خاطرات و تالمات دکتر محمد مصدق

نویسنده:
.
محمد مصدق (۲۶ خرداد ۱۲۶۱ - ۱۴ اسفند ۱۳۴۵) سیاست‌مدار، دولت‌مرد، چند دوره نمایندهٔ مجلس شورای ملی، و نخست‌وزیر ایران در سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ بود.
وی همچنین به عنوان معمار ملی شدن صنعت نفت ایران که زیر نفوذ بریتانیا (شرکت نفت ایران و انگلیس بعدها بریتیش پترولیوم بی پی) بود شناخته می‌شود.


» کتابناکهای مرتبط:
در کنار پدرم ; مصدق
خاطرات سیاسی محمدی ری شهری
خاطرات وزیر مختار: از عهدنامه ترکمنچای تا جنگ هرات

نسخه ها
PDF
حجم: 33 مگابایت
تعداد صفحات: 421
4.7 / 5
با 202 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 129
۱۳۸۹/۰۹/۲۹


پاسخنگارش دیدگاه
Zeinabstt
Member
باید بخونمش حتما
نقل قول  
dehghan iran
Member
اسکن بهتری از این کتاب در دست من است ادمین محترم برای دریافت و جایگزینی لطفاً با من تماس بگیرید.
نقل قول  
13440410
Member
اصلاح غلط تایپی : 1 ـ « دشمن » آمیزه یی از « دش » و « من » است ، به معنی « بد اندیش » ، کسی که کینه دیگری را در دل دارد و می کوشد به او آسیب برساند ....
نقل قول  
13440410
Member
اصلاح غلط تایپی : 1 ـ « دشمن » آمیزه یی از « دش » و « من » است ، به معنی « بد اندیش » ، کسی که کینه دیگری را در دل دارد و می کوشد به او آسیب برساند ....
نقل قول  
13440410
Member
[b]'kaydan':
"تعریف دشمن یا دشمنان در نظام های تک قطبی"
شاید یکی از بزرگترین معضلات فرهنگ سیاسی جامعه ایرانی همانا ورود واژه ای مبهم و نامفهوم ((دشمن)) است که .......


1 ـ « دشمن م آمیزه یی از « دش » و « من » است ، به معنی « بد اندیش » ، کسی که کینه دیگری را در دل دارد و به او آسیب برساند . این واژه به گواهی شاهنامه فردوسی ّ بیش از هزار سال پیش در ادبیات سیاسی کاربرد داشته و در عمل سیاسی نیز بسی بیش از امروز ساری و جاری بوده است . به هر رو ، دشمن با « منتقد / ناقد » ، « مخالف » و « رقیب » فرق دارد ولی هنوز در کشاکش جریان های سیاسی حتا در رویارویی با گفتار « هر کس چون ما نمی اندیشد » ، به وفور یافت می شود . 2 ـ ارزیابی مدعای گذر از مرده ریگ دوگانه اندیشانه « اهوره / اهریمنی » ، با بررسی گفتار مدعیان در باره تازش تازیان ، دین اسلام ، جنبش چپ ، حزب توده ، نواندیشی دینی ، جمهوری اسلامی و .... کار دشواری نیست اما سودمندی اش محل تردید است !
نقل قول  
kaydan
Member
دوستان آیا نسخه الکترونیک این کتاب در اینترنت موجود است؟

دکتر مصدق و رسیدگی فرجامی در دیوان کشور
بکوشش: سرهنگ جلیل بزرگمهر
نقل قول  
هیرکان
Member
حمایت میکردند و می کنند؟

این یک دفاع محدود بوده و است.

رفقا از زنده یاد مصدق تا هنگامی حمایت می کردند که نظام سرنگون شده و دولتی ضعیف و گرفتار اغتشاش توسط مصدق ایجاد و پس از مدتی بلوا و ناآرامی رفقای چپی قدرت را بدست بگیرند و این سناریویی است که در لهستان پس از پایان جنگ جهانی دوم و برخی کشور های اروپای شرقی تکرار شد.

در نهایت به دلیل ناتوانی در اداره کشور و تحریک قدرت های غربی به ایجاد آشوب نه از بابت دلنگرانی از سرنوشت آزادی مردم ایران بلکه به دلیل منافع؛ رفقای حاکم بر سرنوشت ایران لز برادر بزرگ عاجزانه دعوت به عمل می آوردند که با ورود آرتش سرخ به یاری خلق های در زنجیر ایرانستان بشتابند و سناریوی افغانستان تکرار می شد.
نقل قول  
نمیدونم چرا توده ای ها و کلا چپ ها اینهمه از مصدق حمایت میکردند و می کنند؟ کسی میدونه؟
نقل قول  
هیرکان
Member
نباید فراموش کرد که در ایران ما فر ایزدی قدمتی کهن دارد و دارنده این فر گویا به احدی پاسخگو نبوده است.
نقل قول  
kaydan
Member
در نتیجه:
هرگونه انتقادی برپایه هر استدلال و شواهد و عدله ای بی فایده خواهد بود چون انچه که نزد این باورمندان پیش از طرح هر گونه انتقادی از جانب منتقد یا منتقدین اظهر من الشمس بوده، همانا دشمنی است نه چیزی دیگر.
حال تا زمانی که ارزشهای عقلانی جای خود را به امر قدسی سازی در جامعه بدهد هرگونه انتقادی بی فایده بوده و نتیجه ای جز قبول و پذیرش بی چون و چرای صفت"دشمن" نخواهد بود.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You