4.3 / 5
با 48 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 7
۱۳۸۹/۱۰/۱۵


پاسخنگارش دیدگاه
sanazvijvij
Member
جناب آقای دکتر طباطبایی از دانشمندان و اندیشمندان خردمند تبریزی ایرانمان هستند. درود بر ایشان
نقل قول  
ALikiasari
Member
به نظر بنده با توجه به آثار اندیشمندان معاصر کمتر کسی را میتوان یافت که مانند استاد ملکیان دقت نظر داشته باشد.
آقای دکتر طباطبایی حرف جدیدی برای گفتن ندارن(البته قصد جسارت ندارم) ایشون خیلی تحت تأثیر هگل قرار دارن و نظریات ایشان را انعکاس میدن.
نقل قول  
0000000
Publisher
فردید را بهتر بشناسیم

http://kamtarin.com/?p=253

http://ketabnak.com/comment.php?dlid=17942

به ویکی پدیا هم میتوان مراجعه کرد..........


نقل قول  
0000000
Publisher
آقای رسولی عزیز
فکر نمی کنید در حق متفکران و روشنفکران این سرزمین کم لطفی میکنید که اسم فردیدرا در کنار نامی مثل طباطبایی آورده شود
این کجا و آن کجا
شاید به زودی اگه حوصله ای بود در خصوص فردید مقالاتی آپلود کنم
موفق باشید دوست من.........
نقل قول  
در ایران معاصر واقعاً تعداد متفکر ها کم است افراد زیادی در دوران کوتاهی نامی میشوند و زود میروند یا مردم تحت تاثیر روشن فکران هستند ؛ متفکر مثل دکتر احمد فردید و جواد طباطبایی و حسین نصر بسیار کم و ناچیز است.
نقل قول  
namdar335
Member
نوشته های جناب آقای دکتر طباطبایی بیش از آنکه مبتی بر تاریخ باشد تحت تاثیر فرا روایت های هگلی تاریخ بر رخدادها است . در حقیقت مواد تاریخی نوشته های ایشان ذهنیت تاریخی است نه تاریخ!!
نقل قول  
kooroshsiasi
Member
سلام به بینندگان عزیز این کامنت.این کتاب بسیار خوبی بود.به من خیلی کمک کرد.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You