Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

کیش مزدکی

کیش مزدکی

مترجم : م . کاشف
کیش مزدکی یک جنبش مذهبی عرفانی با وجوه تند اجتماعی بود که در عهد قباد (کواد 531-488 میلادی) بالیدن گرفت و در ایران انگیزه دگرگونی های انقلابی با ماهیت سوسیالیستی شد، ولی در پایان شاهنشاهی قباد بیشتر به کوشش و زمینه چینی خسرو اول انوشیروان پسر و جانشین قباد سرکوب گشت.

حق تکثیر :
مقاله - از نشریه ایران نامه - سال دوم

» کتابناکهای مرتبط:
ایران باستان
ایران در سپیده دم تاریخ
کوروش و داریوش هخامنشی

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 37
4.3 / 5
با 128 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 9
۱۳۸۹/۰۶/۲۷


پاسخنگارش دیدگاه
iranmade
Member
دانشمندان را همیشه با فرنام ستاره جهان دانش می شناسانند. گویند استاد یارشاطر آنچنان دانشمند بودند که به ایشان بجای ستاره دانش ، فرنام(لقب) کهکشان دانش داده اند. ( دانش تاریخ )
نقل قول  
ghalam1356
Pro Member
در این کتاب اصول دین مزدکی به شرح زیر آورده شده:
1_اعتقاد به پدید آورنده جهان که از تدبیر امور روزمره جهان منزه است و این تدبیر امور را به دو نیروی روشنی و تاریکی که همان روشنی تباه شده است واگذار کرده.این دو نیرو در زمان خرم دینان که همان نو مزدکیان پس از اسلام باشند به قدر و کونی تبدیل گردیده اند.

2_مزدکیان به تاویل و تفسیر متون مقدس یا همان هرمنوتیک (اوستا یا بعدها کتب مقدس متاخر) اعتقاد داشته و برای هر ظاهری باطنی متصور بوده اند و کسانی را که به سر دین برسند از انجام احکام و آداب دین معاف می دانسته اند.

3_مزدکیان به عدالت و برابری در خواسته ها و زن معتقد بوده و سر چشمه تمام حسد و رشک و کین را در بی عدالتی در این دو می دانسته اند و لذا به تقسیم عادلانه ثروت معتقد بوده و مخالف سر سخت حرمسرایی بوده اند.بنابراین با نظام طبقاتی عهد ساسانی تضاد ماهوی داشته اند.مزدک در آخر به دست خسرو انوشیروان پسر قباد در اواخر عهد قباد به دار آویخته میشود هر چند که قباد در اوایل به خاطر استفاده از پتانسیل بسیج توده ها در راستای اهداف سیاسیش به او اقبال نشان داده بود.بیشتر اتهاماتی که بهمزدکیان در مورد بی بند و باری زده میشود اکثرا ساخته تاریخ نگاران وابسته به دستگاه عباسی بوده است.شاهد این مدعا مراسم ازدواج زن جاویدان پس از مرگ شوهرش با بابک خرمدین است.حکیم فردوسی نمایی از افکار و عقاید مزدکیان را در شاهنماه چنین آورده است:
بیامد یکی مرد مزدک بنام

سخنگوی با دانش و رای و کام

گرانمایه مردی و دانش فروش

قباد دلاور بدو داد گوش....

بپیچاند از راستی پنج چیز

که دانا بر این پنج نفزود نیز

کجا خشم و کین است و رشک و نیاز

به پنجم که گردد بر او چیره آز

تو گر چیره باشی بر این پنج دیو

پدید آیدت راه گیهان خدیو


از این پنج ما را زن و خواسته است

که دین بهی در جهان کاستست


زن و خواسته باید اندر میان

چو دین بهی را نخواهی زیان

همانطور که مشاهده میشود فردوسی در داستان مزدک با قباد پادشاه ساسانی تصویری از عقاید وی به ما میدهد،که منشا شر را در جهان خشم و کینه و حسد و نیاز و طمع دانسته و حل آن را نیز در به مساوات برخودار شدن از روزی و زنان میداند و حکیم فردوسی نیز این نظریه را نگری میشمارد که مرد دانا از آن ناگزیر است.

4_مزدکیان به روز رستاخیز اعتقاد نداشته اند و ثواب و عقاب را در همین دنیا میدانسته اند و اعتقاد داشته اند که پس از مرگ روح فرد بسته به نیکو کار یا تبه کار بودن آن به کالبدی دیگر حلول میکند و سیر تکامل خود را دوباره در پیش میگیرد که همان نوعی از تناسخ است که در ادیان بودایی شاهد آن هستیم.
5_مزدکیان و جانشینان آنان پس از اسلام که همان خرمدینان هستند به آزادی در کسب لذت تا جاییکه برای دیگران آزار دهنده نباشد توصیه کرده و از جنگ و خونریزی تا جاییکه موجودیتشان به خطر نیفتاده امتناع داشته اند.بسیار به پاکی اهمیت داده و نوعا پیروانی صلح طلب داشته است.
آرتور کرستین سن در کتاب پادشاهی قباد و سوسیالیزم مزدکی ریشه نظریه سوسیالیزم را در افکار او جستجو میکند.با توجه به اینکه در اکثر قریب به اتفاق کشورهای اروپایی احزاب سوسیالیستی احزاب معتبر و مورد اقبال مردمند این نظر بسیار مایه مباهات ایرانیان است و انگیزه ای برای باور به خود در راه پیشرفت و توسعه کشور عزیزمان.
نقل قول  
kochak
Member
فارغ از این مسائل به این بیندیشیم که چرا امروز در کشور مزدکها و کورشها و فردوسی ها و داریوشها و.... اکثریت مردمانی هستند که دغدغه انان اینست که در شنزارهای 14 قرن پیش چه گذشت.درد زیاده اما مهم اینه که الان ما هیچ جایگاهی حتی در کشورهای جهان سوم هم نداریم و بچشم انسانهای سنگسارچی بهمان نگاه میشه و ایرادم از خود ماست.به ه روری باید دردو شناخت و بدنبال دارو و درمان ان برامد
نقل قول  
نوشته های پروفسور همیشه خواندنیه
نقل قول  
lab_khand
Member
شکی نیست که اندیشه های سوسیالیستی مزدک بامدادان پیش نمونه ی آنچیزی بود که در اواخر قرن 19 و قرن 20 جهان را به دگرگونی کشاند و از اینجا می توان پی برد که ایران در عصر ساسانی تقریبا در جایگاهی نظیر اروپا در آستانه ی رنسانس بود و چنانچه از طوفان پژمرنده ی تازیان رهایی می یافت(و البته از مهاجمان دیگر نظیر خیونان و هیاطله و ...) احتمالا به ترتیب شاهد رنسانس و انقلاب صنعتی و ... می بود و در نتیجه تایخ جهان چیزی در حدود 7 - 8 سده پیشتر می افتاد و امروزه جهان در جایگاه دیگری قرار داشت.
نقل قول  
bsroozbeh
Pro Member
يه جمله اي از ميرزا آقاخان كرماني (از منور الفكرهاي دوران مشروطه) درباره مزدك يه جايي خونده بودم و يادداشتش كرده بودم. اينجا بي مناسبت نيست كه براي جلب توجه دوستان به انديشه هاي روشنفكران دوره مشروطه اون رو بازگو كنم:
ميرزا آقاخان كرماني مي نويسد اگر ايرانيان راه مساوات طلبي و آزادي خواهي مزدك را مي‌پيمودند «امروز هيچ يك از ملل متمدنه‌ي دنيا به پايه‌ي ترقي ايران نمي‌رسيدند و اين ملت را در منتها درجه‌ي نقطه‌ي ترقي و مدنيت مشاهده مي‌كرديم زيرا كه اهالي ايران در آن عصر همين اعتقادي را كه بالفعل اهل اروپا بعد از هزار و چهارصد سال اتخاذ كرده‌اند داشتند. پيداست كه عمده‌ي ترقي اروپا در سايه‌ي اين افكار آزادي و مساوات حقوق حال شده ولي اهاليِ ايرانِ خاك بر سر در اين مدت ترقي معكوس و حركت قهقرا كرده‌اند»
نقل قول  
farhad1
Member
مردان و چهره های تاریخی و سترگ سرزمین ما در غربت بسر میبرند ، وای بر ملتی که فرهیختگانش در خانه نباشند.
نقل قول  
alireza amiri
Member
دکتر احسان یار شاطر از شخصیت های برجسته علمی و ادبی کشورمان است و دانشنامه ایرانیکا که اثری سترگ محسوب می شود بسیار مدیون تلاشهای ایشان است.
نقل قول  
persianking
Publisher
پروفسور احسان یارشاطر از مفاخر ادب و فرهنگ معاصر ایران زمین است. مطالعه کتاب ایشان درباره کیش مزدکی برای من که بسیار مفید واقع گردید. امیدوارم سایر دوستان هم با من در این باره هم نظر باشند.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You