Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی خرید کتاب زبان دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

کمدی الهی - جلد اول - دوزخ

نویسنده:
عنوان اصلی: La Dvina Commedia
متن کامل
چنین است "کمدی" دانته آلاگری که اهل فلورانس است ، اما فلورانسی خوی نیست.
چاپ 1367

«کمدی الهی» La Divina Commedia، که بزرگترین اثر دانته ، و بزرگترین شاهکار ادبیات ایتالیا، و بزرگترین محصول ادبی و فکری قرون وسطای مغرب زمین، و یکی از بزرگترین آثار ادبی تاریخ جهان به شمار آمده است، محصول دوران بیست ساله غربت و دربدری دانته است.
خود دانته این کتاب را فقط کمدی Commedia نامیده بود، و لقب «الهی» (divina) یا آسمانی، در حدود سه قرن بعد یعنی در قرن شانزدهم بدان داده شد. این لقب «الهی» مفهوم ارتباط این اثر را با دنیای ماوراء الطبیعه و آسمانی دارد، و هم حاکی از زیبائی و لطف «خدائی» این اثر است .
اطلاق عنوان «کمدی» بدین کتاب از طرف دانته، مربوط بدان مفهومی که امروزه کلمه «کمدی» برای ما دارد نیست. خود او توضیح می‌دهد که «تراژدی» یعنی اثری منظوم با سبک شعر خواص،«کمدی» یعنی اثری با سبک متوسط و «ترانه» یعنی اثری با سبک عامیانه، و او خود در مقابل «انئیس» Aeneis «ویرژیل» ، که خود ویرژیل آنرا «تراژدی بلند پایه» خوانده است، این مجموعه را «کمدی» نام داده است، زیرا «کمدی» ماجرائی است که بر خلاف تراژدی از بد شروع شود و بحسن عاقبت پایان یابد.
اما این «کمدی» چیست، و جنبه‌های مختلفی که شهرت فوق العاده آنرا باعث شده، کدام است؟
«کمدی الهی» در درجه اول یک اثر شاعرانه استادانه بسیار عالی است. دانته با این مجموعه نه تنها بزرگترین اثر ادبی کشور خود را آفریده بلکه «زبان» مملکت ایتالیا را پی‌ریزی کرده است . پیش از دانته مردم هر ایالت ایتالیا به لهجه‌ای خاص حرف می‌زدند که میان آن و زبان نواحی دیگر اختلاف بسیار بود؛ زبان علمی، زبان لاتین بود ولی این زبان فقط مورد استفاده خواص بود و بدرد مردم عادی نمی‌خورد، و چون مسلم بود که باید خواه ناخواه یک زبان «ایتالیایی» برای خواندن و نوشتن بوجود آید ، ایتالیائی‌ها بی‌آنکه خود متوجه باشند در انتظار زبان و زبان‌سازی بودند که می‌بایست مشکل آنرا حل کند. احتمال هم می‌رفت که زبان «پروونسال» جنوب فرانسه زبان رسمی ایتالیا شود، ولی وقتی‌که دانته اثری بعظمت «کمدی الهی» بزبان ایالت «تکانا» ساخت برای هیچکس تردیدی نماند که از آن پس این زبان ، زبان رسمی ایتالیا خواهد شد و چنین نیز شد.
خود دانته حکایت می‌کند که روزی در خیابان زنی را دید که او را به زن دیگری که همراهش بود نشان داد و گفت: «این همان کسی است که به جهنم رفته و برگشته است» - و آن دیگری با تعجب بدو نگریست و جواب داد :«ببین : هنوز هم در سر و رویش اثر دوده‌های جهنم پیداست»؛ و دانته می‌نویسد «وقتی که این حرف را شنیدم، دانستم که بدانچه می‌خواسته‌ام رسیده‌ام ، یعنی توانسته‌ام با بکار بردن زبان مردم بجای زبان لاتین، آنچه را که برای عامه قابل درک نبود در دسترس همه قرار دهم»
از بعد از انتشار «کمدی الهی» این اثر مقیاس و محک سخن پردازی زبان ایتالیائی است، همچنان‌که زبان سعدی و حافظ ما «حد سخنرانی» فارسی بشمار می‌رود؛ زیرا هنوز هم کسی نتوانسته است در ایتالیا پا از حد دانته فراتر گذارد، همچنان‌که کسی نتوانسته است بهتر از سعدی ما سخن بگوید . شباهت زیادی نیز از این حیث میان سعدی و دانته است که گفته هر دو جنبه «سهل و ممتنع» دارد و این اختصاص که کار ترجمه از اینان را بسیار دشوار می‌کند اصل سخن آن دو را بصورت شاهکار‌هائی بی‌نظیر در می‌آورد.
شعر دانته شعری است بسیار موجز و منسجم، بطوری که هیچ کلمه از آنرا نه می‌توان پس و پیش و نه حذف کرد، و این فشردگی عجیب باعث شده که غالباً مفهوم اشعار «کمدی الهی» بدون شرح و توضیح قابل درک نباشد.
در سراسر این کتاب غالباً شاعر مطلبی مشروح را در یک یا دو جمله خلاصه کرده و این ایجاز در عین آنکه قدرت و تسلط عجیب او را در زبان و نظم می‌رساند، اثر وی را بصورت یکی از پیچیده‌ترین آثار ادبی جهان در آورده است.
بسیاری از اشعار «کمدی الهی » امروز در ایتالیا و اروپا ضرب المثل شده‌اند، و درست به همان صورت که ما به هر مناسبت از حافظ و سعدی نقل قول می‌کنیم در ایتالیا از کمدی الهی شاهد می‌آورند. بعضی از این اشعار از ایتالیا فراتر رفته و صورت بین‌المللی پیدا کرده‌اند و از آن جمله می‌توان شعر بسیار معروفی را که بر سر در «دوزخ» نوشته شده است نقل کرد که :«ای آنکه داخل می‌شود، دست از هر امیدی بشوی»
در درجه دوم کمدی الهی یک داستان استادانه بسیار عالی است که از قدرت داستان پروری دانته حکایت می‌کند. طرز گفتار و شیوه نقل حوادث و وقایع و دقتی که در وصف جزئیات و ریزه کاری‌های «سفر» به دوزخ و برزخ و بهشت بکار رفته، بدین داستان طولانی صورتی خاص می‌دهد و آنرا بشکل سفرنامه واقعی یک مسافر در می‌آورد، بطوریکه از همان اول خواننده فراموش می‌کند که آنچه می‌خواند زاده خیال‌پردازی یک شاعر است؛ و بالعکس چنین می‌پندارد که واقعاً یک نفر مسافر، همچنانکه از شهری به شهری و از کشوری به کشوری سفر می‌کند، دراینجا به سفر دنیای دیگر رفته و این حوادث را عیناً بچشم دیده و جزئیات آنرا یادداشت کرده است تا برای دیگران نقل کند. حتی از روی مندرجات این مجموعه، به آسانی می‌توان «نقشه جغرافیائی» دوزخ و طبقات مختلف آن و طول و عرض قسمتها و همواری و ناهمواری جاده‌ها و وضع رودها و برج و باروها و صخره‌ها و غیره را تعیین کرد؛ این قدرت عجیب دانته را در جلب توجه خواننده «و جذب او» از راه بکار بردن کلمات و تشبیهات و استعارات و جملات خاصی که تاثیر آنها بدقت و با تسلط کامل در روانشناسی حساب شده است بالاتفاق یکی از نوادر عالم ادب شمرده‌اند. یک نویسنده و دانته‌شناس معروف معاصر آمریکائی «مک – الیستر» درین‌باره می‌نویسد:«ترکیب صداها، و آثار ترس، ترحم، وحشت، نفرت، اشتیاق، نگاه، گفتار، در سراسر این اثر بخصوص در «دوزخ» طوری است که هر کس بی‌اختیار خودش را در وسط آن صحنه‌ای احساس می‌کند که دانته برای او تجسم می‌دهد، چنانکه می‌توان وی را استاد واقعی «هنر سه بعدی دنیای امروزی دانست»
در درجه سوم، و مهم‌تر از این هر دو ، «کمدی الهی» یک اثر عالی فکری و فلسفی است. این مجموعه درحقیقت عصاره ایست از علوم و اطلاعات و نظریات و عقاید فلسفی چند هزار ساله بشری که در آن با ترکیب خاصی درآمیخته‌اند. در این کتاب چنان‌که گفته‌اند «مجموعه کمالات و ممیزات انسانی بعلاوه طبیعت و گذشته و حال محصول خاصی پدید آورده که برای همه مردم جهان و همه ادوار و قرون قابل درک و استفاده باشد»
بدیهی است در این ترکیب باید دو نکته را از هم کاملاً مجزا کرد، یعنی مفهوم کلی آنرا از صورت خاص مسیحی و کاتولیکی آن جدا نهاد. از نظر اخیر «کمدی الهی» یک اثر مسیحی است، و حتی در آن، تعصب‌ها و غرض ورزیهائی دیده می‌شود که خواننده امروزی را مخصوصاً اگر غیر مسیحی باشد ناراحت می‌کند. ولی از این صورت ظاهری گذشته این مجموعه صورتی بسیار عمیق‌تر دارد که جنبه فلسفی و تمثیلی آن است و این آن صورتی است که به عکس جنبه اول برای «تمام ادوار و تمام سرزمینها» یعنی برای «بشر» ساخته شده است خود دانته در یکجای «کمدی» می‌گوید: شما که دیده بصیرت دارید از ورای الفاظ به راز پنهان این اشعار مرموز پی‌برید»
از این نظر سرتاسر کمدی الهی پر است از تمثیل‌ها و اشارات و استعاراتی که با آنکه شش‌صد سال است محققین و متتبعین درباره آنها تحقیق و امعان نظر کرده‌اند باز برای بسیاری از آنها کاملا روشن نشده است. تقریباً هر یک از حوادث وگفتگو‌ها و اشارت این اثر به نکته‌ای پنهانی اشاره می‌کند که شاعر همه جا از توضیح صریح آن خودداری کرده ولی خوب پیداست که مفهوم ظاهری آنها منظور اصلی او نیست. حتی اشاره اینکه «به راست چرخید» یا «به چپ چرخید» همه جا مفهوم تمثیلی خاصی دارد؛ و فقط وقتی که از این نظر بدین مجموعه نگریسته شود روشن می‌شود که راز عظمت و اشتهار عجیب «کمدی الهی» چیست و چرا متفکرین و ادبای اروپا مقام این اثر را تا بدین درجه بالا شمرده‌اند.

حق تکثیر:
تهران; موسسه‌ انتشارات‌ امیر‌کبیر , ۱۳۸۶

» کتابناکهای مرتبط:
The Divine Comedy - VOL. I Inferno
The Divine Comedy - VOL .III Paradise
نان تلخ

آگهی
نسخه ها
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 15  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 16  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 9  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 10  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 11  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 12  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 13  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 14  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 17  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 18  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 19  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 1  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 2  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 3  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 4  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 5  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 6  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 7  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 8  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ20  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ21  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ23  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ24  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 25  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ 26  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ27  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ28  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ29  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ30  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ31  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ32  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ33  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ34  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ35  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ36  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ37  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ42  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ41  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ40  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ38  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ39  توسط noverlan
MP3
نسخه صوتی کتاب کمدی الهی - جلد اول - دوزخ22  توسط noverlan
4.6 / 5
با 564 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 177
۱۳۸۹/۰۶/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
مری بلا
Member
نقل قول از Molla nasredin:
دیشب با دوستی قدیمی همنشین شدم؛ بزرگواری که در بازار علوفه و علیق سمرقند صاحب اعتبار است و زمانی خورد و خوراک فهیم را او جفت و جور می‌کرد. القصه دیشب گفت ملا! هر چه داری به پول نزدیک کن و همه را علوفه بخر که چند ماهی دیگر قیمتی گزاف خواهد داشت.
گفتم حالا از دلار و طلا رد شده و به علوفه رسیده‌ای؟ شاید فراداها بگویی که «ملا هر چه داری نقد کن و کود حیوانی بخر که عجیب رشد قیمتی می‌یابد».
گفت ملا دلار و طلا رشد کرده و به سقف رسیده فعلا نون در همین علوفه و کود حیوانی است که اگر زود بجنبی تو را سودی بزرگ بخشد.
گفتمش ملا اگر آن پایه وطن‌فروش و کوته فکر بودی که سود از طریق سوداگری به دست آرد، ملا نبودی. ما به همین مواجب بازنشستگی خوشیم و همین که حقوق ماهیانه‌مان کفاف خرید 30 مرغانه و 30 نان سنگگ و 3 کیلو شلغم را می‌دهد خوشیم.
پ. ن: دلار 4 برابر شد و سکه هم ایضا؛ دمار از دل غمدیده خلق برآمد اما برخی خوب خوش به حالشان شد. شنیدم دوستی که تا خرتناق دلار 3800 تومانی خریده بود، شبی پیش ریق رحمت سرکشیده و در 41 سالگی قلبش گفته وایسا دنیا من میخوام پیاده شم. چه کاری است آخر کل زندگی را گره زده‌ایم به ریال و دلار. زندگی کنیم بهتر نیست!

سلام و خیر مقدم
سخن گفتی و در سفتی ملا جان....اگر کتابناکیی از غم این درافشانی ها کله به گوشه ی سفت کتاب کوبیده و بیهوش شود....من تعجب نمیکنم.
به قولی:
زندگی جز نفسی نیست غنیمت شمریم.
نیست امید که همواره نفس برگردد...
نقل قول  
دیشب با دوستی قدیمی همنشین شدم؛ بزرگواری که در بازار علوفه و علیق سمرقند صاحب اعتبار است و زمانی خورد و خوراک فهیم را او جفت و جور می‌کرد. القصه دیشب گفت ملا! هر چه داری به پول نزدیک کن و همه را علوفه بخر که چند ماهی دیگر قیمتی گزاف خواهد داشت.
گفتم حالا از دلار و طلا رد شده و به علوفه رسیده‌ای؟ شاید فراداها بگویی که «ملا هر چه داری نقد کن و کود حیوانی بخر که عجیب رشد قیمتی می‌یابد».
گفت ملا دلار و طلا رشد کرده و به سقف رسیده فعلا نون در همین علوفه و کود حیوانی است که اگر زود بجنبی تو را سودی بزرگ بخشد.
گفتمش ملا اگر آن پایه وطن‌فروش و کوته فکر بودی که سود از طریق سوداگری به دست آرد، ملا نبودی. ما به همین مواجب بازنشستگی خوشیم و همین که حقوق ماهیانه‌مان کفاف خرید 30 مرغانه و 30 نان سنگگ و 3 کیلو شلغم را می‌دهد خوشیم.
پ. ن: دلار 4 برابر شد و سکه هم ایضا؛ دمار از دل غمدیده خلق برآمد اما برخی خوب خوش به حالشان شد. شنیدم دوستی که تا خرتناق دلار 3800 تومانی خریده بود، شبی پیش ریق رحمت سرکشیده و در 41 سالگی قلبش گفته وایسا دنیا من میخوام پیاده شم. چه کاری است آخر کل زندگی را گره زده‌ایم به ریال و دلار. زندگی کنیم بهتر نیست!
نقل قول  
mt1397
Member
درود.
دوستان گرامی، چندی‌ست که ترجمه‌ی استاد میرجلالدین کزازی از این شاهکار ادبی ایتالیا منتشر شده،
از آنجایی که هزینه‌ی خرید کتاب‌ها بسیار بالا رفته، از شما کتاب‌دوستان درخواستی داشتم که هر کس
این ترجمه را در اختیار داره، منت گذاشته و آن را بر برامون بفرسته. قیمتش ۹۰ هزار تومانه! آخه بی انصافیه
که تو این گرانی، قیمت کتاب اینقدر بالا بره. به نان شب نیازمندیم، بعد ۹۰ هزار بدیم به یک کتاب! ارزشش را داره؛
ولی باز آدم بهش زور میاد!
سپاسگزارم.
نقل قول  
sagaro
Publisher VIP
خوش برگشتی ملاجان.
نقل قول  
داشتیم تحلیلات فاندامنتال بازار ارز مطالعه می‌کردیم و به اسطرلاب و زیج، دلار را تحلیل تکنیکال، که خستگی آمد و به خوابمان فرو غلطاند.
در میانه رویا با فهیم خوش همی بودیم که به یکباره سلیمان نبی با قالی صفر کیلومترش از فراز فرود آمد و در بر ما نشست. او را از احوالات قیمت ارز در دیار بیت المقدس و خطه مدیترانه پرسیدم، روی دژم کرد و مرا نصیحتی.
گفتا ملا، تو را به جان شیرینت همت گمار تا راه و رسم اختلاس بیاموزی و ثروت اندوزی نه اینکه با خرید ارز خون مردم به شیشه ریزی. بدان كه گراني دلار نان از سفره خلايق مي‌دزدد و اين شيوه عياران نباشد.
به پا خواست سلیمان نبی تا برود، فهمش زیرچشمی نیشخند زد. نبی با عتاب فرمود: «دارم برات فهیم».
سلیمان چند گام دورتر از ما خواست که پا به رکاب قالی کند؛ خطابش کردم یا نبی، مرا چیزی ده!
فرمود:
دست از خر وجود چو مردان ره بشوی ///// تا خط و ربط ارز بیابی و زر شوی
خواب و خورت ز مرتبه خویش دور کرد ////// آن گه رسی به پول که بی‌خواب و خر شوی

سنه ثلاثین عشرین اربعه مئة
دیار بی‌بخارا
ملا نصرالدین ایرانی
نقل قول  
ما هم دوزخ دانته داریم خودمان!

http://ketabnak.com/book/59896/اردا...-مزدیسنی
نقل قول  
من چاپ سال 87 رو دارم که امیرکبیر منتشر کرده هرچند ترجمه های شفا و ذبیح الله منصوری اصلا به دل من نمیشینه و هیچ علاقه ای هم به آثار شفا ندارم ولی خیلی جالب هست چیزی که مقدمه کتاب نوشته شده :

نیاز به توضیح نیست که مترجم این اثر شجاع الدین شفا از نویسندگان معاند نظام مقدس جمهوری اسلامی است که به دلیل روابط نهان و آشکار خود با دربار پهلوی و احزاب شاهنشاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور گریخته و اکنون به عنوان قلم بمزد به فعالیت های ضد انقلاب خود ادامه می دهد.
وی همچنین از حامیان سلمان رشدی نویسنده مرتد کتاب آیه های شیطانی است و بی شک تجدید چاپ این اثر مشهور به منزله تایید مترجم آن نیست.


نقل قول  
edrishoseini
Member
کتابی بسیار جذاب با ترجمه ای روان و حاشیه ای هایی که به فهم بهتر کتاب بسیار کمک می کند. توصیفاتی که در این کتاب آمده به نحوی است که می توان فضای مورد نظر دانته را در ذهن مجسم کرد. البته نقاشی هایی نیز که در کتاب آورده شده بسیار به جا و مناسب می باشد.
به نظر من مهمترین نکته در باب این کتاب رو از زبان حضرت مولانا بشنویم :
این جهان کوه است و فعل ما ندا
سوی ما آید نداها را صدا
فعل تو کان زاید از جان و تنت
همچو فرزندی بگیرد دامنت
پس تو را هر غم که پیش آید ز درد
بر کسی تهمت منه، بر خویش گرد
فعل تست این غصه های دم به دم
این بود معنای قَد جَفٌَ القَلَم!

نقل قول  
Clown king
Member
برای خواندن این کتاب باید کتاب زندگانی نو را خواند.
این کتاب هم سروده دانته نسبت به عشقش به سوی "بئاتریس پورتیناری" است.
نقل قول  
Clown king
Member
درود.کتاب فلسفیست و باید میتولوژی یونان، روم،ایتالیا، مصر را دانست.اگر بچه ای 14 ساله هم این کتاب را بخواند با دانستن این دو مسئله به راحتی میتواند این کتاب را بخواند.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You