رسته‌ها
تاریخ بیهقی
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 9 رای
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 9 رای
تاریخ بیهقی از جمله آثار گرانسنگ نثر فارسی است که با توجّه به موضوع آن، در دو حوزة ادبیّات و تاریخ، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که در باب این کتاب مطرح است، میزان حجم و محتوای این کتاب است. موضوع تاریخ بیهقی، چنان‌که امروزه در دست ماست، روایتگر چگونگی به قدرت رسیدن مسعود غزنوی و حوادث دوران زمامداری وی تا اندکی پیش از مرگ اوست. ظاهراً بیهقی در پی تکمیل تاریخ خویش تا پایان دوران مسعود و نوشتن تاریخ جانشینان مسعود نیز بوده است. عدّه‌ای از پژوهشگران بر اساس پاره‌ای از مطالب کتاب و نیز سخنان ابن‌فندق و اشارات چندی که در بعضی از کتاب‌ها آمده است، چنین استنباط کرده‌اند که حجم این کتاب، بسی فزون‌تر از آن چیزی است که امروزه در دسترس است. بیهقی در پی طرحی کلان برای نوشتن تاریخ محمود، مسعود و دیگر جانشینان ایشان بوده که بنا به دلایل نامعلوم از انجام آن بازمانده ‌است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
782
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
Mahsaa
Mahsaa
1401/02/19
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ بیهقی

تعداد دیدگاه‌ها:
1
درود
برای خواندن تاریخ بیهقی، با خوانش و کلمات نثرهای قدیم کمی باید آشنا بود هر چند که این کتاب نسبت به کتاب های همدوره خود از نثر ساده و خوبی برخوردار است.
این کتاب با توجه به روش جزئی نگاری و داستان گونه آن به حق یکی از آثار تاریخ نگاری خاص در ایران و حتی جهان است و از نبوغ نویسنده آن در نگارش آن حکایت دارد.
همچنین به خاطر همین جزئی نگاری مورخ بر عکس تواریخ دیگر، نکات بسیار جالبی در مورد رفتار، آداب و رسوم و ... زمان خود به دست می دهد که در هیچ کتاب دیگری به دست نمی آید.
تاریخ بیهقی
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک