رسته‌ها

انسان، حق، قضاوت و حقوق انسان در قرﺁن

انسان، حق، قضاوت و حقوق انسان در قرﺁن
امتیاز دهید
5 / 4
با 44 رای
امتیاز دهید
5 / 4
با 44 رای
حقوق مادی و معنوی ذاتی انسانند. ادعای غرب که گویا حقوق انسان از « دست آورد » های غرب هستند، خود انکا ذاتی بودن این حوق بود. بعد از ١١ سپتامبر، واقعیت دیگری را آشکار کردند: قدرت نه با یک حق که با تمامی حقوق انسان تضاد دارد.بخاطر این تضاد است که قدرت مداردی نمی تواند حقوق را دادنی و ستاندین نشمارد.

چه کسى گمان مى‏برد حقوق بشر از سوى کسانى انکار و نقض گردند که قرن‏ها کارشان بعنوان استاد و شاگرد فقه، بحث از این حقوق بوده است؟ این پرسش کار پاسخ به پرسش دیگر را آسان مى‏گرداند و آن اینکه چرا حالا؟ چرا زودتر نکردیم ؟چون هیچگاه گمان نمى‏بردیم که تنى چند بنام فقه و بعنوان فقیه، نه تنها ستمهاى بى مانند مرتکب بشوند، بلکه منکر هر گونه حقى براى انسان بگردند و خود را منشاء اعطاء و سلب حق بشمارند.

چاپ دوم کتاب در زمانى انتشار یافت که کتاب، به پنج زبان دیگر، عربى، انگلیسى، آلمانى، ایتالیایى (خلاصه) و فرانسه منتشر شده بود. این امر گواهى بر نیاز اساسى به کتابهایى از این نوع است.
در این کتاب، ارتداد و « آیه‏هاى شیطانى » را نیز موضوع بحث قرار گرفته است. با تحقیق در قرآن، سه ماده دیگر یافته و بر سى و هفت ماده حقوق بشر افزوده‏ شده است.

به خوانندگان یادآور مى‏شوم که در کلام خدا، تناقض راه ندارد. بنابراین اگر تحصیل اصول راهنما و تشخیص امور واقع مشکل باشد، تحقیق در بود یانبود تناقض معنایى که به یک آیه نسبت مى‏دهند، با معانى آیه‏هاى دیگر، بطور قطع مشکل نیست. به یمن این ضابطه، آیه‏هاى قرآنى از معنى و تفسیر کردنها که بر مدار زور بعمل مى‏آیند، خلاص مى‏شوند. این کتاب هم دلیل بر اینکه در کلام خدا تناقض نیست و هم دلیل بر این که اگر نخواهند به ﺁیه های قرآن معانى را بدهند که ندارند، به معنى کردنهاى ضد و نقیض و تفسیرهاى من در آوردى نیاز نمی افتد .
امیدوارم هنوز و باز نایافته‏ها یافته گردند و بر این »یافته« افزوده شوند.
ابوالحسن بنى صدر
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
144
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
freeindex
freeindex
1389/06/04

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی انسان، حق، قضاوت و حقوق انسان در قرﺁن

تعداد دیدگاه‌ها:
1
انسان، حق، قضاوت و حقوق انسان در قرﺁن
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک