رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
نایبیان کاشان
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 8 رای
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 8 رای
در این کتاب به بررسی جنبش نایبیان کاشان براساس اسناد و مدارک موثق پرداخته شده است. کتاب مجموعه ای از اسناد رسمی مربوط به «نایب حسین کاشی» ملقب به «سالار اسلام» است که به همراه فرزندش «ماشاءالله خان» ملقب به «سردار جنگ» قریب به پنجاه سال در برابر حکام قاجار دست به طغیان زدند و با قشونی که در اختیار داشتند نفوذ خود را تا یزد، خور و بیابانک گسترش دادند. تبار نایب حسین از طایفه لر «بیران‌وند» به سرکردگی «هاشم بیگ»، در سال ۱۱۵۲ در دوران سلطنت نادرشاه، به دلیل آن که موافق مصالح حاکم نبودند، به شهر کاشان تبعید شدند. پس از چندی آنها با استفاده از ضعف دولت قاجار، در کاشان قشون کوچکی فراهم آورده و بر دولت وقت حاکم شده و قدرت را در دست گرفتند و نفوذ خود را تا یزد، خور و بیابانک توسعه دادند و ریاست سوار را به ماشاءالله‌خان سپردند.
حوادث روزگار آنان را به عرصه سیاست کشانید و در چهارچوب «قضیه مهاجرت» به غرب ایران سفر کردند و پس از پایان جنگ جهانی اول مجددا به کاشان بازگشتند. سرانجام رئیس الوزرایی به نام «میرزا حسن‌خان وثوق‌الدوله»، نخست، ماشاءالله خان را با تمهید و تزویر به تهران فراخواند و با نیرنگ او را از پا درآورد و سپس پدرش نایب حسین را کشت و بدین‌ترتیب به یکه‌تازی آنان خاتمه داد..
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
ali.amirazodi
ali.amirazodi
۱۴۰۰/۱۰/۱۸
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی نایبیان کاشان

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
نایبیان کاشان
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک