با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تاریخ کامل-جلد ششم

تاریخ کامل-جلد ششم

کتاب تاریخ کامل ، نوشته غرالدین ابن اثیر مربوط به آغاز پیدایش تا سال ۶۲۸ قمری/۱۲۳۱ میلادی را در برمی گیرد.ابن اثیر گزارش تاریخی خود را تا سال ۳۰۲ قمری/۹۱۵ میلادی وامدار طبری می باشد و از تاریخ طبری برداشت کرده است ولی در بخش ترکتازی مغولان او نخستین گزارشگر وقایع و آن تاریخ می باشد.کتاب تاریخ کامل ۱۳ جلد است.

این‌ کتاب‌ از لحاظ جامعیت‌ بیش‌ از همه‌ به‌ تاریخ‌ طبری‌ نزدیک‌ است‌، ولى‌ از نظر روش‌ نگارش‌ از آن‌ جداست‌. روش‌ ابن‌اثیر در این‌ کتاب‌ گردآوری‌ِ نوشته‌های‌ دیگران‌ و تلفیق‌ آرای‌ گوناگون‌ است‌. گزارشهای‌ ابن‌ اثیر بر طبق‌ سالها تقسیم‌ بندی‌ شده‌ است‌ و از این‌ دیدگاه‌ ارج‌ ویژه‌ای‌ در تاریخ‌ جهان‌ اسلام‌ دارد. از بخش‌ مربوط به‌ هبوط آدم‌ تا 310ق‌/922م‌ بیشتر بر نوشتة طبری‌ متکى‌ است‌، ولى‌ ابن‌ اثیر اطلاعاتى‌ از نوشته‌های‌ ابن‌ کلبى‌، بلاذُری‌، مُبّرد و مسعودی‌ را نیز بر آن‌ افزوده‌ است‌. متأسفانه‌ نویسنده‌ در بیشتر موارد منابع‌ خود را یاد نمى‌کند. کتاب‌ الکامل‌ اخبار مفصلى‌ دربارة سامانیان‌ تا مرگ‌ ابوعلى‌ چغانى‌ دارد که‌ احتمالاً برگرفته‌ از کتاب‌ گمشدة التاریخ‌ فى‌ اخبار وُلاة خراسان‌ نوشتة ابوعلى‌ سلامى‌ است‌ (بارتولد، 1/73). همچنین‌ با پیدا شدن‌ نسخة تاریخ‌ ثابت‌ بن‌ سنان‌ صابى‌ که‌ سهیل‌ زکّار آن‌ را در مجموعه‌ای‌ با عنوان‌ اخبارالقرامطة در 1982م‌ در دمشق‌ چاپ‌ کرده‌ است‌، مى‌توان‌ به‌ این‌ نتیجه‌ رسید که‌ ابن‌ اثیر در نوشتن‌ مطالب‌ مربوط به‌ روابط فاطمیان‌ و قرمطیان‌ از این‌ کتاب‌ سود برده‌ است‌. اهمیت‌ اساسى‌ الکامل‌ به‌ ویژه‌ در مورد رویدادهایى‌ است‌ که‌ ابن‌ اثیر، برخلاف‌ طبری‌، به‌ گونه‌ای‌ گسترده‌ از آنها یاد کرده‌ است‌ (اشپولر، و چون‌ وی‌ در دورة استیلای‌ مغولان‌ مى‌زیست‌، کتاب‌ او از منابع‌ مهم‌ تاریخ‌ مغول‌ به‌ شمار مى‌آید.

حق تکثیر: تهران: اساطیر، ۱۳۸۹

» کتابناکهای مرتبط:
Armenian History Attributed to Sebeos
منتخب التواریخ (جلد 1)
هدایایی برای مغرب زمین: غرب، مدیون دانش و فرهنگ اسلامی

نسخه ها
4.1 / 5
با 53 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 4
۱۳۸۹/۰۸/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
ardeshir_83
Member
واقعا بابت این تلاشها تشکر میکنم اما این سیستم امتیاز دهی اصلا در شان این سابت نیست
نقل قول  
sedighikalate
Member
ممنون از اينهمه تلاش شما
راستي اگر همكار بخواين در خدمتم
نقل قول  
nasrin5
Member
واقعا ممنون
گل کاشتین.

نقل قول  
اميد وارم هر چه بيشتر به علم و ادب سرزمين ايران كمك كنيد
كتاب بسيار مفيد و مهمي بود
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You