با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

مائده های زمینی

نویسنده:
عنوان اصلی: Les nourritures terrestres
این کتاب آندره ژید، نویسنده فرانسوی ‌که در 1897 منتشر شد، بدون شک مشهورترین اثر این نویسنده است. دو قسمت از این کتاب، یعنی «سرود انار» و «منالک»، قبلاً در مجلات منتشر شده بود. قسمت اول در مجله سانتور و قسمت دوم در ارمیتاژ. با این همه، آندره‌ ژید در مقدمه چاپ 1927 نوشت که این کتاب مدت درازی ناشناخته مانده بود و در «مدت ده سال فقط پانصد نسخه از آن به فروش رفت». شاید نفوذ و تأثیر عجیبی که مائده‌های زمینی به مدت پنجاه سال، به خصوص در نسل جوان، داشت موجب تعجب گردد. این تأثیر بیشتر اخلاقی بود تا استحسانی. اگر در بسیاری از نویسندگان فرانسوی،‌ از مونترلان گرفته تا آلبرکامو، اثری از مائده‌های زمینی مییابم،‌ شکی نیست که این تأثیر،‌ به علت این که مائده‌های زمینی کتاب شبانه‌روزی چندین نسل جوان بوده است، غالباً ‌باطنی و شخصی جلوه میکند.
چنین پیداست که تأثیر مورد بحث با رعایت مو به موی دستوری که ژید ‌در پایان کتاب به خواننده مطلوب خود میدهد، صورت گرفته باشد: «ناتانائل، اکنون کتاب مرا دور بینداز، از آن رها شو، مرا ترک کن.» مائده‌های زمینی که مرکب از هشت کتاب و مقدمه‌ای کوتاه و یک سرود و یک تخلص است،‌ اثری آموزشی شمرده میشود که نویسنده در آن، نه تنها ترک کتاب خود را به خواننده توصیه میکند، بلکه به او میآموزد که خود را نیز ترک کند و گریبان خود را از قید برخی دستورهای فکری رها سازد تا هم جهان و هم خویشتن را، در پرتو تجربیات و نوعی شهود شخصی بهتر بشناسد: «ای کاش کتاب من به تو بیاموزد که به خویشتن بیشتر توجه کنی.. بعد همه چیز را بیشتر از خودت دوست میداری.»

حق تکثیر:
حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: ن‍ی‍ل‍وف‍ر‏‫،۱۳۸۸
باید مد نظر داشت که قبل از هر چیز مائده‌های زمینی اثر نویسنده‌ای متخصص در معارف متقدم یونان و روم است به معنایی که قرن شانزدهم در برخی از واکنشهای خدانشناسانه به این کلمه داده بود. ژید در معرفی مجدد کتاب خود به خوانندگان، در مقدمه سال 1927، حدود مائده‌های زمینی را مشخص کرد و با این کار قصد داشت ‌ با قرار دادن کتاب در موقعیت خود و توجیه دقیق‌تر آن از اهمیتش بکاهد. نباید فراموش کرد که مائده‌های زمینی در حقیقت، اثر کسی است که دوره نقاهت را میگذرانده و در عصری نوشته شده است که ‌«ادبیات به سختی حالت تصنعی به خود گرفته بود و بوی ماندگی میداد». و ژید درست در همان زمانی که این کتاب را مینوشت، آزادیی را که کتابش مطالبه می‌کند، از دست داده بود.
ژید، در این مقدمه، به خصوص اصرار دارد که مبادا او را در این اثر محبوس کنند، زیرا مدت مدیدی است که خودش از آن جدا شده است. این کتاب، در دوران نویسندگی او مرحله‌ای و لحظه‌ای بیش نیست. این توضیح ژید که اندکی از «موفقیت دیر به دست آمده ولی درخشان مائده‌ها» به هراس افتاده بود و از تفسیرهای کم و بیش خارج از اندازه‌ای که از آن میشد دچار شگفتی شده بود، کاملاً در شأن وی بود و وسواس و نگرانی وجدانی مفرط او را در قبال مسئولیت نویسنده و رهبری فکری نشان می‌دهد. | سیروس ذکاء

» کتابناکهای مرتبط:
هدیه عقاب
حضور در هستی
اکنکار: حکمت باستانی برای عصر حاضر

نسخه ها
MP3
نسخه صوتی کتاب مائده های زمینی قسمت اول  توسط reza_neda
آواتار reza_neda
MP3
نسخه صوتی کتاب مائده های زمینی قسمت دوم  توسط reza_neda
آواتار reza_neda
4.7 / 5
با 1076 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 57
۱۳۸۷/۱۰/۱۷


پاسخنگارش دیدگاه
Arad777
Member
بی نظیره این کتاب به نظرم بهترین کتاب آندره ژید هست با هر حرفش قلبم به وجد میاد...
نقل قول  
sootehdel
Member


آرزو مکن که خدا را جز در همه جا، در جایی دیگر بیابی.

هر آفریده ای نشانه ی خداوند است. اما هیچ آفریده ای نشان دهنده ی او نیست.

همین که آفریده ای نگاهمان را به خویش معطوف کند، ما را از راه آفریدگار باز می گرداند.


نقل قول  
hamze izadi
Member
این کتاب نمونه ی بارز راه صداقت و زندگیه بدون ریا و دروغه.زندگی کردنه راستین
نقل قول  
aftabmoon
Member
دوم دبیرستان یک بخش کوچیکی از این کتاب رو خونده بودیم بسیار زیبا بود.امیدوارم بتونم باقیشو بخونم
نقل قول  
تردید
Member
سلام سپاس poorfar دوست گرامی بابت لینک
با همین ناتانائل محشور بشی دوست گرامی
نقل قول  
ناتانائل ای کاش میشد کتاب دانلود کرد,نه اینکه فقط توضیحاتشو خواند
ممنونم ازتون
نقل قول  
تردید
Member
سپاس دوستان گرامی از این کتاب البته ناتانائل من نمی توانم دانلود کنم
نقل قول  
sosmareabi
Member
من این کتابو قبلاً خوندم
قشنگ و احساسیه
نقل قول  
ELrone
Member
دوست من وضعیت دانلودشو درست کن که بشه استفاده کرد
ممنون
نقل قول  
mehdibb123
Member
دیگه شورش و در اوردید این یه ماهه هر کتابی میخوام دانلود کنم همین پیام و میدید
بابا بسه دیگه
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You