رسته‌ها
پلیس خفیه ایران
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 14 رای
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 14 رای
مروری بر رخدادهای سیاسی و تاریخچه شهربانی (۱۲۹۹ ـ ۱۳۲۰)

در این کتاب که مروری کوتاه بر تاریخچه شهربانی و رویدادهای سیاسی ایران از کودتای ۱۲۹۹ تا شهریور ۱۳۲۰ می‌باشد، بخش ظریفی از تاریخ معاصر کشورمان مورد بررسی قرار گرفته است. در این دوره شهربانی ایران صورت کلی داشته است یا به دیگر سخن شهربانی‌های مراکز استان و شهرستان‌های مستقل تابع رئیس کل شهربانی کشور بوده‌اند و حال آنکه در دوران قاجاریه شهربانی‌های کرسی ایالات چهارگانه کشور توسط یک «فرمانفرما» اداره می‌شد و میان «نظمیه کرسی ایالات» یعنی شهربانی‌های استان‌ها و «نظمیه دارالخلافه تهران» یعنی شهربانی پایتخت هیچ تابعیتی وجود نداشت.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
322
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
Sorayashabany
Sorayashabany
1401/05/23

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پلیس خفیه ایران

تعداد دیدگاه‌ها:
1
"
میرزاده عشقی سوسیالیست، شاعر و مدیر روزنامه قرن بیستم با جمهوریت موافق نبود. او در شماره ۹ چهارشنبه ۲۷ شعبان ۱۳۴۲ (برابر با ۱۳ فروردین ۱۳۰۳ شمسی) سال سوم روزنامه خود نوشت:
اساسا هر چیزی که از اروپا به ایران فرستاده می‌شود معمولا تا انزلی یا بوشهر سالم می‌ماند برای این که با خط آهن یا کشتی بخار حمل شده است. اما همین که وارد انزلی یا بوشهر شد چون روی دوش قاطر گذارده میشود و صد جور تکان می‌خورد و یا هر شبی را در یکی از کاروانسراهای شاه عباسی میان هزار جور کثافت بسر می‌برد، وقتی به تهران رسید هزار جایش شکسته و هزار جور رنگ و بو عوض می‌کند. آنوقت به همه چیز شباهت دارد جز آن شکلی که روز اول در کارخانه‌های فرنگی ساخته شده است.
از قراری که می‌بینیم همین بلا سر کلمه جمهوری هم آمده است: تا سر حد درست آمده ولی میان راه خیلی دست و پا شکسته شده و به همه چیز شبیه است جز به جمهوری… »
"
صفحه ۷۴ کتاب
پلیس خفیه ایران
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک