رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
از زبان داریوش
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 694 رای
نویسنده:
مترجم:
پرویز رجبی
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 694 رای
.
در سالهای 1933 و 1934، ضمن حفریات تخت جمشید، پایتخت امپراتوری پارس، در دیوار استحکامات، چندین هزار لوح گلی با متنهایی به خط میخی عیلامی به دست آمد. این لوح ها در زمان فرمانروایی داریوش بزرگ (522-486 پ.م.) نوشته شده و تاریخ آن ها سیزدهمین تا بیست و هشتمین سال فرمانروایی داریوش، یعنی از سال 509 تا494 پ.م . را برمیگیرد. این مجموعه بخش کوچکی است از بایگانی واقعی دیوان شاهی.
این لوح ها اطلاعات لازم را برای پاسخ به پرسشهای زیادی در اختیار ما قرار میدهد. اطلاعاتی نه تنها درباره مسائل دیوانی، بل درباره ی محیط، شیوه زیست و زندگی روزمره مردم، مزدها و اقدامات اجتماعی، موقعیت زن ، دین و آیین و رفتارهای مذهبی فرهنگی و همچنین جغرافیا و اقتصاد. مورخ به هنگام بررسی این سندها پیوسته شگفت زده در مییابد که امپراطوری ایران باستان تا چه حد سازمان یافته و از بسیاری جهات «مدرن» بوده است.
در این کتاب کوشیده شده تا بر اساس این اطلاعات و بررسی آنها و نیز تکیه بر منابع شناخته شده ی قبلی، به ویژه باتوجه به آخرین دست آوردهای پرارزش باستان شناسی، تصویر روشن تری از حیات امپراطوری بزرگ ایران، به ویژه در محدوده سال های 500 پ.م. به دست دهد و نگاه کاونده تری نیز به 200 سالی که حدودا از فرمانروایی هخامنشیان باقی مانده بود، انداخته شود. همچنین در این کتاب عکسهای گوناگون و سودمندی قرار داده شده.

«به دستور اهورا مزدا من چنینم که راستی را دوست دارم و از دروغ روی گردانم دوست ندارم که ناتوانی از حق کشی در رنج باشد همچنین دوست ندارم که به حقوق توانا به سبب کارهای ناتوان آسیب برسد آن جه را که درست است من دوست دارم من دوست برده دروغ نیستم من بد خشم نیستم حتی وقتی خشم مرا میانگیزاند آن را فرو مینشانم من سخت بر هوس خود فرمانروا هستم.»

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
tomos
آپلود شده توسط: tomos
۱۳۸۷/۱۱/۱۴
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
249
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی از زبان داریوش

تعداد دیدگاه‌ها:
47
این کتاب از نظر ارائه ی اطلاعات با جزئیات واقعا حرف ها برای گفتن دارد به صورتی که در رابطه با هر موضوعی که در کتاب گنجانده شده ، تصاویری هم به عنوان دلیل و برای اثبات آن موضوع ثبت گردیده.
متاسفانه خانم ماری کخ بعد از نگارش این کتاب پیرامون برخی از مباحث کتاب تغییر موضع داده و تجدید نظر کرده.
درود بر شما...
یکی که این کتاب رو کامل خونده خواهشا بگه که درون مایه نوشته های این کتاب قابل استناد و درست هست یا مثل کتب چاپی مذهبی جدید، قاطی میتولوژی و بزرگنمایی و دروغ و تحریف و هجو و کم و زیاد و تعریف و تمجیدهای الکی هست؟از اونجایی که خوندن کتاب ذهن آدم رو به سمت و سوی خاصی میکشه از این بابت نمیخوام ذهنم گول بخوره و جهت دار یکسویه بشه.در کل وقت گزاشتن برای خوندنش رو توصیه میکنید؟
دوستان متاسفانه یا چپ می‌زنند یا راست، یا «اسلام‌گرا»‌می‌شند یا «باستان‌گرا» و قائل به حد وسط هم نیستند.
«دو قرن سکوت» و غیره به مسئله‌ی گسترش اسلام در ایران پرداخته و نیازی به تکرار نیست ولی دوستانی که با خوندن نقل‌قول‌های دروغین از طرف کوروش و داریوش به وجد می‌آند لطفا همون کتاب‌های مورخین یونانی رو به دقت بخونین (چون خبری از کوروش در منابع ایرانی قدیم نیست تا زمان ابوریحان بیرونی!) و فقط به برجسته‌کردن تعریف و تمجیدها بسنده نکنین. در همون منابع به کرات به کشتار و بی‌رحمی‌ها شاهان هخامنشی هم پرداخته شده ولی ما عادت داریم که این قسمت‌ها رو تبلیغات ضدایرانی یونانی‌ها بدونیم ولی بخش تمجیدها رو واقعی!
نه دوستان گرامی، تاریخ رو اونطور که هست باید دید و شناخت نه با عوض کردنش بر اساس میل و باورهای خودمون و این که در نتیجه‌ی سیستم سیاسی که حاکم هست ناچارا به گذشته‌ی نه چندان شناخته‌شده‌ای پناه ببریم که دولت‌های غربی بر اساس منافع خود به ما خط میدند چه چیزهایی رو بپرستیم و چه چیزهایی رو لعن کنیم که البته در بین این همه درگیری و اغتشاش آنان به کار همیشگی خود مشغول باشند.
بپذیریم که در کنار عظمت و خدمات هخامنشیان، کشتار و غارت کشورهای دیگر هم رخ داده و اگر کشورگشایی‌های خود را موجه می‌دانیم به همان نسبت باید کشورگشایی‌های یونانیان، اعراب، مغولان و ترکان رو هم بپذیریم و یکی رو خوب و بقیه رو بد ندانیم.
اما در ارتباط با خود کتاب:
من یه نسخه از این کتاب رو در لینک دیگه‌ای به دست اوردم ولی متاسفانه پاراگراف‌ها و برخی صفحات به هم ریخته بود، مطمئن نیستم که نسخه‌ی اصلی به همین صورت بود یا کسی خواسته که مرتب‌ترش کنه و بدتر شده. امیدوارم که نسخه‌ی بهتری در دسترس قرار بگیره و اگه از طرف ناشر دیگری بهتره تا انتشارات کارنگ که در توضیحات این کتاب در این صفحه ذکر شده (ظاهرا باید متعلق به پورپیرار نامی باشد که معروف به ادعاهای بدون منبع هست).
بعد از عملیات انتحاری در یک مکان عمومی در کشور ما، جوانی را به جرم همدستی با انتحارکننده دستگیر کردند، او بشدت گریه میکرده .
راوی این حکایت میگه نزدیک رفتم و به آن جوان گفتم: آرام باش، چرا گریه میکنی؟ و ... .
در جوابم گفت:
دوستم که خودش را شهید کرد الان پیش پیامبر دارد انگور میخورد، و من پیش شما کفار هستم!!!!
مجیدخان شما برچه اساسی حرف میزنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خودت چقد مطمئنی که از روی حرص و قضاوت حق به جانب حرف نمیزنی؟؟؟؟؟؟ باوجود امثال شما ما نیاز به دشمن نداریم
متاسفانه کتاب قابل دانلود نیست اما دوستان برای دیدن انواع جنایاتی که در ذهن قابل تصور است و توسط داریوش کبیر انجام شده به کتیبه بیستون که توسط خود وی به نگارش درآمده مراجعه کنند
درود بر یگانه داریوش!افتخار ایران زمین!
در جواب دوستمان سعید فرید باید بگویم من هم زمانی به همه ی این ها شک داشتم .به فرض که همی تاریخ گذشته ی ایران دروغ باشد و آن رافقط مستشرقین غربی نوشته باشند. پس با یک تاریخ موهوم و مبهم ما باید اکنون از بدوی ترین انسان های روی کره ی خاکی می بودیم چه در اخلاق و چه در رفتار و شعر و ادبیات و پزشکی و ..... اگر میگویید که این همه از برکت اسلام است پس هر آنچه از حدیث و داستان وروایت و... از اسلام و امامان در مورد ایران باستان هست هم باید دروغ و ساخته خود ایرانیان باشد ودر آنها شک کنیم. ونیز درباره تاریخ بعد از اسلام ایران شک کنیم و نیز در باره همه ی ماهیت فرهنگی و خلاصه همه ی آنچه امروزه از دین و فرهنگ و اعتقاد و مذهب و .... داریم شک کنیم البته دلایل من در این مورد این است که بدبختانه تاریخ بعد از اسلام ایران را هم اکثرا مستشرقین خارجی نوشته اند. اول برو خط میخی ایران باستان را یاد بگیر نیز زبان فارسی باستان و خط پهلوی و کلا الفبای تاریخ گذشته را یادبگیر بعد بیا بدون غرض خودت بنشین و اونارا ترجمه کن والبته بدون غرض نتیجه را به ما گزارش بده گردن ما از مو باریک تر. البته آزمایش های نیمه عمرکربن 14 و پیشرفته تر یادت نره والله
آقای سعید فرید گفتی شک باشه عزیز شک بگو ببینم اینکه سالها میگن علی بن ابیطالب دوست مردم ایرانه راسته ؟؟؟؟؟ پس چرا مورخان مسلمان مثل طبری ! بله طبری و ..... نوشتن که قیامهای مختلف مردم ایران مخصوصا قیام 150000 نفری ( البته اغراق شاید باشه اما دلیل بر نبود نیست چون رقم بالاست) و قیام مردم سیستان رو علی سرکوب کرد ؟؟؟؟/؟/// گفتی پاره آجر؟؟؟؟/ باشه اما بگو ببینم نوشته های یونانیها مثل هرودوت پلوتاک استرابون، اسکلیوس نمایشنامه نویس یونانی هم دروغه ؟؟؟؟؟ بگو ببینم نوشته های گزنفون که کوروشنامه نوشته دروغه ؟؟/// عجب آدمای بیکاری بودن یونانیها که در رسای کوروش ایرانی مینوشتن ؟؟؟/ اونا انوقد مردونگی داشتن که خوبی دشمنو بنویسن تو و امثال تو چی ؟؟؟
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file