Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

مغازی: تاریخ جنگهای پیامبر (ص)

.
محمد بن عمر واقدی (مرگ ۲۰۷ یا ۲۰۹ هجری)یکی از برجسته‌ترین مورخین و سیره‌نویسان سدهٔ دوم و سوم هجری بود. او آگاهی گسترده‌ای دربارهٔ رخدادهای تاریخی داشته و بسیاری از تاریخنگاران از پژوهش‌های او بهره‌ها برده‌اند.
واقدی از موالی بود و در سال‌های پایانی فرمانروایی امویان زاده‌شد. در آینده به برمکیان پیوست. در روزگار مامون به قضاوت رسید. نوشته‌های او منبع اصلی بسیاری از تاریخ‌نویسان بوده‌است. اثر نامدار او که امروزه در دست نیست تاریخ کبیر نام داشته که طبری در نگارش تاریخش از آن بهره برده‌است. همچنین کتابی هم دربارهٔ صحابه و تابعین داشته که آن هم برجا نمانده‌است. تنها نوشتهٔ او که اکنون در دست است کتاب المغازی است.
گفته شده که او بردگانی داشته که وظیفه‌یشان نوشتن برای او بوده‌است. همچنین آورده‌اند که پس از مرگش از او ششصد قفسه کتاب برجای ماند.
واقدی در علم فقه نیز تبحر داشت. کاتب و منشی او، ابن سعد بغدادی، اطلاعاتی راجع به زندگی او برای ما به جای گذاشته است. مادر او نوهٔ یک تاجر و خواننده ایرانی در مدینه بود.
کتاب مغازی او که به تفصیل به تاریخ جنگهای پیامبر اسلام می پردازد، توسط دانشمند فرزانه، دکتر محمود مهدوى دامغانى به فارسی ترجمه شده است.
در این کتاب دربارۀ غزوه ها و جنگهای پیامبر مکرم اسلام به طور تفصیلی و مبسوط سخن رفته است. پیامبر بزرگوار از سال دوم هجرت یک سلسله جنگهای منظم و با هدف به قصد مسلمان کردن قبایل حجاز و دیگر نقاط عربستان به راه افکند که مهمترین آنها جنگ بدر، جنگ احد، جنگ احزاب، جنگ بنی نضیر، جنگ بنی قریظه، جنگ خیبر، فتح مکه، جنگ حنین است و چندین لشکرکشی بزرگ و کوچک دیگر که مشروح آنها را واقدی در این کتاب آورده است.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: م‍رک‍ز ن‍ش‍ر دان‍ش‍گ‍اه‍ی‌‏‫‏، ۱۳۸۸.

» کتابناکهای مرتبط:
قوم از یاد رفته: کاوشی درباره قوم صابئین مندائی
Ancient Egypt - A Very Short Introduction
تاریخ جهان

نسخه ها
4.5 / 5
با 102 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 12
۱۳۸۹/۰۹/۱۵


پاسخنگارش دیدگاه
iranmade
Member
اینکه تایپ شده است !
دوستان این کتاب اسکن نیست ، تایپ شده است و به کار پژوهش نمیاد.
کاش کتابناک آپلود کنندگان را موظف کنه که تایپی بودن کتاب رو بنویسن
نقل قول  
behzad59
Member
این فایل صوتی که گذاشتین که پی دی اف هست
نقل قول  
sohrabi77
Member
ار کار ارزنده شما سپاسگزارم.
نقل قول  
amirghorbani
Publisher
دوستان نیز می توانند کتاب « صحنه های تکان دهنده تاریخ اسلام » ، نوشته « محمد عبدا... عنان » و ترجمه « علی دوانی » را نیز که در این سایت وجود دارد دانلود کنید زیرا این کتاب نیز اطلاعات خوبی در باره ی تاریخ اسلام و جنگهای اسلام می دهد از قبیل : جنگهای صلیبی، جنگهای اندلس ، جنگهای سرزمین شهیدان اسلام و.......... کتاب بسیار جالب و مفیدی است خواندنش خالی از لطف نیست
نقل قول  
hasan202
Member
سلام
به نظر می رسد کتاب مرجعی در تاریخ اسلام باشد . من به این کتاب خیلی نیاز داشتم از اینکه این کتاب را پیدا کردم خیلی خوشحال هستم . با تشکر
نقل قول  
pooyande
Member
مدتها بود دنبال این کتاب بودم ولی نمی یافتم از این که با آپلود آن امکان دسترسی به آن را فراهم کردید سپاسگذارم. من این کتاب را نخوانده ام ولی از ارجاعات فراوانی که در کتاب های تاریخ به این کتاب شده است معلوم می شود که از منابع معتبر است.
نقل قول  
محمد764
Member
مغازی ازاولین کتابها درمورد تاریخ اسلام است ومنبع غیرقابل انکاری درپژوهشهای تاریخ اسلام است واینکارشماخودخدمت بزرگی به جامعه علمی کشوراست.تشکر
نقل قول  
تشکر و ممنون از زحمات
کتاب مغازی عالی و بسیار خوب بود نمیدونم در صورت نبودن شما از کجا کتاب را تهیه می کردم
نقل قول  
filis
Member
در واقع وی پی به اشتباهش برده بود.موضوع معروفی است.در هر حال یک بار اشتباه کرد که تاوانش را هم پس داد.
نقل قول  
filis
Member
سلام
نقل قول:
مگه زبیر بد نبود پس چه جوری که در کتاب گفته شدهکه حضرت محمد گفته" هر پیامبر را حواریانی است و حواری من زبیر است."

کی گفته زیبر بد بود؟؟
طلحه بد بود ولی زیبر یک بار اشتباه کرد اون هم بیشتر به خاطر پسرش بود در حین جنگ جمل هم از جنگ فرار کرد تا در آن شرکت نکند درواقع پشیمان شده بود ولی فرد یاز لشکر خودشان یا لشکر مقابل وی را کشت!
امام علی (ع) هم بر سر جنازه وی گریه کردند.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You