رسته‌ها

گفتگو با تاریخ: مصاحبه با کیانوری دبیر اول حزب توده

گفتگو با تاریخ: مصاحبه با کیانوری دبیر اول حزب توده
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 58 رای
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 58 رای
838 صفحه

کتاب «گفتگو با تاریخ» متن کامل مصاحبه با «نورالدین کیانوری» دبیراول حزب توده است. نیمه اول این کتاب، پیش از این با همین عنوان در سال 1376 توسط انتشارات نگره چاپ شده بود و با درگذشت کیانوری در سال 1378 دست‌اندرکاران مصاحبه موفق به اصلاح و رفع ابهام متن افزوده، نشدند.
اینک مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ضمن بازیابی نیمه دوم مصاحبه، آن را به همراه بخش پیشین در یک کتاب مستقل با همان عنوان منتشر کرده است. در ویرایش کتاب حاضر تغییر و اصلاح اندکی به شرح زیر به عمل آمده است : 1. در بخش پیشین تنها به اصلاح اغلاط چاپی بسنده شده است؛ 2. در بخش جدید توضیحات مختصری در پای بعضی صفحه‌ها افزوده شده است.
کیانوری در این کتاب گوشه هایی از خاطرات سالیان فعالیت خود را با آزادی باز گفته و از دیدگاه خود نقش برخی از شخصیتهای سیاسی تاریخ معاصر ایران را بررسی و برخی از دیدگاههای رایج در تاریخ نویسی ایران را نقد و تحلیل کرده است.
کیانوری از دوران جوانی که با گروه 53 نفر به زندان افتاد تا زمانی که عنوان دبیر اول حزب توده ایران را داشت از فعالان و رهبران برجسته حزب توده بوده است. کیانوری در سال 1322 به عضویت کمیته مرکزی انتخاب شد. در سال 1333 به شوروی گریخت و در سال 1357 به عنوان دبیر اول حزب توده ایران برگزیده شد و در زندگی سیاسی خود افت و خیزهای بسیاری را از سرگذرانده است.
اما چنان که از نظریات او پیدا است، فروپاشی شوروی و شکست حزب توده و نیز تحولات فکری و فرهنگی جهان در چند دهه اخیر تاثیر چندانی بر دیدگاه های او نگذاشته است و کیانوری هنوز هم با همان نگرش از همان منظری به تاریخ می نگرد که می توان از آن به عنوان نگرش سنتی - روسی چپ ایران و حزب توده در چند دهه گذشته یاد کرد.
به هر حال از آن روی که کیانوری در تاریخ چپ ایران یکی از برجسته ترین و پرسابقه ترین رهبران فعال است، در خاطرات و نظریات او بسیاری از حوادث و واقعیات ها بازگفته می شود و برخواننده است تا با دیده انتقادی، طلا را از مس بازشناسد.
این کتاب از یک مقدمه و چند فصل تشکیل شده که عناوین آن عبارتند از : تاریخ و تاریخ نویسی، قضایای حزب ایران، نقش بریتانیا در روی کار آوردن رضا خان، دوران پادشاهی محمد رضا، تدارک کودتا، غرب و غرب شناسی و آمریکا، نفوذ فرهنگی، سیاسی بیگانگان و جریان روشنفکری، اتحاد جماهیر شوروی و کمونیسم و سوسیالیسم، تاریخ و ضرورت مطالعه آن.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
838
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
mahdi214
mahdi214
1389/09/23

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی گفتگو با تاریخ: مصاحبه با کیانوری دبیر اول حزب توده

تعداد دیدگاه‌ها:
6
[quote='مرغ سحر2']خدا میداند این توده ای ها چه میزان به ایران خیانت ورزیده اند
جاهای که باید کاری میکردند،نکردند و جایی که نباید میکردند،میکردند[/quote]
دقیقا . کفه خیانتشان به کفه خدمتشان برتری دارد8-)
نسخه ی با کیفیت بهتر و کاملتر جایگزین شد.
خدا میداند این توده ای ها چه میزان به ایران خیانت ورزیده اند
جاهای که باید کاری میکردند،نکردند و جایی که نباید میکردند،میکردند
حالا ان شاءاله که متن کتاب نوشته خودش و بدون دستکاری باشه.
نور الدین کیانوری بیش از 15 سال است که فوت کرده است
گفتگو با تاریخ: مصاحبه با کیانوری دبیر اول حزب توده
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک