رسته‌ها
هزار واژه زبان شناسی ۱
امتیاز دهید
5 / 4
با 4 رای
امتیاز دهید
5 / 4
با 4 رای
فرهنگستان زبان و ادب فارسی

مجموعه حاضر واژه های مصوّب فرهنگستان در حوزه زبان شناسی است. این گروه در سال ۱۳۷۹ آغاز به کار کرد. در طی سالهای گذشته گروه زبان شناسی با اشتیاق به معادل گزینی برای واژه های بیگانه همت گمارده و تلاش کرده است هماهنگ و همگام با فرهنگستان در این امر ملی مشارکت کند و این همکاری هم چنان ادامه دارد.
ذکر چند نکته در مورد این فرهنگ ضروری است. اختصاص واژه ها به گروه های تخصصی در فرهنگهای واژه های مصوب فرهنگستان براساس روند تشکیل گروه ها یا زمان بررسی واژه ها در مقاطع مختلف بوده است. از این رو خاستگاه برخی از واژه های این مجموعه ممکن است رشته های دیگر باشد. همچنین برای افزایش بهره وری و صرفه جویی در وقت و هزینه معمولاً واژه های مشترک چند حوزه مرتبط فقط از طریق یکی از گروههای تخصصی در شورای واژه گزینی مطرح میشود و در فرهنگ واژه های مصوب فرهنگستان با برچسب همه گروههای مرتبط می آید. این واژه ها در فرهنگ های موضوعی هر یک از این گروهها به تنهایی نیز درج میشود.
فرهنگستان در برابر برخی از واژه های بیگانه، ضمن پذیرفتن لفظ بیگانه معادل فارسی نیز در کنار آن به تصویب رسانده است، به این امید که این معادل فارسی به تدریج جای لفظ بیگانه را بگیرد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
177
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
نانوشته
نانوشته
1402/10/07

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی هزار واژه زبان شناسی ۱

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
هزار واژه زبان شناسی ۱
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک