رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
کیمیای سعادت - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 239 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 239 رای
کیمیای سعادت کتابی از امام محمد غزالی درباره اصول دین اسلام، که در آخرین سالهای قرن پنجم هجری، به زبان فارسی نوشته شده است.
کیمیای سعادت چکیده‌ای است از کتاب بزرگ احیاء علوم الدین، با افزون و کاستی‌هایی که غزالی آنرا با همان نظم و ترتیب، به زبان مادری خود نوشته‌است. مقدمه کتاب در چهار عنوان است: خود شناسی، خداشناسی، دنیاشناسی، و آخرت شناسی. متن کتاب مانند احیاء به چهار رکن تقسیم شده: عبادات، معاملات، مهلکات، و منجیات.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
nami
nami
1389/04/23

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی کیمیای سعادت - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
17
[quote='جان اسنو']محمد غزالی در همین کتاب با نوروز مخالفت کرده اسم این کتاب را باید گذاشت کیمیای حماقت و جهالت[/quote]
حدود 23 سال پیش ماموریت کاری داشتم در شهرستان مرزی در شمال غرب ایران - شبی که در مهمانسرای اداره میزبان خوابیدم دیدم که راننده که از اهالی شهرهای اطراف همونجا بود روی زمین خوابید و از تخت خودش استفاده نکرد !! تعجب کردم و علتش رو سوال کردم ؟ جواب داد: "مگه نمیدونی امام غزالی استفاده از تختخواب چون کار گبرها هست حرام کرده !! برو کیمیای سعادت رو بخون"
وقتی برگشتم تهران رفتم سراغ کتابخونه دانشگاهمون و بقول شما کیمیای جهالت رو خوندم و فهمیدم در طول عمرم به زعم این امام محمد غزالی چه گناهانی مرتکب شدم !!!!!
محمد غزالی در همین کتاب با نوروز مخالفت کرده اسم این کتاب را باید گذاشت کیمیای حماقت و جهالت
سلام چرا بعضی از کتاب هارا فقط 16 صفحه که فهرست آن را در بر دارد ، روی سایت است ؟ پس بقیه اش چی می شود ؟
سلام بر دوستان اهل مطالعه
کیمیای سعادت کتابیست فوق العاده و طوری نوشته شده که می توان راحت آن را فهمید و در بعضی از قسمت ها ادم فراموش میکند که این کتاب در چند صد سال پیش نوشته شده
خدا غزالى را غرق رحمت کند . مردى بود که با نوشتن این چنین کتابها باعث هدایت کثیرى إز مردم شد .

امام ابوحامد محمد غزالی طوسی.
از معروفترین علمای اسلام است. شهرتش شرق و غرب را گرفته است. جامع معقول و منقول بود. رئیس جامع نظامیه بغداد شد و عالیترین پست روحانی زمان خویش را حیازت کرد. اما احساس کرد نه آن معلومات و نه آن مناصب روحش را اشباع نمیکند. از مردم مخفی شد و به تهذیب و تصفیه نفس مشغول شد. ده سال در بیت المقدس دور از چشم آشنایان به خود پرداخت. در همان وقت به عرفان و تصوف گرائید و دیگر تا آخر عمر زیر بار منصب و پست نرفت. کتاب معروف « احیاء علوم الدین » را بعد از دوره ریاضت تالیف کرد و در سال 505 در طوس که وطن اصلیش بود درگذشت.
ز جمله کتابهای پارسی امام غزالی کیمیای سعادت از ارزش بیشتری برخوردار است. این کتاب لطیف و زیبا از جمله گرانبها ترین آثار قرن پنجم هجری به شمار میرود که از لحاظ فصاحت کلام، سلاست انشاء و خالی بودن از تکلف و تصنع کمتر نظیر خود را در زبان پارسی دارد.
کیمیای سعادت چکیده ای است از کتاب بزرگ احیاء علوم الدین در تازی. در مورد احیاء علوم الدین ستایشهای زیادی صورت گرفته چنانکه بعضی گفته اند: «اگر علوم اسلامی نابود شود، همه را می توان از کتاب احیاء برون کشید.» که این گفته در مورد کیمیای سعادت نیز میتواند صدق کند و دانشوران کیمیای سعادت را «دایرة المعارف اسلامی و عرفانی» خوانده اند.
مقدمه کتاب در چهار عنوان است: خود شناسی، خدا شناسی، دنیا شناسی و آخرت شناسی. متن کیمیا مانند احیاء به چهار رکن تقسیم شده: عبادات، معاملات، مهلکات و منجیات. و هریک ازین چهار رکن به ده اصل تقسیم گردیده. در بیان این چهار رکن امام غزالی می فرماید:
«و اما ارکان این معاملت مسلمانی چهار است: دو به ظاهر تعلق دارد و دو به باطن. آن دو که به ظاهر تعلق دارد:
رکن اول گزاردن فرمان حق است، که آن را عبادات گویند.
رکن دوم نگاه داشتن ادب است اندر حرکات و سکنات و معیشت، که آنرا معاملات گویند.
و اما آن دو که به باطن تعلق دارد:
یکی پاک کردن دل است از اخلاق ناپسندیده؛ چون خشم و بخل و حسد و کبر و عُجب و ریا، که این اخلاق را مهلکات گویند و عَقَباتِ راه دین گویند.
و دیگر رکن آراستن دل است به اخلاق پسندیده، چون صبر و شکر و محبت و رضا و رجا و توکل، که آنرا مُنجیات گویند.»
امام غزالی بنابر گفته خودش در دیباچه کیمیای سعادت، این کتاب را برای کسانیکه به تازی فهم نداشتند تصنیف کرد. و چنین گفته: « وما اندرین کتاب، جملهء این چهار عنوان و چهل اصل شرح کنیم از بهر پارسی گویان؛ و قلم نگاه داریم از عباراتِ بلند و منغلق و معانی باریک و دشوار تا فهم توان کرد. و اگر کسی را رغبت به تحقیقی و تدقیقی باشد ورایِ این، باید که آن از کتاب تازی طلب کند چون کتاب احیاء علوم الدین و کتاب جواهرالقرآن و تصانیف دیگر، که در این معنی به تازی کرده آمده است؛ که مقصودِ این کتاب عوامِ خلق اند که این معنی به پارسی التماس کردند و سخن از حدِ فهمِ ایشان در نتوان گذاشت.»
کیمیای سعادت چندین بار توسط مرحومان احمد آرام و حسین خدِیوجَم با زحمات و کار جداگانه در تهران به چاپ رسیده است. مرحوم حسین خدیوجم، که ترجمهء پارسی احیاء علوم الدین را نیز تألیف و به چاپ رسانده، با زحمات بسیار و صدق بی انتها متن کامل کیمیای سعادت را در سال 1361 در دو جلد به چاپ رساند و تا حال بیش از ده بار به نشر رسیده است. کیمیای سعادت چندین بار به زبانهای انگلیسی، عربی، ترکی، ایتالوی، هندی و اردو، بنگالی و مالی (زبان کشورهای مالیزیا و سنگاپور) ترجمه گردیده است.
امام غزالی بزرگ مردی بود که بالاخره اصلیتش را حفظ کرد و در بین انبوهی از کتابها که به زبان عربی نوشته بود (که البته حق هم داشت در آن زمان زبان عربی مثل زبان انگلیسی الان بود همه می خواستند که آثارشان ماندگارتر شود) یک کتاب به زبان پارسی نوشت برای دوسداران علم عرفان که هر چند به کتاب احیاءالعلوم غزالی نمی رسد ولی خلاصه ای از مهترین اعمال و کارهای عرفا است که هرکس اگر یک بار کتاب کیمیا را ورق بزند و بخواند به بزرگی کتاب و نویسنده آن پی می برد.
8-) 8-) 8-)
کیمیای سعادت - جلد 1
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک